"Якщо говорити про наш заклад, то ми очікуємо, що, як мінімум, виживемо. Тому що, мені здається, що у багатьох закладах області, які не мають наднавантаження, будуть певні проблеми із забезпеченням коштами від держави на утримання. Якщо говорити про наш заклад, то ми попередньо вже маємо проект постанови Кабінету Міністрів України щодо деяких питань удосконалення реалізації державних програм та гарантій у 2020 році, можемо підрахувати і орієнтовні ставки щодо фінансування на ті чи інші пакети. Нам здається, що онкодиспансер виходить на нормальні позиції, нам вдасться зберегти і колектив, і інші потреби".
Щодо забезпечення ліками та хіміопрепаратами
"Є дуже одне велике питання: пунктом 10 у документі вказано, що надавачі медичних послуг, тобто ми, як лікувальний заклад, зобов’язані забезпечити пацієнтів медичними матеріалами, медикаментами, згідно з нацпереліком. Питання надзвичайно важке. По-перше, із того, що ми використовуємо повсякденно, приблизно половини немає в нацпереліку, тобто, ці ліки та засоби ми закупити не зможемо. Відповідно, цей тягар лягає на пацієнтів. І друге питання – це питання забезпечення хіміопрепаратами. Держава заявляє про те, що є можливість забезпечити стовідсотково необхідність в хіміопрепаратах, але поки що ми її не бачимо і на даний момент заклад забезпечений хіміопрепаратами на 30 відсотків - згідно з тією квотою, яку ми подавали. Тому пацієнтам доведеться все ж таки докуповувати ліки, включаючи хіміотерапію".
"Останнє питання – променева терапія. До прикладу, якщо у нас є для проведення променевої терапії обладнання, то воно потребує близько 2,8 мільйона гривень щорічно на перезарядку активним джерелом – ірідіумом. Це було завжди на обласному бюджеті. Якщо це покладуть на пакети, з яких ми будемо це фінансувати, виникне проблема. Це я говорю тільки про один апарат. Другий апарат раз на 5 років перезаряджається кобальтом. Остання перезарядка два роки тому вартувала 4,5 мільйони гривень. Тобто є такі надзвичайно затратні елементи, які буде важко забезпечити за рахунок коштів з НСЗУ. Також стратегічні цілі щодо реконструкції, закупівлі нового обладнання потребують обговорення. Поки що ми маємо приблизно те, що ми прорахували згідно з фінансовим планом. Але знову ж таки, чи воно буде так, чи ні, зрозуміємо тільки після підписання угод.
Ми в п’ятницю подали заявки в НСЗУ на всі пакети, які вважаємо, що зможемо забезпечити пацієнтам. Зараз очікуємо відповіді щодо корекції та підписання угод".
Про нестачу персоналу
"У нас є проблеми з певними вакансіями. Особливо - з досвідченими медсестрами, які можуть бути фінансово відповідальними, і старшими сестрами. Я вважаю, що в подальшому у договорі, який буде оновлено, згідно з іншим юридичним статусом установи, мають бути прописані питання щодо надбавок до зарплати, але, знову ж таки, зараз надзвичайно рано ще говорити про це.
Мета така, що завдяки медичній реформі медикаменти і медичний розхідний матеріал мають бути забезпечені за рахунок лікарні, але якщо ми дивимося по розцінках, якими буде забезпечена, наприклад, операційна, то мені взагалі якось важко подумати, яким чином можна забезпечити анестезіологічний супровід і вихід пацієнта за ці кошториси, які були всім запропоновані. Говорити зараз конкретно дуже важко, але в будь-якому випадку, зробити дійсно доступну медицину без страхового внеску, я думаю, буде неможливо".
"З позитивного у медреформі - це ніби буде уніфікована система як надання послуг, так і фінансування закладів. Заклади автономізовані, перетворилися у некомерційні комунальні підприємства і, таким чином, будуть заробляти кошти. Кількість коштів буде залежати від кількості пакетів послуг та кількості пацієнтів, які будуть обслуговуватися у закладі. Це, звісно, викличе конкурентність між закладами. Водночас, не виключається можливість надання платних медичних послуг. Є постанова Кабінету Міністрів, яка затверджує платні медичні послуги, які може надавати заклад населенню. Можливо, у подальшому, коли ми вже увійдемо у цю нову реформовану систему, будемо розглядати також можливості розширення платних медичних послуг для того, щоб збільшити бюджет закладу".
Щодо фінансування з НСЗУ
"За попередніми розрахунками, наш пологовий будинок зможе себе утримувати за кошти, які платитиме НСЗУ за надання безкоштовних медичних послуг населенню. Підрахунки беруться за попередній період. По наданню медичних послуг і по тому, як буде проводитися оплата, ми ніби виходимо на такий самий рівень, як ми і фінансувалися. Звісно, чітко зараз сказати неможливо, тому що перші місяці НСЗУ буде виплачувати нам "глобальний" бюджет, це 100 відсотків фінансування за попередній період. У нас попередній період - це 2018 рік. Ми подаємо статистичні дані, вони ніби в перший місяць 100 відсотків фінансують, а потім по-трішки будуть зменшувати цей бюджет до 60 відсотків. Я думаю, що так придумано для того, щоб застрахувати медичні заклади у разі помилок, а вони будуть. Будуть збої у системі, будуть помилки поки ми звикнемо, адаптуємося".
Щодо зарплат
"Зарплата не має ніякого відношення до цієї реформи поки що. Коли вже буде фінансовий план установи, коли ми будемо бачити, який у нас фонд заробітної плати і коли буде затверджений колективний трудовий договір, де мають бути обумовлені всі принципи оплати праці, тоді будемо бачити. Звичайно, що установа буде розглядати питання правильної розстановки кадрів, в залежності від об’єму роботи, але це нюанси, які будуть визначатися вже у процесі роботи.
Мінімальна зарплата буде точно гарантована, а в залежності від об’єму роботи визначені будуть виплати, надбавки і так далі. Немає такого розподілу, що хтось виконав більше роботи, хтось менше роботи, тому що є різні відділення і, звичайно, об’єми надання медичних послуг, їхня специфіка різна у різних відділеннях, тому будемо вирішувати якось питання, щоб заробітна плата була адекватна роботі".
Про безкоштовні пологи
"Вони і так безкоштовні, де ж вони були платні?.. В нас уся медицина безкоштовна. Але держава не забезпечує у повній мірі ні медикаментами, ні медпрепаратами для повного об’єму лікування, тому десь 50 відсотків, за статистичними даними, цього фінансового навантаження у процесі лікування лягає на пацієнтів. Це переважно придбання медикаментів і специфічних виробів медпризначення, яких немає в закладі. Фінансування було у нас державне, в залежності від кількості пологів, операцій і так далі.
З 1 квітня визначена вартість пологів і кесарського розтину у межах 8,5 тисяч гривень. Це ніякого відношення до людей не має, люди як обслуговувались, так і будуть обслуговуватись. Це ціна, яку буде відшкодовувати закладові НСЗУ. Тобто така вартість цієї послуги".
Читайте також: Думка дня: Про медичну допомогу буковинцям, які не підписали декларацію з лікарем
Про благодійні внески
"Широко впроваджена була система благодійних внесків, вона не відміняється, і в КНП також має право існувати, тому що законодавчо це затверджено і тут нічого такого немає. Людина захоче – проплатить, не захоче – не проплатить. Ми стараємося всім пропонувати, тут є програма залучення позабюджетних коштів, є люди-меценати, є люди, які просто хочуть віддячити закладу і благодійний внесок можуть зробити як у вигляді грошей, так у вигляді якихось матеріальних цінностей, нічого тут такого немає. Пишеш заяву і все. Є у нас один меценат-тато, дитину якого врятували, він старається нам допомагати. Різні люди є, хтось ліжко подарує, хтось ще щось".
"В цілому ідею реформи та її мету ми підтримуємо. Виконання у нас, як завжди, трішечки відстає від очікуваного, багато неточностей, багато неясностей, але в цілому напрямок реформи ми підтримуємо. Ми очікуємо прогресу. Ми орієнтувалися на 11 пакетів медичних послуг, але поки що обмежилися сімома пакетами. Зараз йде процес контрактації з НСЗУ".
Про дисципліну охорони здоров'я
"По-перше, медична реформа дисциплінує саму охорону здоров’я. Дисциплінує, тому що тут є, на жаль, елемент хаосу, дуже великий зараз в існуючій системі охорони здоров’я, яка втратила той радянський контроль зверху, але не набула важелів і мотивації самостійної роботи, самостійного розвитку якості, діапазону і так далі. Тобто перше – це дисциплінує систему охорони здоров’я, більш структурує її. Все зайве має бути відкинуте і сконцентровано на наданні невідкладної допомоги, тієї допомоги, якої очікує суспільство і на яку спроможна держава. Тому що в жодній країні немає безкоштовної охорони здоров’я. Там люди розуміють, що своє здоров’я треба берегти. Тому друге – реформа дисциплінує населення. Люди почнуть розуміти, що ногами відкривати двері до лікаря тепер не вийде. Вони повинні берегти своє здоров’я, не зловживати алкоголем, гарно харчуватися, вести нормальний спосіб життя і розуміти, що безкоштовної охорони здоров’я немає".
Читайте також: Полегшити страждання: сотні онкохворих буковинців потребують паліативної допомоги
Авторка: Марина Шварцман
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами