Приклад децентралізації у Польщі, на думку експертів, найоптимальніший для України. 25 років тому 49 польських воєводств об’єдналось в 16, а місцеві гміни отримали більше повноважень та фінансову автономію. Як в Чернівцях максимально безболісно втілити ряд змін та як найкраще об’єднати громади, фахівці розповіли представникам місцевої та районної влади
З усіх європейських країн досвід Польщі обрали для України як модель у реформі децентралізації влади. Наші сусіди показала вдалий приклад, як швидко та успішно змінитися та розвиватися.
Ростислав Томенчук, голова правління Українського інституту міжнародної політики Чому вибрали саме Польщу, тому що Польща пройшла подібний етап, тому що Польща по території є максимально наближена до України, по кількості населення наближена до України. + Тому якщо порівнювати Польщу з Чехією, Словаччиною, Болгарією і Ромунією, Литвою, Латвією, Естонією - країни колишнього образного радянського табору, які стали зараз членами Європейського союзу, то Польща продемонструвала цей швидкий рух змін.
Та варто ще й врахувати їхні недоліки. Тільки 20% польських об’єднаних громад налічує 25 тисяч мешканців. Ті ж общини, що містять менше 10 тисяч - неуспішні та дотаційні. Тому в Україні, перш за все, необхідно пояснювати жителям про переваги об’єднання у більш чисельні громади. Про реформу та способи об’єднання у Чернівцях розповіли на семінарі за участі Інституту міжнародної політики. Представникам місцевої та районної влади розказували про досвід іноземних країн, моделі та форми змін, законодавчі та фінансові новації. Головний акцент семінару – все ж іноземний досвід, адже зміни для буковинців нові, тому чиновники повинні вчитись виконувати свої обов’язки по-іншому.
У Чернівецькій області уже триває процес об’єднання у територіальні громади. Та не все просто. Причиною є страх та недостатня обізнаність.
Ярослав Котик, Вікнянський сільський голова, Заставнівського району Щодо об’єднання, то по плану планується приєднати до мого села, село Вікно 8 сусідніх сіл. Поки що дуже тяжко проходить цей процес, так як згідно законодавству це добровільне об’єднання. І мало інформації для людей, які позитивні та негативні наслідки цього добровільного об’єднання, що громада буде мати з цього.
Не дивлячись на війну та небажання деяких місцевостей об’єднуватись, реформа децентралізації є реальною та позитивною, запевняють експерти.
Лідія Євтушенко, представник Мінрегіонбуд Зараз іде процес впровадження, + це не одномоментний процес, що от відбулося, відрубали і тепер живем по-іншому, це живий процес. + І навіть закон «Про добровільне об’єднання громад», який зараз на часі він уже зазнав певної поправки - це нормально.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами