В с.Кошуляни Новоселицького району є дивовижне господарство. В ньому мешкають звичні для багатьох корови і свині, кури і гуси, індики і песики-кішечки, а ще: голуби та фазани, пави і білі лебеді, страуси та декілька видів екзотичних курей, декоративні качки і папуги, косулі та породисті кролики, і ще багато різних представників тваринного світу. Коли потрапляєш сюди вперше – складається враження, що занурюєшся у царство квітів. Очі розбігаються від краси, від розмаїття кольорів. Одразу видно, що тут мешкають люди, які не просто люблять природу, люблять красу, а зуміли знайти гармонію у сучасному полохливому і стрімкому світі. А живе тут гарна, працьовита сім’я Чеботар.
Кореспондент "Район-Інфо" поспілкувалася з господинею дому:
Ніколи ми нічого подібного не планували. Як і багато хто у селі тримали свійських тварин, звичних кожному, а якось нашому молодшому синові Соріну, який давно мріяв про голубів, ми вирішили зробити сюрприз і купили в подарунок на день народження 2 пари екзотичних голубів. Власне з цього все і почалось - 21 серпня 2009 року. Доглядати не зовсім звичних тварин припало до серця всій родині. Спочатку придбали фазанів, потім - пав, а ритім, як то кажуть, понеслося... Нам стало цікаво доглядати нових птахів, тварин, «втягнулася» вся сім’я.
Пані Вікторіє, у вас велика родина...
Так, велика і, що мабуть, головне, дружна: чоловік Ігор, сини Василь та Сорін, мій найбільший скарб – внучки Марія-Магдалена та Віка, невістка Маргаріта, мати Ірина. Так вже склалося, що нас поєднала і природа, любов до тварин і птахів, до рослин, до всієї цієї краси. Вона нас захопила, і, мабуть вже не відпустить. Бо все це, що нас оточує, створює таку дивну атмосферу… Починаєш розуміти багато такого, що раніше було, якби це висловитись, недоступним.
Отже, 21 серпня виповнюється 7 років вашому міні-зоопарку. Розкажіть, хто сьогодні тут мешкає і якими тваринами, птахами думаєте його поповнити?
Зараз у нас є декілька видів голубів, 5 видів декоративних фазанів, 2 види пав, білі лебеді, страуси, декілька видів екзотичних курей, декоративних качок, 3 папуги, один з яких навіть розмовляє, косулі, породисті кролики та собаки (доберман, японська якіта, сибірський хаскі, пекінес, чіхуахуа, той-тер’єр, вівчарка), кішки. Також, як у багатьох у селі, у нас є корови, бики, свині, кури, гусі, індики.
Це ж фантастична праця, як ви встигаєте їх всіх доглядати?
Це не так вже і важко, бо ми їх любимо. Вони як члени нашої сім’ї. Коли хворіють і ми переживаємо, якщо у когось негаразди, щось не так – у всіх неспокійно на душі. Важко людині може бути тільки тоді, коли вона не любить те чим займається. В моїй родині всі ставляться з любов’ю до птахів і тварин, ми поважаємо їх, а вони віддячують тим самим. Вся сім’я за ними доглядає, і це, зрештою єднає і робить кращими нас самих.
Кожна тварина, а особливо екзотична, вимагає певних умов, їжі, яка підходить. У чому полягають особливості догляду за страусами, павами, фазанами, адже у наших місцевостях ці птахи майже не зустрічаються? Як вони переносять нашу зиму?
Не капризують. Вони виросли тут, а тому звикли до цих умов. За пташенятами в основному доглядає мій молодший син Сорін. Наприклад, пташенята павичів дуже ніжні. Вони чутливі до яскравого сонця, до дощу, а також до вогкості і холоду. Особливого догляду потребують і маленькі страуси: перші три дня після народження вони не п’ють воду, не харчуються. Найнебезпечніші – дорослі страуси. Вони дуже агресивні. Їхня особливість полягає у тому, що у них «коротка» пам’ять і вони швидко забувають хазяїна, тому до них треба часто заходити. В основному за ними доглядає мій старший син Василь.
Ну а практична користь, чи доводилось готувати їжу з страусиних яєць? Якими вони є на смак?
А як же? Вперше, коли ми захотіли скуштувати на смак страусине яйце, вирішили приготувати банальну яєчню. Страусине яйце важить від 1,2 до 1,5 кг. Тож з одного яйця наїлися всі. На смак страусині яйця схожі на курячі. Вміст жиру і холестерину в них набагато нижчі, ніж у яйцях домашньої птиці, що вказує на його високі дієтичні властивості. Страусине яйце можна використовувати цілком для приготування однієї страви, але можна готувати і порційно, зберігаючи залишки в закритому посуді в холодильнику протягом 2-3 днів. У страусиного яйця порівняно сильний смак і краще за все використовувати його у випічці. Шкаралупа яйця дуже легка але міцна, тож розбити її дуже складно. Завдяки міцності шкаралупи вони можуть зберігатися дуже довго - до трьох місяців.
А як ставляться до вашого захоплення сусіди, знайомі, чи не ставалося курйозів?
А як же, пригадую випадок, коли вивела пав на прогулянку. Це були дорослі пави, недавно куплені і я ще не знала їхні звички. Сталося так, що вони почали літати. Двох ми зловили, а одна пава відлетіла десь на 300 м від хати і сіла на електричний стовп. Тоді ми всі дуже перелякалися, але все закінчилося вдало, завдяки сусіду-електрику, який заліз на електричний стовп і зняв її звідти. Тож сусідам, навпаки, цікаво, ми ж сільські люди, живемо серед природи, а природа така різна.
Ви їх любите усіх, але чи є найулюбленіші тварини, чим вони зачаровують?
Марія-Магдалена найбільше любить британську кішку Кейсі, а Віка, чомусь, надає перевагу павам, через їхній специфічний крик, який нагадує скрип незмащеного колеса воза. Взагалі павичі вважаються одними з найбільш крикливих птахів у світі. А так, любимо їх усіх, бо кожна істота – окремий світ, кожна має щось таке, чого немає у нас, людей.
Невже це справа тільки для душі, стіьки непростої роботи, чи все ж заробляєте на цьому?
У першу чергу це для душі, це хобі нашої сім’ї, але приносить і невеликий дохід.
Які задуми маєте на майбутнє. Думаєте ще поповнювати свій зоопарк чи на цьому зупинитесь? А може створити справжній сільський зоопарк?
Ну, це навряд чи, зараз хочемо збудувати басейн для лебедів. Думаємо придбати поні. Також мрію, щоб на моєму подвір’ї колись гуляли чаплі.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами