Чому звільняються працівники центру екстреної допомоги і як вирішити цю проблему, Впливовому АССпекту розповів Володимир Єленєв, директор Чернівецького обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
Наскільки критична у Вас зараз склалась ситуація з відсутністю водіїв карет швидкої допомоги?
- Справді, ситуація катастрофічна. Нам дуже бракує водіїв. По місту Чернівці не вистачає 28 працівників. Якщо рахувати на бригади – то це водіїв не вистачає на 7 бригад з 18 наявних. Виходить так, що постійно виїжджають до хворих 12-13 бригад. Не більше.
Скільки викликів Ви отримуєте щодоби і як вдається надати вчасну та якісну допомогу?
- Маємо по місту 170-200 викликів. Це якщо нема епідемії ГРВІ, грипу. Під час епідемії кількість викликів зростає до 300. Доводиться обходитись цими силами, які маємо. Звичайно, є затримки у виїздах. Кількість викликів не зменшилась, лише кількість бригад для обслуговування населення зменшилась. Те, що було навантаження на 18 бригад, зараз перекинулось на 12 бригад. Це призводить до затримок і до дуже сильного навантаження на персонал.
У нас норма – приїхати до 10 хв. від моменту дзвінка диспетчеру. Це не просто час, це ті дорогоцінні хвилини, у які пацієнт може перебувати у стані клінічної смерті. До 10 хв ми ще можемо врятувати людину, після – на жаль…
Читати: Як лікувати ГРВІ без антибіотиків: у Чернівцях відбулася міжнародна медична конференція (ФОТО)
Більше працюють – значить менше відпочивають. Чи не позначається це на якості роботи?
- Люди втомлюються, вони перевантажені, беруть понаднормові години, працюють на 1,5 ставки. Якщо раніше виходили на роботу день-ніч, дві доби вдома, то тепер на 50% більше працюють: день-ніч одну добу вдома і знов до праці. Не встигають відновитись, бо відпочивають менше.
Звільнення почались у 2017 році. Коли у нас була нестача 7 водіїв, ми думали, що це велика проблема, це ж 2 бригади не могли виїжджати. Потім це збільшилось. Молодь не іде на роботу. Ми тримаємось на пенсіонерах, на людях передпенсійного віку, які хочуть допрацювати.
Який зараз розмір ставки у водіїв?
- 4300 грн. Зрозуміло, що дорослий чоловік на ці кошти не може прогодувати родину. Інші комерційні структури у цей час пропонують удвічі більше. Мене ледь не щодня питають – «чи є надія на збільшення зарплати, бо ми будемо звільнятись». Ми тут на місці вирішити цю колізію не в силах.
А хто має відповідні важелі впливу, аби налагодити робочий процес з адекватною оплатою праці?
- Обласна влада не може вирішити це. Якщо для медпрацівників можуть бути надбавки (на швидкій допомозі є такі поняття як особливі умови праці та особливий характер праці), то для водії такого не існує. У постанові Кабміну написано, що такі надбавки лише для медиків.
Щоправда, обласна влада пішла на зустріч. Є розпорядження голови ОДА про виділення додаткових коштів для доплати медикам та водіям. Це одноразова допомога – 3 млн грн., а це десь півмісячний зарплатний наш фонд. Тому такі суми хоч і добре, та все одно дуже мало, вони не вирішують питання. Так, чисто, аби допомогти утримати ті позиції, які ми маємо і закінчити рік.
Знаю, що наш обласний департамент охорони здоров’я попросив у профільному Міністерстві 10 млн на першочергові потреби. Та чи виділять таку суму? Цю проблему слід вирішувати на високому рівні. Адже питання екстреної медицини – це питання національної безпеки. І фінансуватись воно має з держбюджету. Ми звертались у Кабмін, у МОЗ. Поки нас не почули.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами