В її колекції понад 250 робіт, безліч нагород та чимало титулів.
Марія Григорівна Лахман – знана вишивальниця на Путильщині. Майстриня є почесним членом районної Гуцульської асоціації народних майстрів декоративно-прикладного мистецтва, лауреат культурно-мистецької премії ім. Ксенії Колотило, учасниця більше 20 Міжнародних гуцульських фестивалів.
«Перший рушник почала вишивати в лікарні, коли втратила руку. Попросила маму принести рушник, а вона плакала, казала, що я не зможу вишивати без руки, але мені вдалося, і більше того, я настільки полюбила цю справу, що вишиваю вже 60-й рік. Вишивка допомагає мені забути про всі біди і хворобу сина, вона заспокоює і повертає до життя», - розповідає Марія.
Читати ще: А що означає орнамент вашої вишиванки?
Найкращими своїми роботами вважає весільні рушники, ікони, пейзажі та вишиті сорочки.
«У кожне полотно я вкладаю любов та душу, - зізнається Марія. – Багато робіт я подарувала рідним та знайомим, ікони несу до Церкви, дещо віддала до шкільного музею. Вишила герби України, Буковини, Чернівців та Путили, гімн України та Путильщини. Отримала більше 200 нагород і дипломів на фестивалях.»
Унікальні роботи Марії Лахман привертають увагу людей зі всієї України. Багато охочих приїжджають глянути на її полотна та послухати цікаві історії пані Марії до неї додому, чи залюбки приходять на виставки.
«Багато людей хотіли купити мої роботи, але я ніколи не погоджувалася, ці вишивки для мене, як діти. Ніколи не продаю їх, тільки дарую», - каже буковинка.
Вам буде цікаво: Сучасна вишиванка – це бізнес. Але традиції забувати не можна - М.Покиданець.
Схеми для вишивок жінка шукає сама, а деякі отримала від мами Олени, яка також любила вишивати.
«Портрет Шевченка з Кобзарем взяла з фото, але повністю переробила його. Торік вишила відому вишивальницю Ксенію Колотило. Знайшла її світлину, а у Вижницькому фонді страхування перевели її в комп’ютері на хрестики. А ось це Юрій Федькович. Я їздила до Путили, перемалювала в блокнотик його хату, криничку, порахувала на даху ряди дранок, а потім це все вишила на полотні. Портрет Івана Франка взяла з гуцульського календаря, і сама перевела його на хрестики. Вишила шовком турецького султана з Роксоланою. Я люблю цікаві та складні вишивки, ніколи не шукаю легких шляхів, тоді вони виглядають ще колоритнішими» - з посмішкою говорить пані Марія.
Автор: Жанна Лахман
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами