Директор департаменту освіти та науки Чернівецької ОДА, Оксана Палійчук у програмі "Суть Речей" на Радіо 10 розповіла, які недоліки має одна з найуспішніших реформ у системі освіти - Зовнішнє незалежне оцінювання
Людмила Григорчук: Завершилася реєстрація на пробне ЗНО, незабаром стартує реєстрація на основну сесію зовнішнього незалежного оцінювання. Вірять абітурієнти у цей іспит?
Оксана Палійчук: В більшості своїй вірять, бо випускник може своїми силам вступити на державне місце у вищий державний заклад. Тоді ти бачиш сльози радості у батьків.
Так, ЗНО – це сьогодні одна з найуспішніших реформ у системі освіти незалежної України. Але про досконалість ми не говоримо.
Бо по-перше, досконалість меж не має, і по-друге, я маю на увазі змістову частину. Сам механізм, який дозволяє сильним дітям своїми силами вступити до вишу, тут однозначно. А щодо змісту, тут є багато питань.
Перш за все, питань до складності завдань. Питання до глибини настільки детальної, що тому, хто вступає на інженерну спеціальність, наприклад, фонеми в українській мові чи синтаксис, чи потрібні вони йому, чи будуть вони визначати його професійність? Здавши це ЗНО він може до них взагалі не повернутися.
Ми маємо розрізняти базову грамотність, володіння українською мовою, літературною мовою, вміння висловитися, це так, але деталі, глибину, то тут чи українська мова, чи математика, чи хімія, то тут багато питань. Ми не можемо рівняти представника спеціалізованого закладу, ліцею чи гімназії, бо навчальні плани мають різну кількість годин і як би ти не готувався, якщо у тебе 2 години цього предмету, а в когось шість чи навіть сім, то як ми можемо поставити їх на один щабель? Тут немає того дотримання принципу рівного доступу до освіти.
Тут стоїть питання,чи може сім’я додатково забезпечити фінансово можливість займатися з репетитором. У цьому питанні у нас є ще багато проблем. Ми про це висловлюємося, ми про це говоримо, міністерство це розуміє, пробує вирішити. Але воно буде вирішуватися паралельно.
Будемо мати новий державний стандарт, матимемо інші програми, будемо звертати увагу, чи треба там багатьох тем, які далі у житті не пригодяться, такі теми і не будуть представлені у програмі ЗНО. Все зараз зробити неможливо, але так, ця проблема сьогодні існує.
Читати ще: Аналітики розрахували, з яких предметів найвигідніше складати ЗНО
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами