Весна – період загострення гастритів та виразкової хвороби шлунку, а особливо – після виходу з Великоднього посту. Медики кажуть: 80% шлункових хвороб пов`язані зі стресом. Мирослава Березова, кандидат медичних наук, викладач кафедри внутрішньої медицини Буковинського державного медичного університету радить пацієнтам із хворим шлунком їсти побільше капусти, пити відвари з льону та відмовитися від кави і алкоголю.
- Ми дійсно спостерігаємо підвищення захворюваності на гастрит, виразкову хворобу шлунку та дванадцятипалої кишки. В їх основі - запальні, дистрофічні та дисрегенеративні ураження слизової оболонки шлунку, що призводять до порушення його функцій, - пояснює Мирослава Березова. - У результаті пацієнт відчуває не тільки дискомфорт і важкість у шлунку після вживання їжі, а навіть біль, при чому часто – доволі сильний.
- Часто люди ігнорують біль у шлунку, сподіваючись, що він сезонний і сам по собі мине. Або ж приймають звичайну «Но-шпу»…
- Захворювання шлунку небезпечні своїми ускладненнями. Якщо не лікуватися, а лише симптоматично знімати біль, з часом можна опинитися на операційному столі.
- Яким має бути харчування хворих на гастрит чи виразку, аби не спровокувати загострення хвороби?
- Найважливіше – повністю виключити із щоденного раціону ті продукти, які будуть стимулювати секрецію шлункового соку: м`ясні, рибні, овочеві та грибні навари, смажені страви, прянощі, томатні соуси, консерви, солені та копчені м`ясо і риба, яйця, пересмажені жири, житній хліб, кисломолочні продукти з підвищеною кислотністю, знежирене молоко, алкоголь, міцні чаї та кава, газовані напої, кислі недостиглі фрукти та ягоди, сирі овочі.
Пріоритетні способи приготування їжі – варіння, запікання в духовці, приготування на пару.
- На алкоголь, каву та шоколад – табу?
- Алкоголь викликає подразнення слизової оболонки шлунку. Кава, чай, кола і шоколад збільшують вироблення шлункової кислоти. Тому цих продуктів варто уникати. Звісно, між загостреннями хвороби їх можна вживати в невеликих кількостях, однак, якщо симптоми почнуть посилюватися, слід знову відмовитися від них.
- Мирославо Сергіївно, що ж можна їсти тим, хто страждає від шлункових хвороб?
- Насправді таких продуктів немало: нежирні сорти м`яса, риби, куряча печінка, язик, м`ясо кріля, молочний кисіль, суп, гречана, вівсяна, пшоняна каші, тофу, пшеничний хліб та сухарики, вермішель, картоплю, моркву, кабачки, гарбуз, помідори, солодкий перець, салат, капуста, огірки. Серед фруктів - банан, диня, ківі, кавун, гранат, суниці, черешня, абрикос.
Для покращення відновлюваних процесів слизової оболонки шлунку слід підвищити вживання речовин, які сприятливо впливають на слизову: вітаміни А, Е, каротиноїди, лецитин, омега-3 жирні кислоти. Саме тому капуста в будь-якому вигляді «сподобається» шлунку. Вона містить вітамін U, який має противиразковий ефект.
Дуже позитивно на шлунок впливає відвар льону. Зварити його просто: на 200 мл води додати одну столову ложку насіння льону і кип`ятити протягом п`яти-семи хвилин. Потім настояти півтори години і можна пити. Але дуже важливо щодня готувати свіжий відвар.
- Мабуть, треба забути і про харчування «на ходу»?..
- Так харчуватися не варто навіть цілком здоровим людям. А тим, у кого хворий шлунок, - тим паче! Кратність прийому їжі впродовж дня – п`ять-шість разів. В ідеалі перерва між прийомами їжі не повинна перевищувати трьох годин.
Важливо розуміти, що болем і дискомфортом шлунок подає сигнал тривоги, яким нехтувати не варто.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами