- Тема вакцинації зараз актуальна як ніколи. По-перше, сезон грипу в розпалі, по друге, Україна чекає вакцину від коронавірусу. Але також ми маємо календар щеплень. Як справи із власне впродовж карантину справи з обов`язковими щепленнями?
- Вакцинація завжди була актуальною темою. Тому що саме завдяки вакцинації були подолані дуже небезпечні хвороби.
Український календар щеплень передбачає захист від 10 інфекцій. До речі, у країнах Європи уже захищають від 15 інфекцій. Ми через брак коштів поки що вакцинуємося від туберкульозу, дифтерії, правцю, поліомієліту, кору, краснухи, паротиту, кашлюку, гемофільної інфекції, гепатит В.
У період карантину ми були забезпечені практично всіма вакцинами за календарем щеплень. Щоправда, на початку пандемії вакцинація була призупинена. Потім завдяки рекомендаціям і роз`ясненням ВООЗ, як вакцинувати під час пандемії, ми поновили її.
Звісно, люди боялися. В першу чергу навіть не самої вакцинації, а просто прийти у медустанову. Щоб не заразитися під час того, як вони добираються сюди і після того. Проте ми активізували комунікаційну роботу. У поліклініці організували розведення потоків пацієнтів: вакцинували тільки зранку, хворих дітей в цей час не приймали. Звісно, це зайняло трохи часу, тому на певний період було зниження вакцинальних потоків. Але зараз поновилася активність.
- Перед пандемією коронавірусу ми мали епідемію кору і очікували спалаху дифтерії. Чи відступили зараз ці хвороби? І з чим це пов`язано?
- У період спалаху були задіяні додаткові методи вакцинації, тобто ми вакцинували дітей навіть раніше: якщо за календарем друга ревакцинація від кору запланована у 6 років, то під час спалахів ми вакцинували дітей раніше для того, щоб вони були захищені.
Також щодо дифтерії був так складений план роботи, щоб вакцинацією охопити якомога більшу кількість населення.
Наразі ми з цим впоралися, спалах кору подолано саме завдяки вакцинації. Звісно, аби повністю подолати цю хворобу, має бути вакциновано 95% населення. Ми поки що трошечки до цього не дотягуємо, але працюємо над цим.
- Аліно Василівно, розумію, що противників вакцинації поменшало, але вони все ж є. Чого переважно бояться батьки?
- Наразі близько 5% населення відмовляється від вакцинації. В основному – за релігійними переконаннями. Зараз додалися ще люди, які бояться пандемії і не хочуть вакцинуватися.
Основна причина відмов від вакцинації – незнання. Небажання дослухатися до медичного працівника, може, десь і недовіра до медиків спричинює це. І тут не тільки провина батьків, а й певним чином нас, медиків. Бо ми в першу чергу повинні бути впевнені, що вакцинація - це добре, і свою впевненість передавати батькам. Тоді ніяких страхів не виникає.
Часом спрацьовує не на користь «сарафанне радіо»: чули, що в когось із сусідів у дитини щось було після вакцинації. Що саме було – точно не знають, але чули, що було погано. Таким батькам головне все роз`яснювати. Так, ми не кажемо, що все буде дуже гладко, кожна дитина індивідуально переносить вакцинацію. Але для того і є лікар, щоб пояснити все до вакцинації і супроводжувати після.
- Які протипокази до вакцинації?
- Їх не так багато. Серед гострих протипоказів – гострий період інфекційного захворювання, судоми, онкологічні і імунодефіцитні захворювання. Звісно, є й тимчасові протипокази: це і загострення дерматиту, і хронічних захворювань. Але коли дитина відновлюється, входить в ремісію – ми продовжуємо щеплювати.
Колись вважали, що після банального ГРВІ треба місяць вичекати – і лише тоді вакцинувати. Це неправильно, бо за цей місяць дитина може ще три рази підхопити щось в дитячому колективі. Тому після одужання треба прийти до лікаря і, якщо дитина здорова, вакцинуватися.
Читайте ще: Впливовий АССпект: Аліна Дашкевич – про вітаміни, адаптацію до дитсадка і корисне харчування
- Коли і від чого потрібно вакцинуватися дорослим, згідно із календарем щеплень?
- Дорослі, згідно календаря українського, щеплюються від дифтерії та правця кожних 10 років. Останній раз в дитинстві ми щеплюємо дітей в 16 років, а далі – кожні 10 років.
Якщо ви не пам’ятаєте свого календаря щеплень, то краще звернутися до лікаря і вакцинуватися. Після цього відраховувати кожні 10 років. Тут немає обмеження у віці. Пенсіонерам теж можна і треба щеплювати.
- Зараз сезон грипу. Чи активно вакцинуються буковинці? Чи всім можна робити вакцину?
- Так, вже від вересня пацієнти почали цікавитися, чи є вакцина від грипу. У минулому сезоні набагато менша активність була. У цьому, мабуть, нам якраз і допоміг ковід.
Цьогоріч люди щеплювалися від грипу цілими сім`ями. Ще цікаво: у сім`ях, де народилася маленька дитина, існує такий «метод кокону». До 6 місяців діткам не можна вводити вакцину від грипу. Тож аби захистити їх, батьки, бабусі, дідусі – всі щеплюються від грипу. Це правильно, треба вберегти малечу.
Обмеження у віці при вакцинації від грипу немає.
Хочу зауважити: якщо ви вакцинуєтеся від грипу вперше, то бажано через 4 тижні повторити цю вакцинацію. А вже у наступні роки робити це щеплення одноразово. Це такі рекомендації, щоби вакцина спрацювала і виробився імунітет.
- Кажуть, вакцинуватися від грипу варто у вересні-жовтні. Чи ефективно робити щеплення зараз?
- Епідсезон грипу у нас розтягується десь на пів року. Тому вакцинуватися ніколи не пізно. Тим паче, ще розпалу грипу, як такого, немає. Навіть якщо розпочнеться епідсезон і зросте захворюваність, все одно вакцинуватися можна і треба. Протягом 3-4 тижнів сформується імунітет.
Навіть якщо ви і захворієте грипом, вакцина точно вбереже вас від ускладнень цього захворювання.
- Ми з нетерпінням чекають вакцину від ковіду. Чи відомо вже, які вона має протипокази?
- Всі вакцини від ковіду ще в процесі розробки. Україна запланувала закупівлю на середину 2021 року. Протипокази, думаю, будуть ті самі, що й до всіх вакцин.
Що стосується дітей – вони не брали участь у дослідженнях і, напевно, рекомендувати цю вакцину їм не будуть.
Є вакцина виробництва Pfizer. Ефективність її складає 90%. Це дуже добре, але зберігання цієї вакцини потребує спеціальних холодильників, тому що вона має зберігатися при -70 градусах. І після розмороження має бути використана впродовж 5-ти днів. Тож тут треба думати, чи ми маємо все необхідне для такої вакцини.
Є інша вакцина – Moderna. Вона має меншу ефективність – десь 70%.
І ще є одна оксфордівська вакцина, яка зберігається при температурі +2-+8 градусів. Але тут знову ефективність не така, як потрібно.
Яку саме вакцину придбають для України – очікуємо рішення.
Загалом, усі ці вакцини – РНК-вмісні, тобто вводити будуть не вірус, а частинку гена коронавірусу, який буде заставляти організм виробляти антитіла. Тобто технологія виробництва дуже безпечна, тут боятися не треба.
- Чи варто вакцинуватися від ковіду тим, хто вже перехворів і має антитіла?
- Звичайно. З власного досвіду скажу, що антитіла тимчасові після захворювання на коронавірус. Вони є від 3 до 6 місяців – і зникають. Тож ризик захворіти завжди є. Просто треба консультуватися зі своїм сімейним лікарем і він підкаже, коли краще вакцинуватися.
У рекомендаціях ВООЗ зазначається, що після перенесеного ковіду на 10-й день від позитивного тесту можна вакцинуватися. Це за умови легкого перебігу. Якщо був важкий перебіг – через 2 тижні після негативного тесту. Це стосується і планових щеплень.
Узагалі, наша імунна система весь час потребує стимулу. Тобто якщо вона не працює, то потім не знає, що робити з тим вірусом. А якщо ми її весь час стимулюємо, зокрема, вакцинацією, це здорово. Так імунна система розуміє, що треба працювати і захищати нас.
- Чи вакцинується ваша сім`я?
- Вакцинуємося вже багато років від грипу. Вакцинована вся моя сім`я. Маю маленьку онучку, яка вакцинована і за календарем, і рекомендованими щепленнями. Вона чітко знає, що це, для чого і чому важливо.
Я своїм прикладом завжди показую, що вакцинація – це безпечно. Для себе і для своєї сім`ї не привожу нізвідки вакцину. Ми щеплюємося тією вакциною, яка є в нашій країні.
Наші новини є у Facebook
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами