На початку 90-х років минулого століття енергетичні напої швидко стали поширюватися і з’явилися в продажі у понад 100 країнах світу.
Енергетичні напої (енергетики, енерготоніки) – безалкогольні напої у рекламній компанії яких робиться акцент на їхню здатність стимулювати центральну нервову систему людини та/або підвищувати працездатність, а також на те, що вони не дають людині заснути. Їх рекомендують вживати для періодів підвищеного розумового та фізичного навантаження, для підвищення витривалості, концентрації та швидкості реакції, поліпшення емоційного стану та стимуляції обміну речовин.
- Енерготоніки можуть відрізнятися один від одного своїм складом, але до всіх без виключення входить кофеїн. Він впливає на головний мозок, блокуючи дію аденозину – хімічної сполуки у нашому організмі, яка діє на психіку. Аденозин заспокійливо діє на організм. Без нього нервові клітини продовжують збуджуватись, що сприяє підвищенню розумової та фізичної працездатності зі зменшенням відчуття втоми та сонливості, - пояснює Віктор Гордієнко, доцент кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата БДМУ. - Кофеїн виснажує енергетичний потенціал організму, сприяє виведенню Са, Мg, K, Na завдяки сечогінній дії.
Читайте ще: ТОП-9 продуктів, від яких потрібно відмовитися після 30 років
Окрім того, кофеїн підсилює дію алкоголю на мозок, при прийомі надмірних доз алкоголю одночасно з енергетиком у людини може виникати гіпертонічний криз з можливими летальними наслідками.
- Після споживання слабоалкогольних енергетиків людина не спроможна адекватно оцінювати свій стан, що спонукає до повторного вживання алкоголю, викликаючи швидку залежність. Коли напій ще газований, вуглекислий газ прискорює процес всмоктування хімічних речовин у кров додатково подразнюючи шлунок, - розповідає Тетяна Савчук, асистент кафедри фізіології ім. Я.Д. Кіршенблата БДМУ. - Украй небезпечно змішувати енергетик з будь-якими ліками, адже це може призвести до непередбачуваної хімічної реакції. У двох «стандартних» 250 мілілітрових металевих баночках глюкуронолактон у 500 разів перевищує добову норму споживання цієї речовини.
Через відсутність достовірної інформації про шкідливий вплив енергетичних напоїв на організм, невелику концентрацію алкоголю, відносно невелику вартість енергетики дуже популярні серед молоді.
- Помилковою є думка, що енергетик забезпечує організм енергетичними речовинами на тривалий час. Навпаки, він стимулює організм до утворення власної енергії за рахунок внутрішніх резервів не зважаючи на певний вміст вуглеводів у напої, - продовжує Віктор Гордієнко. - Шкідливими наслідками безконтрольного споживання таких напоїв є нервозність, роздратованість, прискорене серцебиття, аритмія, безсоння, депресія, ранішня слабкість і втома навіть за умови достатньої тривалості нічного сну. З’являються нудота та блювота. Також підвищується кислотність, виникає дискомфорт у шлунку та зростає ризик виникнення виразкової хвороби.
Вам буде цікаво: Як продуктивно працювати вночі: корисні поради
Медики зауважують: заборонено вживати енерготоніки дітям до 18 років, вагітним жінкам та матерям, які годують груддю, особам із захворюванням серцево-судинної, ендокринної та нервової системи та чутливим до окремих їх компонентів. А у Верховній Раді України 01.03.2019 року зареєстровано законопроект №10117 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо сприяння здоровому способу життя дітей і підлітків)» з метою встановлення правових засад обігу енергетичних напоїв в Україні, обмеженню споживання цього продукту дітьми та молоддю.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами