Сьогодні, мабуть, важко знайти людину, яка не чула про шкідливість трансжирів. Багато торгівельних марок голосно і не завжди доречно маніпулюють рекламним гаслом “Без трансжирів”.
І, водночас, деколи навіть лікарі не в змозі чітко пояснити, що ж означає цей термін, чим саме такі жири небезпечні, і як ми можемо захистити свій організм.
- Почнемо з того, що жири – необхідний компонент їжі, тому повністю виключати їх з раціону в жодному разі неможна, - зауважує Олена Коротун, доцент кафедри гігієни та екології БДМУ. - Є два типа жирів: тваринні (вони є важливим енергетичним резервом нашого організму, а також містять жиророзчинні вітаміни) та рослинні (крім енергетичної функції є джерелом особливих сполук, які ми використовуємо для побудови нових клітин, роботи нервової системи, зменшення запалення). Людський організм настільки призвичаївся отримувати ці речовини з їжею, що вже не може синтезувати деякі з них самостійно – тому вони носять назву незамінних. В природньому «правильному» стані більшість молекул жирів знаходяться у так званій цис-формі. Саме це обумовлює поточний стан рослинних жирів. Але у таких молекул існує двійник – транс-форма. За хімічним складом цис- і транс-ізомери не відрізняються, але мають різну просторову конфігурацію атомів та їх груп відносно подвійного зв’язку. Деколи це порівнюють із кубиком Рубіка: в зібраному стані – це цис-ізомер, а якщо повернути одну із сторін – транс. Трансжири є неприродними «зміненими» формами жиру. На жаль, наш організм не в змозі розрізнити ці ізомери, і при потраплянні трансжирів включає їх в усі метаболічні процеси. Це призводить до цілої низки патологічних змін.
Щоб зменшити споживання трансжирів варто дотримуватись простих рекомендацій:
Медик зауважує: у невеликих кількостях трансжири можуть міститися в природних продуктах і не несуть небезпеки. Тож головне – не зловживати «шкідливою їжею» і знати міру.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами