Уранці – каша, на обід – суп, ввечері – овочі та риба. «Зайву» шоколадку, тістечко чи котлету «відпрацювати» у спортзалі чи пішим походом на роботу. Саме так людям, хворим на цукровий діабет, пропонує харчуватися Ксенія Замолотова, завідувачка відділенням загальної ендокринної патології та обміну речовин Київського міського клінічного ендокринологічного центру.
- Лише за офіційною статистикою в Україні налічується один мільйон 303 тисячі людей, хворих на цукровий діабет. Насправді ця цифра удвічі більша. Просто багато хворих не знають до певного часу про свій діагноз, - розповідає Ксенія Замолотова, завідувачка відділенням загальної ендокринної патології та обміну речовин Київського міського клінічного ендокринологічного центру. – Звісно, існує безліч лікарських препаратів, які знижують цукор крові. Проте на першому місці для людей з таким діагнозом повинне бути правильне харчування. Я не називаю це дієтою, бо дієта – це свого роду обмеження. Ми ж не обмежуємо своїх пацієнтів, а просто вчимо їсти дозовано. І бачимо чимало прикладів того, як людям вдається без медикаментозного втручання, лише завдяки здоровому способу життя, повністю тримати у нормі рівень цукру в крові.
- На що в першу чергу звертаєте увагу в харчуванні тих пацієнтів, яким щойно встановили діагноз?
- Цукровий діабет – це порушення вуглеводного обміну в організмі. А відновлення цього обміну можливе саме завдяки правильному харчуванню. Його розробляємо індивідуально для кожного пацієнта, враховуючи його вік, стать, вагу, фізичні навантаження. Тобто ми не забороняємо той чи інший продукти, а пропонуємо його у невеликій порції з уточненням: якщо це кондитерський виріб чи шоколад, від якого несила відмовитися саме сьогодні, то скуштувавши шматочок, вам потрібно його відробити.
- Як саме?
- Так звані «заборонені» продукти краще їсти у першій половині дня, коли попереду активна робота, а не сон. Після шматочка тортика бажано піти на роботу пішки, а не їхати маршруткою чи машиною, можна пробігти кілька кіл на стадіоні, піти до спортзали. Узагалі, фізична активність хворим на цукровий діабет життєво необхідна.
У мене був пацієнт, який кожного ранку скаржився, що цукор зашкалює. Для хворих на цукровий діабет ранкова норма – до 7 ммоль/л, а денна – не більше 8 ммоль/л. У цього чоловіка було понад 10. Я запитала, що він їв увечері. Він відповів трохи ображено: «Тільки кашу, хліб та кілька котлет. Я ж на дієті. З`їв – і ліг спати». Після цього мені стало зрозуміло, звідки високий ранковий цукор. По-перше, каші бажано їсти тільки вранці. А якщо закусити їх котлетами, тоді після цього потрібно дати собі добряче фізичне навантаження, а не лягати спати. Тож на вечір я порекомендувала цьому пацієнту їсти овочі, приготовлені на пару, і, скажімо, шматочок риби. Уже наступного дня хворий прийшов із ранковим цукром у 6 ммоль/л.
- Як правило, люди з великою вагою полюбляють смачно і багато їсти. Як їм перейти на маленькі порції?
- Раджу починати з придбання «правильного» посуду: десертної тарілки, чайної чашки… Так буде простіше адаптуватися до нових порцій. Накладаючи собі обід, пам`ятайте: у тарілку вміститься долонька вуглеводів і, скажімо, долонька риби, птиці чи м`яса.
- А як щодо алкоголю? Ви забороняєте своїм пацієнтам вживати його?
- Не забороняю, однак попереджаю, що 90% ранкового цукру залежить від стану печінки. А від алкоголю перш за все страждає печінка. Тому хворий на цукровий діабет повинен зважати на це. Звісно, якщо на свято хочеться трошечки випити, то краще пити несолодкі алкогольні напої – сухе вино, віскі тощо. Але доза повинна бути дуже маленькою.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами