Про сім’ю, стосунки і дітей журналісти інформаційного агентства АСС поспілкувалися з чернівецьким психологом Оксаною Мудрою.
Чи потрібні зараз психологи?
У багатьох людей виникають депресивні та тривожні розлади. Працюючи психологом, я помічаю, що зараз багато розлучень, від цього страждають і діти. Але ще немає достатнього розуміння того, що в деяких ситуаціях таки потрібен психолог. Це пов'язано з низькою мотивацією. Люди впевнені, що зможуть з проблемою впоратися самотужки. Коли людина прийшла до психолога, то каже: «Я не хвора!». Коли я починаю пояснювати, що захворювання виникли на емоційному рівні, заперечують: «У мене все з емоціями добре, краще полікуйте мою маму. Це в неї не все в порядку».
На що треба звернути увагу батькам у вихованні дітей?
На власний приклад. І це важливо. Важко вимагати від дитини слухняності, не показуючи власного прикладу. Так само у виставленні норм і правил дитині, і дотримання цих правил і норм самим. Варто також змінювати стиль власного спілкування з дитиною. Батьки не повинні вказувати дитині, що вона знову принесла низькі оцінки зі школи. Не звинувачувати, не використовувати наказовий тон, а говорити більше від себе, від власних почуттів, переживань. Наприклад: «…мені б хотілося, щоб ти більше приділяв увагу навчанню». В першу чергу треба поважати дитину.
Дуже часто батьки приводять діток, говорячи про те, що вони не слухаються, що не мають впливу на дитину, вони агресивні і тому подібне. Але вони не розуміють, що працювати потрібно не тільки з дітками, а й з ними.
Читати ще: Впливовий АССпект: Як через політичні суперечки не розсваритися з рідними.
Як зрозуміти, що потрібно вже йти до психолога?
Дивлячись, про який стан говорити. Наприклад, зараз весна і у багатьох людей є певні прояви депресивного розладу: погіршення настрою, зниження апетиту, обмеження соціальних контактів, відсутність бажання спілкуватися з людьми, порушення сну. Якщо це триває довго, тоді можна говорити про те, що потрібне втручання психолога. Треба звернути увагу, наскільки людина може контролювати свою тривогу, чи потрібно їй певним чином допомогти.
Якщо говорити про складні сімейні стосунки, треба звернути увагу на дитину - це перший індикатор того, що щось відбувається. Якщо дитина починає хворіти чи починаються якісь поведінкові прояви, то варто звернутися до психолога.
Також допомога фахівця потрібна тоді, коли померла близька людина і горе більше року супроводжується порушенням сну, депресивними проявами, відсутністю бажання щось робити.
Треба звернути увагу на певні прояви невротичних порушень сну, кошмарні сновидіння, страхи, гіперактивність, агресивну поведінку. Це все може бути ознаками того, що потрібна консультація психолога.
У мене були випадки, коли приходили молоді дівчата, які просто хотіли переконатися, що з ними все гаразд.
Як ви знаходите підхід до кожного клієнта?
Якщо клієнт вмотивований, то підхід можна знайти дуже просто. Він вже сам прийшов та прагне отримати допомогу. Буває так, що не знаходиться підхід, буває, що я говорю, а людина цього не сприймає, бо вважає це повчанням. Найчастіше це ті, хто не сам прийшов до мене, а кому призначив консультацію лікар. Тут важче знайти підхід. Але якщо клієнт приходить мотивований, його потрібно уважно вислухати, та зрозуміти емоційний стан. З дитиною тяжче налагодити контакт. Лише тому, що по-перше, я - незнайома людина малюку. По-друге, мама, яка привела дитину, сама налякана. Тому контакт з дитиною встановлюється трішечки довше, зазвичай, в ігровій формі.
Розкажіть про найтяжчий випадок у ваші практиці
Особисто для мене найтяжчий досвід - це робота з бійцями АТО. Сутність психотерапії полягає в повторному проживанні тих емоцій, тих подій. І коли вони розповідають про те, що з ними траплялося, для мене слухати їх було емоційно важко. Я теж людина, в мене є свої емоції. Коли розповідають такі страшні речі, то треба залишатися психологом, не включати жінку, маму, залишатися професіоналом у цій ситуації. Це вдавалося, але виснажувало. Ці три роки для мене, напевно, були найскладніші.
Які найцікавіші випадки?
Найцікавіші випадки для мене це ті, які закінчуються добре. Коли я бачу результат роботи. У мене був клієнт 25-26 років, який дуже сором'язливий, тривожний. Він дуже переживав, що у нього не вдасться його особисте життя, дуже хотів діток. Після завершення консультацій, контактів ми не підтримували, але в соціальній мережі мені висвітлилась його сторінка, я зайшла подивитися, побачила, що він поїхав відпочивати за кордон з дівчиною. І на даний момент вони одружилися. Я дуже радію, що у нього все чудово склалося.
Робота психолога полягає в тому, щоб виявляти цікавість до клієнтів. Якщо тобі не цікава життєва історія , в тебе не виникає достатнього емоційного відгуку і тоді робота перетворюється просто на виконання механічних речей. У психолога швидше починається емоційне вигорання. Це перша проблема нашої професії.
Чи потребує психолог консультації психолога?
Ніхто не потребує більше консультацій, як сам психолог. Ми такі самі люди. Звичайно, якісь певні знання ми використовуємо для себе, але я психолог лише в кабінеті, а вдома я мама, донька і сестра. У мене є ті самі емоційні переживання, ті самі проблеми, що і в решти людей. Напевно, єдина перевага, що я більш стресостійка, бо знаю, як цього досягнути.
Довідка: Оксана Мудра працює в Чернівецькому міському центрі соціальних служб сім’ї дітей та молоді Чернівецької міської ради. В центрі психологи надають допомогу сім’ям та людям, які знаходяться в складних життєвих обставинах. Це одна з небагатьох структур, де можна отримати безкоштовну підтримку та консультацію.
Автор: Юлія Хром
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами