Тиждень тому Соціологічна група «Рейтинг» оприлюднила результати свого п’ятого муніципального опитування, за яким склала рейтинг українських обласних центрів. За низкою показників Чернівці опинилися серед останніх у переліку міст.
Чернівчани виявилися вкрай незадоволені рівнем розвитку інфраструктури та комунальної сфери. Водночас, нейтрально поставилися до гуманітарної сфери. На думку містян, якість послуг в освітніх та культурних закладах за останні два роки не змінилася. А ось у медичних закладах - погіршилася.
Читайте також: Чернівчани невдоволені дорогами, тротуарами та транспортом. Базари та парки їх влаштовують
Чи вважають результати опитування об’єктивними та чи збираються щось змінювати у своїй галузі, кореспондент ІА «АСС» цікавився в очільників профільних управлінь та фахівчині в галузі медичної реформи.
"Наразі іде другий рік реформи початкової школи. Тож, якщо респонденти не бачать цих змін, можливо, вони не зовсім дотичні до шкільної освіти, - вважає головний освітянин міста. - Багато педагогів пройшли тренінги й навчання для роботи в умовах нової української школи, яка працює останні 2 роки в Україні. Зміни в початковій школі колосальні. Чи видно це людям? На мою думку, галузь освіти не є надто публічною. Звідси й проблеми з розумінням у звичайних чернівчан.
Рівень освітніх послуг у Чернівцях на досить високому рівні. Тому думки містян про те, що освіта залишається на тому ж рівні, – непогано.
Немає змін на гірше – чудово. Здається, що немає й змін на краще таких, як нам хотілося б? Все це змінювати не рік, і не два. Нова українська школа якраз і передбачає, що перші результати ми будемо бачити через 12 років після провадження. І хотілося, щоби цю реформу втілили до кінця. Бо фахові освітяни пригадають вам 3 – 4 випадки, коли реформу вже починали, але зі зміною міністрів чи вектору руху припиняли. З жахом ми переходили з 10 на 11-річну освіту. Потім була перша спроба перейти на 12-річну освіту, але верталися на 11-річну… І зараз ось друга спроба запровадження дванадцятирічки.
Тепер ми чекаємо ще й на зміну в переформатуванні наших шкільних закладів, гімназій на наукові та академічні ліцеї. Це також буде революція. І не трояндова чи оксамитова, а болісний та важкий процес. Зрештою, не вважаю поганим варіантом той, що маємо. Бо це не є тупцюванням на місці – це хороший старт для подальших якісних змін у навчанні".
"Вважаю таку думку чернівчан не зовсім об’єктивною. Хочу запитати, які заходи культури відвідували респонденти? Кого з чернівецьких митців та які творчі колективи вони знають? Чи чули вони про те, що наші колективи здобули чимало перемог, гран-прі на різноманітних конкурсах та стали лауреатами багатьох всеукраїнських та закордонних фестивалів? Протягом 2018 – 2019 років таких досягнень маємо навіть більше, ніж минулими роками.
Аби навіть втримати нинішній рівень, доводиться докладати чималих зусиль. І наступного року ситуація не зміниться – найменше грошей із бюджету отримає спорт та культура.
Освіта та медицина отримують дотації з державного бюджету, а культура – ні. Я не звикла, щоб робили абияк, але й для еталонного втілення задумів зазвичай просто не вистачає грошей. Отже, проситиму в депутатів міської ради додаткового фінансування культури. Тому що тих коштів, які планують виділити наступного року, заледве вистачить на первинні потреби: зарплатні, комунальні послуги тощо.
Держава повинна більше перейматися за культуру. Впевнена, що нічого хорошого не буде в країні, де повністю позбавили б народ культурних традицій та митців, і почали б лише займатися дорогами, комунальною сферою та медициною. Культура – це те, що визначає ідентичність народу. Те, що виховує в людей любов до своєї країни та готовність захищати її національні цінності на війні. Зрештою, добре живуть ті країни, в яких не економлять на культурі. А наразі наша галузь тримається на ентузіазмі її працівників і навіть просто втримувати нинішній рівень дуже непросто".
Якщо якість освітніх та культурних закладів, на думку респондентів, не змінилася протягом останніх двох років, то рівень медицини в очах чернівчан навіть упав.
"Причиною такої оцінки стали завищені очікування від реформи. Наші люди надто втомилися чекати кращої долі, тож хочуть одразу бачити якісні зміни в галузях, у яких їм пообіцяли поліпшення.
Та все ж, таке опитування є дуже загальним, бо людей не питали, що саме їм не подобається в наданні послуг. До прикладу, заради справедливості зазначу, що якість медичних послуг у Садгорі відчутно зросла.
Крім того, чернівчани не розмежовують обласні та міські заклади. Наші люди не надто ретельно дбають про власне здоров’я і медичні заклади відвідують рідко, щоби можна було скласти комплексну картину бодай з кількох місць.
Тому середньостатистичний респондент міг мати наступний досвід: відвідав, до прикладу, діагностичний центр, йому не сподобалося – зробив висновок, що медицина в Чернівцях стала гіршою. Але ж діагностичний центр не єдиний медзаклад. Мало того, він є обласною, а не міською установою.
Крім того, безкоштовна медична послуга повинна бути дійсно безкоштовною. Без благодійних внесків та пожертв. Натомість, люди стикаються з протилежним – доводиться платити за безкоштовну медицину, що є ще однією причиною розчарування.
Проте, переконана – реформа працює, і протягом кількох років люди таки отримають справжню безкоштовну медицину, а лікарі будуть вмотивовані надавати якісні послуги, бо тепер пацієнти мають змогу обирати лікарів. Коли не сподобалася робота медпрацівника – можна укласти договір з іншим. Отже, лікар буде всіляко прагнути сподобатися кожному з пацієнтів. Бо що більше до нього ходитиме людей, то більшу зарплатню він отримуватиме".
Автор: Олександр ЮХИМЕЦЬ, ІА АСС
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами