Та аби це не було лишень гарним гаслом, необхідно провести соціологічне дослідження і врегулювати питання на законодавчому рівні.
Як проводити децентралізацію, аби врахувати побажання національних меншин – питання для Буковини надзвичайно важливе. Адже тут проживають представники багатьох спільнот.
Тарас Халавка, заступник директора Чернівецького регіонального офісу реформ: «У нас проживає ще 70 різних національностей – це за даними перепису 2001 року».
Анатолій Круглашов, політолог: «Наш край, справді, полі етнічний і в нас поруч з румунами, яка є найчисельнішою громадою, проживають і молдовани, і поляки, і росіяни. В нас зростає кількість людей, які є нетрадиційними меншинами для нашого краю: я маю на увазі корейці, узбеки, азейбаржанці».
І допоки чиновники розповідають про децентралізацію і про зміни, які хочуть проводити, експерти нарікають. Кажуть, спочатку їх обов’язково врегулювати на законодавчому рівні і лишень тоді переходити до практики, інакше буде хаос. Найперше, провести Конституційну реформу, прийняти новий закон про вибори депутатів до місцевих рад, закон про місцеві органи самоврядування, а ще закон про місцеві державні адміністрації. Аби під час децентралізації таки врахували думки нацменшин, має працювати експертна рада з питань етнополітики, яка не працює 4 роки.
Анатолій Круглашов, політолог: «А до її складу входять як представники всіх етнокультурних товариств, ну і чиновники, яким належить вирішувати ці питання. Другий інструмент – це наша програма підтримки національно-культурних товариств або меншин і діаспори. Вона в нас періодично продовжується, але вона є, швидше програмою культурно - фестивального плану».
Чи бажають ті чи інші села, в яких проживають певні нацменшини, між собою об’єднуватись. Це також варто враховувати під час децентралізації, вважають експерти. Та це неможливо, бо немає відповідного соціологічного дослідження, яке мала би замовити держава. І окрім цього обов’язково визначити, як саме відбуватиметься фінансування .
Ігор Камінник, представник «Бюро соціальних та політичних розробок» м. Київ: «Соціальні послуги, які переносяться на рівень спільноти. І будуть фінансуватись в основному за гроші спільноти. Яким чином вони будуть організовуватись при об’єднанні громад».
Ще чимало питань залишається відкритими. Та експерти переконані, найважливіше захистити громадянські права кожного мешканця України, не зважаючи на його національність.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами