За останніми статистичними даними, на сьогоднішній день неформальна зайнятість на Буковині складає 50,4 відсотки працездатного населення віком від 15 до 70 років, розповіла у програмі Суть Речей на Радіо 10 Галина Кушнір, заступниця начальника Управління Держпраці у Чернівецькій області.
"Це 190 700 людей. Що таке неформальна зайнятість. Це люди, які працюють, але неформально та офіційно не працевлаштовані.
Неформальна зайнятість є у формальному секторі економіки, тобто на підприємствах, які зареєстровані, є люди працевлаштовані офіційно, а також є нелегали. Крім того, є такий вид економічної діяльності як неформальна зайнятість у неформальному секторі, тобто самі підприємці, бізнесмени незареєстровані і люди, які на них працюють – незареєстровані", - розповіла Галина Кушнір.
На Буковині найвищий рівень неформальної зайнятості серед областей України. Середній відсоток у державі – 21.
Більшість неоформлених людей проживають у селах, сказав в ефірі Суті Речей на Радіо 10 Юрій Пуріч, начальник відділу з питань додержання законодавства про працю, зайнятість та інших нормативно-правових актів Управління Держпраці у Чернівецькій області.
"Сільське населення, яке працює на своєму особистому селянському господарстві, воно ж працює саме на себе, торгує на ринках і ніде не працевлаштоване. Ці громадяни складають найбільший відсоток. А у формальному секторі без належного оформлення працюють близько 25-30 тисяч осіб", - зазначив Юрій Пуріч.
Порівняно з попереднім роком, неформальна зайнятість на Буковині зросла.
"У 2018 році у Чернівецькій області неофіційно працювали 43 відсотки працездатного населення. Тоді на першому місці по нелегальній зайнятості була Івано-Франківсьа область. Причиною збільшення випадків нелегальної праці є те, що люди самозайняті. Також ми аналізували, що у зв’язку з тим, що влітку втратила силу наша постанова, за якою ми здійснюємо державний контроль за незадекларованою зайнятістю, люди поступово переходили в тінь, знаючи що немає належного контролю. Адже ми не мали таких повноважень.
До травня 2019 року діяла постанова №295 від 26 квітня 2017 року, яка врегульовувала порядок здійснення контрольних заходів Управлінням Держпраці в Чернівецькій області та всіма Управліннями Держпраці України. На жаль, шостим апеляційним адміністративним судом дана постанова скасована і Держпраця не робила контрольних заходів до кінця серпня 2019 року, коли уряд розробив і затвердив нову постанову №823, якою врегульований порядок здійснення контрольних заходів за дотриманням законодавства про працю. В дану постанову у грудні були внесені зміни щодо здійснення контрольних заходів. Суть останніх змін уряду, у тому що питання незадекларованої праці залишається в пріоритеті, а всі інші порушення законодавства про працю трішки відходять на задній план. Уряд націлений на легалізацію найманої праці, щоб всі люди працювали легально. А недотримання закону щодо оплати праці, відпусток та інші порушення законодавства про працю дещо відійшли на задній план", - каже Юрій Пуріч.
Як зазначили представники Управління Держпраці у Чернівецькій області, найбільш ризиковані галузі з питань нелегального оформлення в області це будівництво, сільське господарство, роздрібна торгівля, транспорт та деревообробна промисловість.
Читайте також: Зауважень до роботи не було, але так вирішило керівництво: у Чернівцях звільнили директора філармонії
"Саме ці сфери: торгівля, готелі, а також заклади харчування, де дуже багато нелегальних працівників, їх беруть і на стажування, і на роботу в нічний час, на тимчасову роботу, і не оформляють. Ці галузі є ризикованими у всіх областях нашої держави", - зауважила Галина Кушнір.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами