Цього місяця стартувала велика програма підтримки сільської медицини, одним з головних нововведень якої стала телемедицина - спілкування в лікарем через сучасні засоби комунікацій. "Сегодня" повідомляє про те, як програма буде працювати, скільки потрібно часу, щоб запустити послугу "з нуля", і чи вийде у сільських лікарів використовувати нові види зв'язку для своєї роботи.
"Золоті" хвилини
Третина українців сьогодні проживає в сільській місцевості - це майже 14 млн осіб, які, за словами Президента, позбавлені якісних медпослуг. Розібратися з проблемою вирішили за допомогою телемедицини - вона дозволить доктору через інтернет консультувати пацієнтів і звертатися до своїх колег за допомогою. Українці зможуть розповісти про свої симптоми сімейному лікарю або терапевту, навіть не виходячи з дому, - крім скайп-консиліуму фахівців і телеметрії (передачі через інтернет, наприклад, даних ЕКГ), пацієнт має право на "домашнє телеконсультування". Або прийти в амбулаторію, де терапевт зробить всі необхідні маніпуляції. Після збору інформації і консиліуму з колегами в режимі відеоконференції співробітник амбулаторії або сам ставить діагноз хворому, або передає його дані в медичний хаб - їм може бути будь-яка районна або обласна лікарня. Вже там фахівці повинні поставити точний діагноз.
"Це дозволить зберегти "золоті" хвилини і години. У більшості випадків медична допомогу, надана в першу годину, рятує життя", - підкреслює глава держави.
Читати ще Розвинути систему сільської медицини вдалось Клішковецькій громаді (ВІДЕО)
Президент додав, що приблизно 4 млрд грн з конфіскованих у Януковича $1,5 млрд піде на підтримку сільської медицини. Також український уряд в січні цього року підписав меморандум про впровадження телемедицини з МЗС Канади і Світовим банком. Це дозволить пустити на розвиток дистанційної діагностики частину з тих $700 млн, які Канада надала Україні для реформ. Всесвітній банк, зі свого боку, планує за 25 років інвестувати в нашу країну понад $12 млрд. Однак поки невідомо, скільки з цих грошей отримає саме сільська медицина.
Зсередини - бардак
За даними Міністерства охорони здоров'я, сьогодні в Україні близько 4 тис. амбулаторій та 12 тис. фельдшерсько-акушерських пунктів. Незважаючи на таку кількість медустанов, директор центру телемедицини при МОЗ Віталій Осташко вважає, що в одній області "з нуля" телемедицину можна запустити досить швидко.
"При правильному підході і навіть мінімальній кількості грошей на первинній ланці медичної допомоги вона може з'явитися і почати працювати вже через півроку. Сама по собі телемедицина недорогий інструмент і не вимагає дорогих пристосувань. Дуже часто говорять про якісь валізки, але, за великим рахунком, це нісенітниця, - розповів Осташко. - А перший етап взагалі буде полягати в створенні системи: щоб сімейні амбулаторії хоча б всередині провели якусь нормативну роботу, виділили відповідального за телемедицину".
За словами Осташко, запустити послугу відразу у всіх регіонах одночасно неможливо:
"У внутрішніх документах повний бардак. Кожна область по-своєму це впроваджує і по-своєму це розуміє. Але в окремому регіоні це реально. Правда, для цього потрібно у всіх лікарнях області ввести єдиний регламент роботи телемедицини. Щоб лікарі "первинки" консультувалися у профільних фахівців, у них повинно бути загальне розуміння, що вони роблять. Другий важливий аспект - потрібен доступ до інтернету. Мова не йде про якісь суперпотужні оптоволоконні канали. Мобільного інтернету досить буде, і з цим великих проблем, я думаю, не буде. Третій компонент - у кого вони будуть консультуватися? Це питання точно не вирішено практично ніде. Потрібно буде підтягувати установи, які виступлять в ролі консультантів, і це вже точно не "первинка".
"Теле" - не від слова "телефон": перспективи 4g в селі
Відкриваючи амбулаторію в Київській області Петро Порошенко поскаржився, що хтось пропонував поставити в старих будинках телефон, по якому пацієнти запитували б у лікарів, що робити:
"Так ці люди бачать телемедицину. Але "теле"- це не від слова телефон. Медицина повинна бути оснащена широкосмуговим інтернетом".
Президент нагадав, що цього року уряд України провів конкурс на розподіл частот зв'язку четвертого покоління, який повинен запрацювати в повну силу вже через місяць. Саме 4G повинен використовуватися в сільській медицині. Однак глава інтернет-асоціації України Олександр Федієнко сумнівається, що в найближчі 5-10 років для телемедицини можна буде використовувати 4G:
"Для того, щоб цей стандарт зв'язку заробив, мобільний оператор повинен встановити в регіоні свою станцію. Припустимо, це 10 тис. євро. Тобто ці гроші оператор в селі повинен "поховати": до станції підключиться одна амбулаторія, яка буде приносити 10 грн в місяць. Якщо держава хоче розвивати таким чином телемедицину, вона повинна платити за це гроші".
Вам буде цікаво МОЗ пропонує скасувати ліцензії на народну медицину