При минуле та сучасне життя єврейської громади у Чернівцях поговорили у програмі Суть Речей на Радіо 10 з головою Єврейської громади Чернівецької області Леонідом Мільманом, пише ІА АСС.
Безумовно Єврейська громада у Чернівцях змінилася, каже Леонід Мільман, і співжиття у ній також дещо змінилося. У різних містах та містечках Буковини усе дуже відрізнялося.
«Безумовно, була толерантність, якщо говорити про Чернівці, то в різні періоди життя міста єврейська громада складала часом більшу половину населення, інколи 30%, в різні періоди її чисельність змінювалася, однак безумовно громада була дуже чисельною.
Якщо іти по місту, то близько 300 великих будівель належали єврейській громаді, були збудовані силами єврейської громади, зокрема це 82 синагоги і будинків молитви. Можна перелічувати довго. Багато хто зараз, хто іде по місту, не знає яке було першочергове призначення цих будинків.
Коли ми кажемо про Пауля Целана, його єврейське ім’я Анчель, який став національним поетом Австрії, ми часом не знаємо, що в Чернівцях є хедер – єврейська початкова школа, яку він закінчив», - розповідає Леонід Мільман.
Коли євреїв у Чернівцях було багато, це було одне життя, а зараз дещо інше, додає голова Єврейської громади Чернівецької області.
«Без сумніву, у нас на сьогоднішній день в Україні немає того, що називається державним антисемітизмом. Це те, що було притаманне Радянському Союзу. Немає жодних обмежень на державному рівні, однак, якщо вести мову про побутовий антисемітизм, певні прояви, без сумніву, є. Передусім, це питання освіти, оскільки люди чогось не розуміють, не знають, однак сказати, що це щось значне, чи потужне явище, слава Богу, цього немає ні у Чернівцях, ні на Буковині. Що буде далі, - це питання освіти. Коли зменшується кількість євреїв, збільшується кількість легенд. Часом вони хороші, а часом – не дуже», - зазначає Мільман.
На сьогоднішній день єврейська громада почувається у Чернівцях комфортно.
«Більшість членів єврейської громади, за своїм зовнішнім виглядом, за поведінкою, мало відрізняються від всіх інших чернівчан. Тому те, що святкують вдома якісь домашні сімейні традиції, вони не впливають на співжиття у побуті та в звичайному житті», - розповідає Леонід Мільман.
«У євреїв не прийнято точно рахувати, оскільки сказано, що раховане не має благословення. Є різні підходи. Якщо ми говоримо про кількість членів громади, то це на сьогоднішній день менше двох тисяч осіб. Якщо ми ведемо мову про активних людей, які беруть участь у заходах громади, це близько тисячі осіб. Якщо ми ведемо мову про кількість людей, які мають право на репатріацію, тобто ізраїльський закон про повернення, який каже про те, що євреї та нащадки євреїв можуть виїхати в Ізраїль і є євреями в широкому розумінні слова, то за оцінками, це близько 5 тисяч осіб. А якщо ми говоримо про те, що майже у всіх корінних чернівчан є єврейські корені, то кількість кожен може оцінити самостійно», - каже Леонід Мільман.
Важливою невирішеною проблемою для громади на Буковині є старе єврейське кладовище на вулиці Зеленій у Чернівцях. Воно має надзвичайну історичну цінність.
«Там поховані люди, які впливали не тільки на якісь локальні події, це люди світового масштабу, як з точки зору релігійної традиції, так і з точки зору світської традиції. Кладовище, безумовно, потребує оновлення та приведення до якогось нормального вигляду. За масштабами, з точки зору туристичного потенціалу, воно може бути співставне , до прикладу, з Личаківським цвинтарем у Львові. Для єврейської громади – це частина нашої традиції, звичайно важливо, щоб єврей був похований на єврейському цвинтарі і така можливість там, в принципі є, але для цього треба довести його до ладу. Це таке гостре питання, яке вже багато років, на жаль, залишається у підвішеному стані, не те, щоб в невирішеному, однак у підвішеному стані», - розповів голова Єврейського громади Чернівецької області.
Отримуйте новини в Telegram
Щороку є декілька груп волонтерів з Німеччині, США і навіть з Японії, які приїжджають у Чернівці, щоб за рахунок своїх відпусток, своїми коштами долучитися до прибирання єврейського цвинтаря, оскільки вважають, що це особиста моральна відповідальність людей.
Це надзвичайно масштабний проект, його веде Асоціація єврейських громад України під керівництвом Йосифа Зісельса, який вже багато років не живе у Чернівцях, але є чернівчанином. Як розповів Леонід Мільман, там планують створити музей, який розповідатиме про події Голокосту на Буковині.
«Там роботи ще на декілька років. Там ведеться дуже серйозна міжнародна робота по створенню експозиції, оскільки це має бути музей міжнародного рівня і там є певний брак фінансування, оскільки передбачається залучення досить великих коштів. На сьогодні будівля відновлена, перекрито дах, що стосується наповнення – це швидше за все питання ще декількох років», - пояснив Леонід Мільман.
Читайте також: Кладовище на вулиці Зеленій називають одним з наймістичніших кладовищ України
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами