Проте лікарі попереджають: занурення у крижану воду – неабиякий стрес. Як до нього підготуватися і чого категорично не можна робити під час купань, «Впливовому АССпекту» розповіла Наталія Куліш, старший викладач кафедри медицини катастроф та військової медицини БДМУ.
- Згідно з церковними канонами, у Водохресний святвечір віруюча людина повинна прийти до церкви, відстояти службу, поставити свічку, набрати освяченої води. Але занурюватися в крижану воду ніхто не вимагає, особливо - якщо людина до цього не готова, - каже Наталія Куліш. - Жорстких правил, як треба купатися на Водохреща, немає. Але, як правило, купання являє собою триразове занурення у воду з головою
- Крижана вода цього дня дійсно цілюща?
- Занурення у крижану воду – стрес для організму. Саме цей стрес і «вмикає» захисні реакції, які не дозволяють нам захворіти від купання у крижаній воді. Проте насправді під час купання ніякі хвороби не виліковуються. Існує міф, що температура тіла того, хто занурюється у крижану воду, сягає сорока градусів, і при такому стані відбвається боротьба з захворюваннями. Щоби температура підвищилася до такої позначки, тілу людини потрібен не зовнішній вплив, а запальний або інфекційний процес зсередини.
Багато людей вважають купання в ополонці лікувальною процедурою, але насправді це тільки профілактичний захід.
- Тим, хто вперше наважився зануритися на Водохреща, як до цього підготуватися?
- В ідеалі підготовку до занурення на Водохреща починають влітку. Але якщо відчуваєте потребу приєднатися до «моржів», то використовуйте для підготовки кілька днів до свята. У першу чергу треба налаштуватися морально - свято вірити, що купання на Хрещення очистить душу і тіло, що такий вчинок піде дійсно вам на користь. Інакше крижана купіль може закінчитися застудою, шоком або серцевим спазмом.
Перед зануренням потрібно обов’язково порадитися з лікарем. Людям з діабетом, аритмією, проблемами нирок, жінкам з гінекологічними захворюваннями про ополонку краще забути. У гіпертоніків може трапитися інсульт.
Одноразове короткочасне пірнання здорова людина витримає без жодної для себе шкоди. Але якщо організм хоча б трохи ослаблений, через три-чотири дні за сміливість доведеться розплачуватися хворобою.
За тиждень до занурення краще почати готувати організм до морозу. В одну ємність налийте гарячу воду, в іншу – холодну. Занурюйте стопи по черзі в кожну з ємностей. Таке чергування допоможе прискорити і стимулювати в організмі абсолютно всі процеси.
За 3-4 дні почніть виходити на балкон на хвилинку в шортах і футболці. Потім можна додати обливання холодною водою. Досить одного-двох (в останні два дні перед пірнанням) відер з холодною водою.
За дві години до занурення потрібно обов’язково добре поїсти, тобто забезпечити організм «паливом». У холодній воді тіло почне швидко витрачати всі ресурси на обігрів, і жодна кілокалорія не буде зайвою. А перед самим пірнанням в ополонку можна з`їсти шматочок чогось жирного – сала чи риб’ячого жиру. Алкоголь допустимо вживати тільки після повернення додому, причому краще - у вигляді глінтвейну. А от вживання «для хоробрості» тільки посилить переохолодження і дасть зайве навантаження на серце.
- Яка погода підходить до Йорданського купання?
- Ідеальна температура повітря для новачків – від 2 до 5 градусів нижче нуля. Можна ризикнути пірнути і в сильніший мороз, але -10°С – небезпечний поріг для людини, яка вперше пробує занурюватися в ополонку.
Читайте ще: Йорданські купання-2019: як буковинці занурюються в ополонки
- Як радите заходити у воду – швидко чи поступово?
- Заходити у воду слід розігрітим і поступово. Так легше переносити холод. Для розігріву перед процедурою можна кілька хвилин побігати, зробити кілька присідань, активно порухати руками. Можна змастити шкіру гусячим жиром, щоб вона не пересихала.
Входити у воду потрібно не поспішаючи, в середньому темпі: якщо повільно, можна встигнути замерзнути, а якщо швидко, то через різке і швидке зниження температури може різко зрости частота пульсу і артеріальний тиск. Зайшовши по коліна, потрібно вмити водою обличчя. Це теж підготує організм до повного занурення. Новачкам не можна бути у воді більше 10 секунд: два-три гребка – і на берег.
- А як швидко зігрітися після купання?
- Необхідно взяти з собою одяг, який можна швидко і легко вдягнути. На ньому не повинно бути застібок, хіба що – «блискавка». Застібнути ґудзики на морозі, а тим більше - зав’язати шнурки буде проблематично. Крім того, слід взяти килимок. На ньому можна стояти, витираючись і переодягаючись. Шапку потрібно вдягнути одразу після виходу з води. Роздягатися треба знизу вгору, а одягатися - навпаки, тому що важливо не застудити грудну клітку.
Відразу після занурення потрібно розтертися махровим рушником і поспішити в тепле приміщення.
Але хочу зазначити: пірнати в ополонку на Водохреща не обов’язково, бо цілющою цього дня вважається будь-яка освячена священиком вода.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами