Як усе починалося, з чого складається аптечка воїна та чому на фронті «люблять чернівецьких» говорили у програмі «Надійний Тил», що на Радіо 10, пише МА АСС.
Василь Шешуряк разом з однодумцями почали свою волонтерську діяльність вже ввечері 24 лютого 2022 року. Все стартувало з невеликого приміщення, де до війни лікарі безкоштовно консультували людей:
«На другий день війни ми вже приймали там переселенців та почали їм надавати медичну допомогу. Ця установа належала церкві адвентистів 7 дня, тому до нас почали звертатися люди з усього світу з пропозиціями допомогти. Все почалося з турнікетів CAT, які вже за декілька днів нам привезли американські лікарі та волонтери. А друзі з Румунії тоді привезли багато ліків, перев'язувальні матеріали та спирт. На той момент це було дуже великими дефіцитом».
Спочатку волонтери купляли на базарі джинсові сумочки, наповнювали їх всім, чим вважали за потрібне. Потім відбулася зустріч з лікарями, які безпосередньо займаються тактичною медициною. Тоді й отримали своєрідний майстер-клас. Усе це тривало тиждень з початку повномасштабної війни.
Наступним етапом волонтерів був пошук компонентів: шукали, хто може відшити турнікети, вийшли на виробників назофарингіальних трубок, голок, налагодили співпрацю з аптечною мережею.
Василь Шешуряк пояснює, що якісна аптечка для солдата за собівартістю вартує близько 3 тисяч гривень. Але його команда волонтерів має допомогу донорів, що дозволяє зменшити ціну до 1200 грн.
«Ми орієнтовані в першу чергу на військових, які на передовій. Для них ліки закупити – не проблема, вони доступні. Це знеболювальні, жарознижувальні, протизапальні, вся назофарингіальна група, краплі в очі, кишкова група, влітку обов’язково закуповуємо засоби від комарів, також антисептик для ніг. Це те, що солдат може взяти з собою в окоп і собі допомогти.
Була ситуація, коли я відправив ліки, але солдати не могли в них розібратися, у них не було лікаря. Я кілька годин спілкувався з ними телефоном і розповідав про ліки. Тоді виникла думка, чому я не можу зробити інструкцію і набір для кожного бійця? Тепер ми робимо пакет з інструкцією, де все розписуємо», - каже лікар-волонтер.
В Україні бракує оклюзійних наліпок високого класу, ізраїльського бандажа та турнікетів. Це те, що волонтери просять передати з-за кордону. Щодо ліків, то їх купляють в Україні з декількох причин, каже Василь Шешуряк: «По-перше, це хороші терміни придатності. За кордоном буває прострочка. По-друге, ми маємо тут різномаїття. Наприклад аптечка закриває 90% всіх потреб бійця в окопі – це, наприклад, він захворів, має біль, розлад кишечника, чи якусь травму, чи перемерз. Він може 1-2 дні собі допомогти, доки потрапить до лікаря. Навіть вітаміни кладемо для підтримки організму. До того ж за кордоном більша ціна на ліки»
Команда чернівецьких волонтерів вже передала воїнам понад 6 тисяч аптечок та понад 2 тисячі медичних наборів. А у взаємодії з іншими волонтерами – вже понад 10 тисяч аптечок.
Переважно до волонтерів звертаються через знайомих, безпосередньо батальйони та медики з передової, а також є запити від ТЦК та СП.
Наприкінці ефіру лікар-волонтер розповів історію, яка трапилась з його колегою:
«Одна з моїх знайомих волонтерок їхала до наших хлопців. Вони заблукали, їх зустріли інші військові - вінницькі. Ті їм сказали: «На фронті люблять стояти біля чернівецьких та франківських, бо завжди є щось смачненького поїсти і чим поживитись». І це надзвичайно приємно».
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами