У програмі "Суть Речей" Тетяна Татарчук, начальник відділу регіонального розвитку та фінансового моніторингу чернівецької обласної ради розповіла, що проект бізнес-ідей для переселенців будуть продовжувати
Тетяна Татарчук : Було проведено конкурс бізнес-планів для переміщених осіб, ми провели навчання: 20 тренінгів з підприємницької діяльності, де досвідчені бізнес-тренери розповідали, як писати бізнес-план. Адже Буковина – це край, де люди звикли до самозайнятості. І на виході ми маємо вже 21 реалізований бізнес-план, вони отримали невеликі гранти в рамках проекту в розмірі до 2-х тисяч євро на початок власної діяльності. Що де за діяльність? Це були невеликі магазини, хтось відкривав продуктові, хтось – промтоварні.
Нагадаємо, Новий бізнес з’явився на Буковині завдяки переселенцям зі Сходу.
Людмила Григорчук: Це було може десь продовження їхньої справи, з якою вони там працювали?
Тетяна Татарчук: Безперечно, бо досвід у них існує. Дехто є достатньо такими хвацькими людьми в плані бізнесу, дуже добре відчувають середовище. Чернівецьку область відчули уже добре і кілька бізнес-планів були дуже характерними для Буковини. Зрозуміли, що це край подієвості, що тут гарно святкують, гарно прикрашають свої оселі. Ми мали цікаві бізнес-плани з дизайну, з фото послуг, але підтримані були ті, які були найбільш життєздатними, які вже дають віддачу. Це і енергозбереження, і у сфері надання послуг. Це була подієвість, тобто такі івенти, події, ми підтримали також. І таким чином, ми зараз плануємо продовжити конкурс бізнес-планів, оскільки в нас існує ще невеликий резерв коштів, ми хочемо їх використати повністю з користю для цих людей. Із завтрашнього числа, ми оголосимо додатковий конкурс бізнес-планів для переселенців, ласкаво просимо тих, хто бажає взяти участь. Протягом травня він триватиме.
Людмила Григорчук: Це можуть бути ті самі родини чи обов’язково мають бути родини, які ще не брали участі?
Тетяна Татарчук: Це мали би бути ті родини, які не брали участь в попередньому конкурсі. Ідей є багато, люди вже телефонували, вже цікавилися, можливо буде просто трошки менша сума, до 30 тисяч гривень. Хочеться підтримати якомога більше. Дуже гарний резонанс цьому конкурсу бізнес-планів пішов по Україні, до нас телефонують, просять поділитися досвідом, оскільки дійсно вдало люди отримали підтримку. До прикладу, у нас є гарний бізнес-план людини, яка започаткували власну майстерню із ремонту великого кранового будівельного обладнання. Для Чернівців достатньо дивний бізнес, правда? Ми до такого не дуже звикли. Але треба розуміти, що люди орієнтовані на промисловий регіон, звідки вони вийшли, для них це норма і вони чудово зайняли цю бізнес-нішу.
Людмила Григорчук: І навпаки, нам щось запропонували.
Тетяна Татарчук: Саме тому я кажу, що не можу інакше їх сприймати, як ресурс, бо вони дають новий подих нашій Буковині, вони приносять щось нове. До прикладу, ми маємо ще один бізнес-план нашої майстрині Марини Мелешко, яка виготовляє сувенірні вироби. Приїхавши сюди, вона сказала, що в Чернівцях порівняно слабкий сувенірний ринок. Нам було це дивно, здавалося, що все прекрасно. Однак, вона побачила зовсім по-іншому цю нішу. Вона робить дуже цікаві стилізовані речі, навіть нещодавно навчалася в наших буковинських майстрів, але її речі дійсно конкуренті, це дійсно щось нове. Хто завітає до неї в крамничку на вулиці Кобилянської, «Крамничка пані Марини» може у цьому пересвідчитися, це дійсно щось нове. Тому ці люди – це той свіжий подих, який нам потрібен. Треба розуміти, так далеко на Захід з Сходу, через тисячі кілометрів, очевидно переїхала сюди і певна еліта. Люди, які хочуть щось змінити, хочуть продовжувати своє життя і готові адаптуватися до тих умов, які вони мають.
Тетяна Татарчук: І повинна сказати, що дійсно останнім часом ми не спостерігаємо різниці переселенців і буковинців. Вони стають буковинцями. Я їх так і називаю «наші нові буковинці».
Читати ще: 9 родин переселенців урочисто отримали ключі від квартир
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами