Руйнівний паводок на Буковині спричинили надзвичайні дощі. Про це у програмі Суть Речей на Радіо 10 розповіла Тетяна Негадайлова, начальниця Чернівецького гідрометцентру, пише ІА АСС.
Синоптична ситуація частково повторювала 2010 рік.
«Тоді на Буковині майже місяць панував циклон, то заповнюючись, то знову активізуючись. І саме він виносив з Чорного моря вологі повітряні маси сюди до нас на Карпати. І якраз така синоптична ситуація найбільш небезпечна для нашого району Буковини. Над Карпатами ці всі фронти загострюються і випадають такі значні і надзвичайні зливи», - каже Тетяна Негадайлова.
В даному випадку характерним було те, що ці надзвичайні дощі фіксували у багатьох місцях. На Черемоші випадали дощі 90 міліметрів за 6 годин, в районі верхів’я Прута - 106 міліметрів за 6-12 годин. Саме вони і формували ці паводки, каже синоптик.
«Загалом, ми знаходимося у паводконебезпечному районі. Тобто паводки – це наша кліматична ознака. Щодо циклічності, то вчені виділяють циклічність повноводдя і ми якраз з минулого року розпочали цей період підвищеної водності. Після 2010 року у нас практично вже не було паводків, всі заспокоїлися. В нас скоріше вже виникало питання засухи, але все-таки вчені мали рацію і ми розпочали ось цей період повноводдя. А це означає, що у найближчі 5 років ці явища будуть повторюватися досить часто.
Паводок, який у нас пройшов, він 10-відсоткової забезпеченості, тобто він з частотою раз на 10 років. Є паводки, які можуть бути не такої величини, адже цього разу загальний підйом склав майже 6 метрів біля міста Чернівці. Нехай буде підйом і на 3, і на 4 це також може принести свої збитки. А там уже повторюваність їх буває раз на 3 роки, раз на 4. А така тривала відсутність паводків, майже впродовж 10 років, говорить про те, що ця повторюваність зараз буде частіше. Тому до цього треба віднестися дуже відповідально, щоб знову не отримати таких збитків», - попереджає Тетяна Негадайлова.
Як пояснила Тетяна Негадайлова, ліси збирають і затримують у собі велику кількість вологи і їх відсутність призводить до того, що ця вода просто вільно стікає в річку і несе за собою та селі і мулисті потоки, але вирубка лісів не є основним компонентом. Все-таки основний компонент - це сильні дощі, які випадають.
Дивіться нас на YouTube
Синоптики попередили буковинців про паводки, але цього разу спрогнозувати їх було важко, тому що дуже швидке добігання паводкової хвилі.
«Практичено ми складаємо на паводки прогноз на проноз. Тобто ще навіть дощі не розпочалися, для того, щоб дати хоч якусь завчасність, ми повинні складати прогноз на прогноз опадів. Звичайно, це може вносити свої похибки і це є дуже складно. А цей паводок був особливо складний у прогнозі. Він проходив майже 6 піків і ловити на кожному піку скільки ми отримаємо води і наскільки швидко впаде туди, куди вона буде доходити, це дуже складно. Це взагалі не так часто у нас відмічається. Коли іде такою синусоїдою, спад-підйом, то дуже важко», - каже Тетяна Негадайлова.
Фахівцям-гідрологам допомагали автоматичні пости спостереження.
Читайте також: Вода змила тимчасовий міст між Маршинцями та Лункою
Від редакції:
Підтримайте якісну журналістику!
Інформаційне агентство АСС - це незалежна медійна платформа, яка працює об`єктивно, оперативно та точно. Вже 5 років ми подаємо нашим читачам лише якісні та перевірені новини. Втім, через кризу та карантин, наші рекламні доходи відчутно зменшились! Відтепер ви можете допомогти нам не лише лайком чи репостом, а й донатом.
Кожен донат - ваша підтримка нашої роботи!
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами