Ринки Чернівців заполонили продавці грибів. Тривалі сильні зливи в області змінила спекотна погода. А такі погодні умови є ідеальними для розмноження грибів, пише ІА АСС.
«У порівнянні з минулим роком гриби все-таки подорожчали. Минулого року 1 кілограм коштував 120 - 130 гривень, а відеречко лисичок - 40 гривень. Цього ж року кілограм білих грибів коштує 150 гривень, а лисички - 50-60 гривень. Але якщо брати 4 кілограми, то вийде дешевше», - каже продавчиня на Центральному ринку, жителька Хотинського району Марія.
Інший житель Хотинського району, Іван, стверджує, що ціна зовсім не змінилась. Водночас, інші продавці грибів визнають, що їхній товар цьогоріч все ж виріс у ціні.
«Минулого року був трішки менший врожай грибів, а цьогоріч через паводок спочатку нічого не було, але потім почалась спека і гриби з’явились. Вони добрі всередині, без нічого, чистенькі, сама їх готую, але збирати було трохи важко», - каже ще одна жителька Хотинського району Ольга.
Старший лаборант кафедри ботаніки, лісового та паркового господарства ЧНУ Олена Волуца зазначає, що цьогоріч гриби мають ідеальні погодні умови для розмноження.
«Весна була посушливою. Згодом ми мали затяжні дощі. А це сприятливі умови для грибів. Дощі, тепло - вони активно зростають. Натомість повені на них не вплинули жодним чином. Хіба в місцях, де були сильні підтоплення, вода могла змивати грибниці», - каже фахівчиня.
Та здебільшого нинішнє тепло після тривалих сильних опадів сприяє розмноженню грибів.
«Більшість грибів, що вживають люди – білі, підосичники, підберезники - всі вони мікоризоутворюючі, утворюють симбіоз з деревами. Саме тому їх треба шукати у лісистих місцевостях. Тобто у Сторожинецькому, Вижницькому, Глибоцькому, Кіцманському, Хотинському районах – там, де багато лісів», - каже Олена Волуца.
Також, за словами фахівчині, варто зважати на чистоту місць, де ростуть гриби. Не варто збирати їх у містах, парках, полезахисних лісосмугах, уздовж доріг. Гриби можна назвати губкоподібними організмами – вони здатні всмоктувати та накопичувати шкідливі речовини.
Саме тому не можна вживати гриби з півночі України, з регіонів, які неподалік Чорнобиля, та й загалом, уздовж доріг, трас, де активний рух транспорту.
«Вони здатні накопичувати важкі метали. І в такому разі навіть зібрані їстівні або умовно їстівні гриби можуть викликати отруєння», - каже Олена Волуца.
Читайте також: На Сторожинеччині пів доби шукали бабусю, яка пішла по гриби
З небезпечних грибів, поширених у нашому регіоні, за словами пані Олени, найбільш отруйною є бліда поганка – гриб з родини мухоморових, дуже подібний до сироїжок, бо має зеленуватий колір.
«Від неї дуже важкі отруєння, бо вона містить речовини, які не розпадаються при термічній обробці. Потрапляючи до організму, вони зв’язуються з жирами та не виводяться з організму. Тому викликають важке отруєння, яке, до того ж, не проявляється швидко і може дати про себе знати лише через добу – півтори. А коли ознаки проявляються, з отруєнням дуже важко боротися», - розповідає пані Олена.
Отже, головне правило грибника: не впевнений - не бери. За словами фахівчині, в даному разі краще не ризикувати та не скуштувати гарний зовні гриб, аніж потім мати важкі наслідки його споживання.
«Навіть білий гриб має двійника – жовчний гриб. Він не отруйний. Але гіркий на смак і навіть один такий може зіпсувати решту грибів у кошику», - Каже пані Олена.
Аби запобігти отруєнням, в управлінні ДСНС України в Чернівецькій області радять купувати гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках) та уникати стихійних ринків. Збирайте і купуйте тільки гриби, про які вам відомо, що вони їстівні.
Не збирайте гриби:
- якщо не впевнені, що знаєте їх, якими б апетитними вони не здавалися;
- поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
- невідомі, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;
- з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих;
- ніколи не збирайте пластинчаті гриби, отруйні гриби маскуються під них;
«шампіньйони» та «печериці», у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору.
Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності.
Не куштуйте сирі гриби на смак.
Ще раз перевірте вдома гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумнівні - викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена грунтом - викидайте. Гриби промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.
Гриби підлягають кулінарній обробці в день збору, інакше в них утворюється трупна отрута.
При обробці кип'ятіть гриби 7-10 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.
Обов'язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, – грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.
Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок.
Гриби (зеленушка, синяк-дубовик, та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії з алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.
Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд – також може статись отруєння.
Автор: Анастасія Сидоренко, студентка ЧНУ
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами