Світ їх запам’ятав як перших. Кожна у своїй царині, кожна зі своїми досягненнями, кожна зі своєю харизмою. Історії цих харизматичних жінок непересічні, неповторні, варто знати. Вони можуть стати натхненними для когось, чи помічними, або й взірцевими.
Це історії жінок, які досягли успіху й видерлись на вершину слави й визнання, всупереч законам, нормам і правилам, які побутували ще сотню років тому.
Роза Вельт-Страус
Перша жінка в Європі, яка робила операції на очах. Перша жінка в Європі, яка здобула медичну освіту. Жінка, яка боролася за право жінок.
Роза Вельт-Страус дала жінкам усього світу відчуття єдності й згуртованості. Вона своє життя поклала на те, щоб довести – жінка має право голосу.
Народилася лікарка й активістка 24 серпня 1856 року в Чернівцях. Початкову освіту здобула в місцевій класичній гімназії. Завдяки отриманому шкільному атестату юна Роза отримала змогу вчитися надалі в університеті.
Однак дівчат на навчання у тодішній Європі брали не так вже й багато університетів. Розі Вельт вдалося записатися на навчання до Віденського, а згодом і до Бернського університетів. Адже лише ці університети в Австро-Угорській імперії дозволяли жінкам навчатися медицині. А молода Роза прагнула вивчитися саме медичній науці, особливо цікавила її офтальмологія.
У 1878 році дівчина завершила університетське навчання й отримала медичний ступінь. Роза Вельт стала першою жінкою в Австрії, яка мала диплом медика і мала право лікарської практики. Тоді ж вона стала першою жінкою в Європі, яка вміла проводити операції на очах.
За нетривалий час із сім’єю перебралася до Женеви, що у Швейцарії. Однак і там не затрималася. Із сестрою Сарою емігрувала до Сполучених Штатів Америки.
Заокеанська країна відкрила для молодої лікарки нові можливості. По приїзді Вельт влаштувалася працювати до Ньюйоркського госпіталю, де наступні роки практикувала очним хірургом. Поєднувала роботу і в клініці ока при Жіночому госпіталі в Нью-Йорку.
Тоді ж вона познайомилася з успішним бізнесменом Луі Страусом, за якого згодом вийшла заміж. У подружжя народилася донька Нелі, яка в майбутньому буде надійною помічницею для Рози.
Америка відкрила для Рози Вельт не лише медичну кар’єру, але й заклала до її голови переконання у рівноправ’ї жінок та чоловіків. Зокрема, у праві жінок на участь у виборах. І вона стала активною учасницею організацій жінок-суфражисток.
А згодом вона разом із Керрі Чепмен-Катт стала співзасновницею Міжнародного Альянсу Жінок-Суфражисток. І в 1904 році взяла участь в першому Конгресі Міжнародного Альянсу як представниця американської делегації. На довгі роки пов’язала свою громадську діяльність Роза Вельт-Страус із цією організацією.
У 1919 році 63-річна активістка переїхала до Палестини. Її супроводжувала рідна донька Нелі. Вже через два місяці по приїзді Розу Вельт-Страус обрали головою Союзу Єврейських Жінок. Цю посаду вона займала аж до смерті. Тоді ж було створено першу в світі жіночу партію, очолити яку довірили Розі.
Своїм переїздом до Палестини і початком роботи із близькосхідними жіночими організаціями Вельт-Страус планувала показати Америці і всьому світу, що й тут жінки можуть добитися права голосу. Їй обіцяли на державному рівні підтримку.
Проте дійсність виявилася інакшою, ніж собі гадала борчиня. Обіцянки дати жінкам більше прав так і залишилися обіцянками.
Після переїзду до Близького Сходу наступну частину свого життя Роза Вельт-Страус присвятила повністю боротьбі за права жінок. Вона брала участь у світових конгресах, зустрічалася з лідерами різних країн, намагалася впливати на їхні рішення, користуючись своїми зв’язками і авторитетом. Вельт-Страус стала ключовою фігурою у створенні жіночого руху світу, особливо в Палестині. Її ім’я залишалося впливовим і в США.
Останні роки життя Роза Вельт-Страус хворіла. Вона переїхала з Палестини до сім’ї в Женеву. Де й померла 15 грудня 1938 року у 82-річному віці.
Ілюстрації - wikipedia.org; findagrave.com; geni.com; jwa.org; haaretz.com; digilab4.let.uniroma1.it; fineartamerica.com
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами