З настанням теплих днів, діти і дорослі масово виїжджають на відпочинок за місто, в ліс чи до водойм. І саме в таких місцях мешкає чимало змій.
У Карпатських лісах, до прикладу, можна зустріти гадюку звичайну, мідянку, вужа та веретільницю (остання, власне, є безногою ящіркою, а не змією). До отруйних відносяться гадюка звичайна та мідянка.
Уже цього року до лікарень Чернівецької області було госпіталізовано кілька людей з укусами змій, до дитячої міської лікарні – дітей.
Як правильно надавати першу медичну допомогу при укусі змії, а що ні в якому разі робити не можна, Інформаційному агентству АСС розповіли Олег Боднар, професор, завідувач кафедри дитячої хірургії, та Лівій Ватаманеску, ассистент кафедри дитячої хірургії БДМУ.
- При укусі невідомої змії перш за все не варто панікувати: хвилювання прискорює серцевий ритм, що сприяє швидкому проникненню отрути в кров. Необхідно дихати повільно і глибоко, - розповідає Олег Боднар. - Огляньте місце укусу. Якщо вкусила гадюка, на тілі потерпілого залишаються сліди двох отруйних іклів (рідше - одного), які кровоточать. Укуси великих і агресивних, але неотруйних полозів (жовточеревого і чотирисмугого) виглядають інакше: на шкірі є дуга від багатьох дрібних подряпин.
Читайте ще: На Путильщині змія вкусила дитину
Укус гадюки має такі симптоми:
- наявність однієї чи двох маленьких крапок проколу на шкірі;
- розвиток місцевого сильного болю.
У місці попадання отрути спочатку відчувається свербіж, через 10-15 хвилин - набряк, який досягає свого максимуму через 10-12 годин з моменту укусу. Можуть з’явитися головний біль, нудота, блювота, порушення зору, гарячка, сонливість, холодний піт, слабкість, ускладнене дихання, злегка болять лімфатичні вузли.
- Крупні гадюки більш небезпечні, ніж дрібні. Однак варто пам'ятати, що навіть крихітні (12 - 17 см) новонароджені гадюки отруйні, - пояснює Лівій Ватаманеску. - Має значення вік і конституція потерпілого, оскільки токсичність залежить від кількості отрути на кілограм маси тіла постраждалого. Саме тому діти і жінки важче, ніж чоловіки, переносять укуси змій.
Правила першої допомоги при укусах змій:
- знерухомити постраждалу кінцівку, оскільки надмірні рухи сприяють швидкому проникненню отрути у кров;
- звільнити кінцівки від взуття, шкарпеток, браслетів тощо, оскільки може виникнути набряк;
- дати випити значну кількість рідини (води, кави, чаю).
- після надання першої допомоги потерпілого необхідно якнайшвидше доставити до медичної установи для надання кваліфікованої лікарської допомоги.
Схема надання першої допомоги:
- знайдіть місце укусу і ретельно промийте його водою;
- розмістіть постраждалого таким чином, щоб місце укусу знаходилося нижче тіла;
- накладіть пов'язку вище за ранку, починаючи зверху і поступово спускаючись (вона повинна бути достатньо тугою, щоб запобігати поверненню венозної крові, оскільки саме з нею отрута може продовжити свій рух по тілу, разом з тим вона не повинна перешкоджати руху артеріальній крові (при правильно накладеній пов'язці нижче неї пульс прощупується, а вени надуваються);
- після накладення пов'язки укус продовжуватиме кровоточити, але боятися цього не слід, тому що кров може вивести з ранки частину отрути;
- іммобілізуйте кінцівку, наклавши шину;
- потрібно накласти лід (холод), що також буде додатковим стимулом, щоб отрута в організмі не поширювалася.
Вам буде цікаво: Сироватки від зміїних укусів у Чернівецькій області немає
- Постраждалі нас часто запитують: що ні в якому разі не можна робити при укусі змії. У першу чергу не можна надрізати краї рани - це може лише відкрити додаткові шляхи для проникнення отрути в тіло. Так само заборонено намагатися ротом відсмоктати отруту - вона може легко проникнути крізь слизову оболонку до вашого рота, - зазначає Олег Боднар. – Не рекомендуємо перетягувати гумовим джгутом кінцівку вище від місця укусу, оскільки це може призвести до порушення обміну речовин в ураженій ділянці.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами