Торік у Чернівецькій області онкогематологічну патологію вперше виявили у 32 дітей, розповів у програмі Суть Речей на Радіо 10 Михайло Гнатюк, завідувач кардіоонкогематологічним відділенням обласної дитячої клінічної лікарні Чернівців.
"У 7 дітей діагностували пухлину головного мозку. У 4 дітей - це пухлина кісток, інші діти – це лімфоми й лейкемії. Цього місяця до нас вже потрапили вперше четверо дітей. Дещо збільшується кількість хворих, у занедбаному стані дуже багато. Майже 80 відсотків дітей поступають з 3-4 стадіями хвороби. Зараз у відділенні 17 дітей, які отримують хіміотерапію, з них 4 перебувають на блоковій терапії", - зазначає Михайло Гнатюк.
За словами лікаря, є випадки, коли діти поступають у відділення з декількома пухлинами та з лейкеміями, які мають мутації.
"Є випадки процесів, які некурабельні на всіх етапах лікування. Тобто пухлини не піддаються лікуванню, вони з самого початку є песимістичними й для батьків, і для лікарів, тому що не лікуються у всьому світі. Звичайно, прикро, що немає ще таких медикаментів, які можуть забрати ці мутації", - розповідає лікар-онколог.
Читайте також: Рак повернувся: чернівецькому журналісту Олегу Тудану потрібна допомога на лікування
Причини онкозахворювань у дітей можуть бути різними, зазначає медик.
"Мутація закладається внутрішньоутробно і це може бути не тільки кроплення садів, це може бути й інфрачервоне світло, окремі види канцерогенів, які існують у світі. Навіть ті ж самі мобільні телефони за категорією ГОСТ теж є канцерогенами. Ми помітили, що останнім часом до нас більше дітей потрапляє з Хотинського району, Кельменецького і міста Чернівці.
Останнім часом це діти після 14 років. Їх надзвичайно важко лікувати. Тому, що в них препобертат. Там грають роль гормони, й результати трішечки не такі, як ми б хотіли. Легше лікувати дітей до 6 років. Вони більш пластичні та, як правило, п’ятирічне виживання у них надзвичайно високе, майже 95 відсотків.
Є пухлини головного мозку, які є некурабельні, на жаль. Але є багато форм, котрі успішно виліковуються. Діти вчаться в університетах і прекрасно себе почувають. Понад 60 відсотків – це діти після пухлин головного мозку. І якість життя у них прекрасна. І я скажу відверто, що вони не відрізняються від інших дітей", - каже Михайло Гнатюк.
Психологів, які б працювали з дітьми та батьками, у відділенні кардіоонкогематології обласної лікарні немає, каже медик.
"У відділенні психологи – це ми, лікарі, медичний персонал, так що ми стараємося знайти якісь точки дотику з батьками, з дітьми, скажу одне, що понад 20 років я стараюся сказати дітям, щоб вони знали свою патологію. Звичайно, що ми не кажемо, що у них рак, ми можемо сказати пухлина, нейробластома, або друга пухлина, вибираємо трішечки слова, але діти повинні знати від чого вони лікуються і тоді у дітей, звичайно, що є мета. Важко зараз, надзвичайно важко з батьками, тому що батьки, вибачте, вірять більше Фейсбуку і Інстаграму, ніж медперсоналу, котрий лікує і переживає за кожен день життя дитини. Звичайно, хочеться, щоб була краща співпраця між персоналом і батьками, тому що ми приходимо і стараємося врятувати кожну дитину. І хочемо, щоб вони теж нам допомагали, тому що на першому місці – це догляд за дитиною, чим кращий буде догляд, тим менше буде ускладнень", - розповідає медик.
Михайло Гнатюк зазначає, що робота з онкохворими дітьми важка фізично, і морально, тому частина медперсоналу хоче звільнятися.
"Не знаю, як буде зараз, коли ми перейдемо на реформи, як ми будемо приходити на роботу. І я не розумію, як може лікар мати графік роботи від 8 години до 12, чи до 14, коли я практично ночую у цій лікарні. Якщо хороший лікар і він хоче мати хороші результати, щоб діти жили, або хворі жили, то, звичайно, треба ночувати там. І зовсім по-іншому треба відноситись. Медицина – це філософія, це життя, а не коли ти чекаєш дзвінка, щоб піти з роботи. Якщо ми так будемо робити, то будемо втрачати дуже багато життів. А це неправильно", - Михайло Гнатюк.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами