Близько половини переселенців не планують повертатися на Схід, такі результати соцопитування. А це означає, кажуть фахівці, що є величезна потреба у спеціальних програмах адаптації, працевлаштування та загалом інтеграції таких людей. Поки що це відбувається переважно завдяки допомозі волонтерів.
Надія Вишинська, переселенка: «Починати щось нове – починати тут, але не повертатись у Дебальцеве. Там немає життя для дітей найближчий час, найближчі, я не знаю скільки років, там ніхто нічого робити не буде».
Ця переселенка, мати 2-х дітей, не планує повертатись на Схід, хоча там залишилось усе майно. І таких, як Надія чимало, показало соцопитування.
Анатолій Путінцев, голова правління ГО «Конгрес Сходу України: «Зараз у багатьох людей вищого ранга, що ситуація мине: ми вирішимо її військовим чи політичним шляхом, звільнимо територію і люди туди повернуться, але ми проводили соцдослідження і вже однозначно, як мінімум 30%, деколи ця цифра доходить до 50-ти, вони туди не вернуться вже ні при яких обставинах».
А це означає, каже представник громадської організації,що на рівні держави має існувати програма, яка допоможе адаптуватись переселенцям. Поки що все що робилося, фахівці називають не надто вдалим.
Андрій Іванець, член правління ГО «Союз вимушених переселенців»: «Відповідно до закону про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб протягом 2-3 місяців Уряд України мав ухвалити спеціальну програму з інтеграції внутрішньопереміщених осіб, яка передбачала цілу низку заходів допомоги інтеграції та адаптації цієї категорії наших співгромадян. Напревеликий жаль, досі ця програма не є ухваленою».
Але вимушене переселення може і позитивно вплинути на розвиток економіки України. Так на цю ситуацію дивляться експерти - оптимісти. Вони переконані, що приїжджі Із Криму, Луганської та Донецької областей підсилять інші регіони, якщо держава в цьому допоможе.
Анатолій Путінцев, голова правління ГО «Конгрес Сходу України «Це додаткові можливості, є багато людей які працездатні, підприємливі, які, дійсно, можуть розширити регіони. Для цього необхідні реальні державні програми».
Тим паче, що у великих містах України переселенцям вдається започатковувати власний бізнес і навіть залучати іноземні інвестиції, констатують експерти.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами