Утисками та обмеженнями їхніх прав назвали представники румунської національної громади України прийняття закону щодо української мови в теле- та радіоефірі.
Нагадаємо, що в ефірі загальнонаціональних і регіональних телеканалів частка української мови у фільмах і передачах має становити 75%, місцевих мовників – 60%. Також 75% усіх новин мають транслюватися українською.
Після прийняття цього закону представники румунської громади написали Відкрите звернення до Верховної Ради України, Президента України, міжнародних організацій та урядів демократичних країн світу, в якому пишуть про обмеження можливостей використання мов національних меншин у українському інформаційному просторі.
- Ми вважаємо це рішення грубим порушенням наших основоположних прав і свобод людини і громадянина. Такі законодавчі кроки суперечать Конституції України, національному законодавству та взятим Україною на себе міжнародно-правовим зобов’язанням – йдеться у зверненні.
Журналісти інформаційного агентства АСС звернулися за розтлумаченням цього закону до представника Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення в Чернівецькій області, Любові Нечипорук.
За офіційними даними, які вона нам надала, середня сумарна частка української мови в ефірі буковинських телекомпаній складає 86,2%.
Така цифра свідчить про те, що на Буковині немає підстав говорити про утиски мов національних меншин із набуттям чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо мови аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації». Адже, як бачимо, до набуття чинності закону про частку української мови на телебаченні, телеканали області стабільно подають в ефірі значно більшу частку передач, фільмів державною мовою – запевнила Любов Нечипорук.
До того ж, зазначає представник Національної ради, Колектив Філії ПАТ «Національна суспільна телерадіокомпанія України» «Чернівецька регіональна дирекція» у відповідності із чинними ліцензіями на мовлення та виробничим планом створює контент для задоволення інформаційних потреб національних меншин Буковини. У структурі філії працює колектив Творчого об’єднання підготовки румуномовних програм. Працівники цього підрозділу готують телевізійні та радіо програми румунською мовою.
Філія ПАТ «НСТУ» «Чернівецька регіональна дирекція» готує 5 телевізійнх 8 радіопрограм румунською мовою.
Юлія Тодорян, режисер філії ПАТ «НСТУ» розповідає: «На базі телеканалу «Буковина» існує телевізійне об’єднання румунською мовою, де ми працюємо на кількома програмами. Це програми і прямого ефіру , це і двічі на тиждень інформаційний випуск новин румунською мовою».
Скажімо, частка румуномовних програм на 34 каналі, де ми мовимо у відповідності до чинної ліцензії 4 години на добу, такий відсоток становить 3 відсотки. На цифровому каналі цей відсоток становить більше – 8 відсотків, додає Олеся Жук, заступник директора з творчих питань філії ПАТ «НСТУ» «Чернівецька регіональна дирекція»
Тому, запевнили нас фахівці, твердження щодо обмеження можливостей використання мов національних меншин у буковинському інформаційному просторі зокрема, не має жодних підстав, адже запровадження мовних квот на телебаченні не тільки не утискає ані мовника, ані глядача, а й створює умови для виготовлення, поширення, перегляду якісного, цікавого, актуального телевізійного контенту.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами