Про те, як вакцинуватися людям з хронічними захворюваннями та чи можуть замінити одна одну вакцина від грипу та коронавірусу, «Впливовому АССпекту розповіла Галина Коваль, професор кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології Буковинського державного медичного університету.
- Грип – це інфекційне захворювання, викликане вірусами грипу, що здатні спричинювати епідемії та пандемії. Збудник грипу характеризується високою вірулентністю та мінливістю від сезону до сезону, що практично унеможливлює пожиттєвий імунітет до нього, як, наприклад, при захворюванні на кір, вітряну віспу, паротит, збудники яких мають сталу структуру, і імунітет до них зберігається впродовж життя, - каже Галина Коваль. - Імунна відповідь організму на проникнення вірусу грипу супроводжується виходом величезної кількості біологічно активних речовин з прозапальною активністю. Здавалося б, це добре, організм бореться. Проте ці речовини здатні знешкодити не лише вірус, а й спричинити масивне руйнування тканин власного організму. Власне, таке руйнування імунною системою своїх структур і призводить до розвитку ускладнень від грипу.
Галина Коваль
- Якими саме ускладненнями небезпечний грип?
- Найчастішими ускладненнями є вірусні пневмонії, які нерідко призводять до летальних наслідків. Ускладненнями грипу бувають і серцева недостатність, і вірусний енцефаліт, і менінгіт, і ураження печінки тощо. При чому від ускладнень грипу потерпають і цілком здорові люди, і ті, хто мають певні хронічні захворювання. В останніх, звісно, наслідки є значно важчими та частіше завершуються фатально.
Таким чином, вакцинація від грипу захищає не лише від хвороби, а й від ускладнень. А для людей із хронічними хворобами є по суті життєво необхідною.
Наші новини є у Facebook
- Як правило, люди, які мають хронічні захворювання, з пересторогою ставляться до будь-яких щеплень. Чи є якісь спеціальні правила для їхньої вакцинації?
- Для таких пацієнтів щеплення необхідно проводити лише в період ремісії хронічного захворювання. Вакцинацію не можна виконувати під час та певний період після завершення прийому низки лікарських засобів, які мають імуносупресивний вплив (глюкокортикостероїдів, цитостатиків), введення імуноглобулінів, антибіотиків (лише для деяких вакцин). Тому для підвищення ефективності вакцинації та упередження загострення хронічних захворювань розроблено ряд правил для щеплення осіб з хронічними захворюваннями.
Важливим аспектом для нормального перебігу післявакцинального періоду та попередження реакцій на вакцинацію для людей з хронічними захворюваннями є уникання контактів з хворими людьми, перебування в надто людних місцях за кілька днів до та кілька днів після вакцинації, і, звичайно, здоровий спосіб життя, збалансоване харчування, режим праці та відпочинку.
Дізнавайтесь інші новини Буковини.
- Зараз триває активна вакцинація від коронавірусу. Чи правда, що вакцинувавшись від ковіду, на грип не захворієш?
- Ні, це неправда. Вакцини від грипу і від COVID-19 - це дві різні вакцини. Проте існує таке поняття як «феномен тренованого імунітету». Це коли людина, яка вакцинувалася від інфекційного захворювання, певний час дійсно не хворіє іншими інфекційними захворюваннями.
- Чи правда, що коронавірус витіснив грип? Адже зараз практично не чути про захворювання на грип…
- Насправді ковід грип не витіснив. Просто протиепідемічні заходи, яких люди дотримуються зараз, сприяють тому, що рівень захворюваності на грип знизився. Плюс – щороку зростає кількість людей, які вакцинуються від грипу.
Авторка: Ольга КАМСЬКА-ОПОЛОНИК
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами