Цигани з ведмедями на ланцюгу, парубки у жіночому одязі, вертеп, щедрівки, переберія – Музей під відкритим небом у Чернівцях на день перетворився на етнографічно-фольклорний майданчик із відтвореними сторічними традиціями.
З Вашківців приїхало аж чотири колективи.
«Наша головна місія – це передати у спадщину незабуту та відновлену пам'ять про традиції. У нас була різна влада: австрійська .румунська, радянська, українська – жодного разу у нас не скасовувалась переберія, - розповідає керівник колективу Орест Сірецький, - я вже понад 50 років маланкую і не збираюсь покидати цю справу».
Маска з телячої шкіри та овечий кожух, обвішатись дзвониками і бути фізично підготовленим – ось секрет успіху героя Ведмедя.
«Ведмідь – це найстрашніший та найсильніший персонаж, він відганяє нечисть та оберігає людей, притягує добро, він як наша поліція: служить для людей», - говорить Юрій Савчук, учасник колективу.
Читати: У музеї просто неба розпочалось свято "Від Різдва до Йордану"
За непорушністю традицій щедрування та маланкування у села Горбова Герцаївського району пильнує кожен: від малого до старого. Мода власноруч виговляти костюм та маску тягнеться крізь століття і прививається діткам з малечку.
«Фольклорні традиції у нас з діда-прадіда .цим обрядам понад 100 а може і 200 років, до нас так прийшло і ми так повинні передати далі, ми чекаємо щороку на ці свята, у нас у душі цей запал жага до щедрування», - ділиться творчий керівник колективу (с. Горбова) Марія Буздуга.
«У місті такого не бачимо, а тут колективи показують історію, це як зазирнути у минуле, от наша донечка Дашка теж не боїться, а з великими очима за всім стежить», - каже відвідувачка Юля Гончар.
Велике коло коляди – це коли об’єднується всі учасники у загальне театралізоване дійство. Всі колядують, грають і веселяться.
Цим дійством завершується цикл новорічно-різдвяних свят. І починається новий етап підготовки до наступної коляди: пошук автентичного контенту та свіжих колективів. Аби на сто відсотків відтворювалась обрядовість минулої епохи.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами