І хоча у Чернівцях є на вибір 4 вакцини від COVID-19, а центри та пункти вакцинації працюють без вихідних, міфи розповсюджуються швидше, ніж перевірена інформація.
Про те, чи варто вакцинуватися тим, хто має антитіла, чи безпечна мРНК-вакцина та як переносять вакцину діти, «Впливовому АССпекту» розповіла Галина Бовкун, заступниця начальника управління охорони здоров’я Чернівецької міської ради.
- Наразі у Чернівцях вакциновано 82 928 пацієнтів. Таким чином, 31,5% населення отримали одну дозу вакцини, 23,3% - дві дози.
Власне міські бригади щоденно виконують 1400-1500 вакцинацій. Якщо говорити загалом про область, то це приблизно 4500-4700 вакцинацій у день. Як правило, дещо знижуються темпи у вихідні, - розповідає Галина Бовкун. - Вакцинуватися від COVID-19 можна в 11-ти пунктах та 5-ти центрах вакцинації. В наявності є вакцини AstraZeneca, Pfizer, Moderna та CoronaVac.
Галина Бовкун
- Усі наявні вакцини мають свій термін придатності. Чи доводилося утилізовувати невикористані вакцини, у яких закінчився цей термін?
- Випадків утилізації вакцин з приводу закінчення термінів зберігання ні в Чернівцях, ні в області не було.
У світі існує дефіцит вакцини проти COVID-19, особливо зараз, коли підтверджені реальні результати, що вакцина дієва, і за загальносвітовими показниками ця хвиля захворювання є «хвилею невакцинованих». Тому регіональними координаторами здійснюється щоденне чітке планування використання всіх чотирьох вакцин, які мають різні терміни придатності, різні проміжки введення та температурні умови зберігання. Кожна доза вакцини є дорогоцінною та може врятувати чиєсь життя. Відповідно, заявки на постачання вакцин з центрального складу зберігання в Києві здійснюються з чіткими прорахунками до однієї дози.
Досить складними щодо планування щеплень є вакцини Комірнаті (6 доз у флаконі), Astra Zeneca та Moderna (10 доз у флаконі), які мають бути використані після відкриття флакону по закінченню вакцинальної сесії. Тому щодня медичні працівники вакцинальних бригад також здійснюють відповідні розрахунки по пацієнтам, які запрошуються на вакцинацію. Легше це робити у пунктах вакцинації, куди зазвичай запрошують пацієнтів, складніше - в центрах, куди люди звертаються самостійно.
Наші новини є у Facebook
- Галино Валентинівно, багато хто не вакцинується, бо каже, що перехворів і має антитіла. Чому вакцина захищає краще, ніж наявні антитіла?
- Дійсно, багато сумнівів щодо необхідності проведення вакцинації у деяких викликає рівень антитіл (імуноглобулін М та G). По-перше, немає науково обґрунтованого визначеного максимального рівня антитіл, які б захистили вас від захворювання. По-друге, кожен організм має індивідуальний термін імунної відповіді. Тобто невідомо, скільки часу рівень антитіл буде високим, а коли почне знижуватись і ви станете беззахисними перед важким перебігом захворювання.
- Ще одне поширене твердження: мРНК-вакцина від COVID-19 створена у дуже короткий термін, тому не може бути надійною і перевіреною. Чи дійсно це так?
- мРНК-вакцина проти COVID-19 - це сучасна високотехнологічна вакцина. Вона не потрапляє в ядро клітини, де розташована наша ДНК. Тож мРНК нікуди не інтегрується, не «вмонтовується», не змінює геном, а через кілька днів руйнується. Це означає, що мРНК не може впливати чи взаємодіяти з нашою ДНК будь-яким чином. Натомість мРНК-вакцини працюють із природними захисними силами організму, щоб безпечно виробити імунітет до COVID-19.
- Як переносять вакцинацію діти? І чи взагалі є сенс вакцинувати дітей, адже вони хворіють менше, ніж дорослі, і легше переносять ковід?
- Вакцинація дітей була рекомендована в Україні Національною технічною групою імунізації ще влітку цього року. Вакцинувати дозволено дітей з 12 років вакциною Комірнаті. Загалом, у Чернівцях ми вакцинували понад 500 дітей.
Діти добре переносять вакцину, а от хворобу COVID-19, особливо штам «Дельта», - важко. Новий штам спричинив помолодшання захворювання. У попередню «хвилю» ковід-ліжка у дитячій лікарні Чернівців ми не розгортали, а наразі там працює 60 ліжок. Навантаження невелике, та все ж сьогодні там отримують стаціонарне лікування 7 дітей з COVID-19. Гадаю, це говорить про те, що дітей теж варто захищати шляхом вакцинації.
Читайте також: Впливовий АССпект: Лікарка про «червону» зону та вакцинацію
- Розкажіть, чи варто якось готуватися до вакцинації? Що можна і не можна робити?
- Якоїсь особливої підготовки до вакцинації немає. Прийшовши у пункт чи центр вакцинації, ви заповнюєте інформовану згоду, де зазначаєте хронічні та перенесені захворювання. Далі - вас оглядає лікар, а медсестра робить щеплення.
Якщо ви не маєте протипоказів до вакцинації, не вагайтесь і не втрачайте дорогоцінний час! Вакцинуйтеся!
А от що точно не варто робити – так це довіряти неперевіреним джерелам інформації. Довіряйте офіційним джерелам, обговорюйте питання, які вас турбують, зі своїм сімейним лікарем, дотримуйтеся інформаційної гігієни!
Авторка: Ольга КАМСЬКА-ОПОЛОНИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами