Деякі продукти харчування руйнують вітаміни. Натомість, передозування того чи іншого компоненту може погіршити самопочуття.
- Тільки деякі з вітамінів можуть самостійно вироблятися в людському організмі. Вітамін D утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетового випромінювання. Вітамін А може синтезуватися з пігментів, що забарвлюють овочі, фрукти та інші продукти харчування (наприклад, яєчний жовток) в жовтий і оранжевий кольори. Бактерії кишкової мікрофлори синтезують для нас вітаміни К і В3, - пояснює Ігор Заморський, завідувач кафедри фармакології БДМУ, доктор медичних наук. - Однак всі інші вітаміни наш організм змушений регулярно отримувати ззовні. Крім того, якщо жиророзчинні вітаміни (A, D, E, K) він може накопичити в жировій тканині й печінці, то водорозчинними (C і вітаміни групи B) – запастися про запас взагалі неможливо. Особливо актуальною в Україні є проблема йододефіциту.
Читайте ще: Буковинцям радять, як уникнути осіннього смутку
Основним джерелом надходження вітамінів в організм є продукти харчування, проте виникають ситуації коли потрібно застосовувати вітамінні препарати або їх комплекси. Мультивітамінні і вітамінно-мінеральні комплекси зазвичай продаються в аптеці без рецепта лікаря. Вони не мають статусу лікарських засобів і часто сприймаються споживачами як простий і абсолютно безпечний спосіб поліпшити самопочуття, підвищити опірність інфекціям, поліпшити стан шкіри і волосся. Однак фахівці кажуть: компоненти вітамінів - біологічно активні речовини, тому важлдиво дотримуватися дозування, курсу застосування, враховувати особливості взаємодії з їжею і лікарськими засобами. Порушення прийому мультивітамінів можуть призводити до передозування компонентів, особливо тих, які зазвичай в достатній кількості надходять з їжею.
Вам буде цікаво: Щастя є: продукти, що підвищують рівень гормонів радості
- Деякі продукти, навпаки, мають здатність руйнувати вітаміни, зменшувати вміст мікроелементів. Наприклад, алкоголь руйнує вітамін А, групи В, а також кальцій, цинк, калій, магній і залізо; нікотин — вітаміни А, С, Р і селен; кофеїн — вітаміни групи РР, В, знижує вміст в організмі заліза, калію, цинку і кальцію, - розповідає Юліана Букатару, асистент кафедри фармакології БДМУ. - До зменшення вмісту макро- та мікроелементів призводить також надмірне вживання лікарських препаратів: сечогінні засоби можуть викликати дефіцит калію, магнію, кальцію, надлишок натрію. Цитрамон містить алюміній, який, накопичуючись, сприяє розвитку захворювань судин мозку. Контрацептиви, антиаритмічні препарати викликають дисбаланс міді з можливим виникненням артритів і артрозу.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами