Символ нуля виявився на 500 років старше, ніж вважалося раніше. Це з’ясувалось завдяки аналізу древнього індійського манускрипту – одного з найдавніших прикладів вирішення математичних задач, пише Platfor.ma.
Манускрипт Бакшала – це старовинний документ з берести, знайдений в 1881 році на території сучасного Пакистану. Цей манускрипт на 70 сторінок вважається одним з найдавніших документів в історії індійської і світової математики. Рукопис складений на одній з форм санскриту. Перекладачі припускають, що він був своєрідним підручником для купців, які подорожували по Великому шовковому шляху. В рукописи містяться і прості арифметичні задачі, і більш складні операції з алгебри.
З початку XX століття манускрипт зберігається в бібліотеці Оксфордського університету. Через крихкість матеріалу вчені досі не могли точно визначити час, коли він був написаний, однак аналіз стилю письма і власне змісту вказував на те, що документ датується IX-XII століттями.
Однак тепер дослідники з Оксфорда провели радіовуглецевий аналіз артефакту. Це метод з’ясування віку біологічних решток шляхом вимірювання вмісту в матеріалі радіоактивних ізотопів. Такий аналіз дозволив вченим датувати манускрипт II-IV століттям нашої ери, тобто «зістарити» його на 500 років.
Це особливо важливо через те, що в цьому документі багато позначок нуля. А до цього вважалось, що найдавнішим згадуванням нуля є настінний напис в храмі індійського міста Гваліор – написане там число 270 датується кінцем IX століття. Тепер виявилось, що люди навчились записувати нуль набагато раніше.
Символ, що зустрічається в манускрипті Бокшай, не ідентичний сучасному. Він виглядає, як суцільна окружність. Порожній простір усередині округлого символу в індійських текстах з'явився вже пізніше. Крім того, нуль рукопису Бакшала не виступає в якості самостійного числа, а служить заповнювачем. Наприклад, в 101 він вказує на відсутність десятків. Проте, вчені вважають, що саме ця форма нуля потім стала основою сучасного розуміння цього числа.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами