На поточний момент ситуація в економіці Буковини втішна. У багатьох аспектах ми вийшли на довоєнний рівень і, навіть, на вищий, про це в ефірі програми «Надійний Тил» на Радіо 10 розповіла Альона Атаманюк, перша заступниця начальника Чернівецької ОВА:
«Якщо ми говоримо по виробництву – по суті перший раз за останні півтора року ми по обсягу виробництва перевищили довоєнні показники, і вже навіть маємо півпроцентне збільшення.
Наші новини є у Facebook
Якщо ми говоримо, що по країні минулий рік ВВП впав на 30 %, було зменшення виробництва, у нас воно навпаки зростає. Що особливо тішить – торгівля зросла ще більше. Якщо говоримо по факту, у 2023 році у порівняні з аналогічним періодом минулого року у нас відбулось збільшення торгівлі на 35%. У грошовому значенні це відобразилось на збільшенні надходжень до бюджетів різного рівня, які в цілому зросли на 20-25%».
Надходження в бюджети всіх рівнів на Буковині на початку року становили 5, 8 мільярда гривень. Надходження військового ПДФО з них близько 1,2 мільярда гривень. Тобто, пояснює Атаманюк, значна частина сформована й шляхом інших надходжень.
53% бюджетів різних рівнів Буковини - це надходження мікро-, малого середнього бізнесу. Тобто не просто бюджетна сфера, а виробництво, торгівля та інші послуги формують надходження податків в наш бюджет, зазначила посадовиця.
Релоковані підприємства зробили однозначно вагомий внесок в розвиток економіки нашої області, зазначила Атаманюк. Але основний показник формують місцеві підприємства.
«У нас було понад 112 релокованих підприємств. Близько 30 з них повернулись на свої території, хто в Харків, Київ, хто в Донецьк, Луганськ. Серед тих, хто залишився на території області, є такі, що планують залишатись на Буковині після закінчення бойових дій».
Важливим є безпековий аспект, каже Альона Атаманюк.
Наступне - локальна підтримка їхньої діяльності, діє затверджена в ОВА «Програма підтримки релокованих підприємств», йдеться про часткову компенсацію з бюджету.
Ще один фактор - ми прикордонна територія, двері до ЄС. Це спрощує експорт продукції, зазначила посадовиця.
За показниками з експорту ми входили в Топ-3 регіонів України по відсотку зростання експорту в минулому році. Зараз входимо в Топ-5, розповіла Атаманюк:
«Є просування у харчовій промисловості, де значна частина йде на експорт. Ми перша область в Україні з виробництва та реалізації індичатини.
Одне з таких підприємств на Буковині 90 % продукції експортує за кордон – Велика Британія, країни Європи, багато хто орієнтується на країни Африки.
Деякі з місцевих підприємств розпочали співпрацювати з країнами Латинської Америки».
Задача влади – створювати можливості, щоб підприємці завжди могли експортувати продукцію. У цьому році ОВА проводила вже кілька форумів, зокрема за участі закордонних представників. Так наші бізнесмени могли налагодити співпрацю за кордоном.
Усі підприємства Чернівецької області інформаційно представлені, про них є інформація доступна для зовнішнього ринку.
Чернівецька область може запропонувати багато напрямків: зернові, продукти харчування. Ми - найбільший виробник яблук в країні за минулий рік. У нас є наукоємні підприємства, які роблять різноманітну продукцію: пожежні спостерігачі, електронну техніку та інші. Каталог продукції для реалізації дуже широкий, сформований з близько 30 сторінок, відповідно інформація про всі підприємства погрупована по галузях.
«Ми всі вболіваємо та переживаємо за ЗСУ. Кошти на напрямок оборони повинні направлятись, але розуміємо, що є напрямки, які також повинні фінансуватись - якщо ми говоримо про надважливі транспортні артерії, чи проведення термінових робіт», - каже Альона Атаманюк.
Прямі видатки з громад Буковини на підтримку ЗСУ склали понад 300 мільйонів гривень з початку року, тобто коли є конкретний запит від військових ЗСУ, тероборони, Нацгвардії - кошти їм перераховуються для виконання певних задач.
Є ще й інші видатки, які можуть фінансуватись з бюджетів області – підтримка родин військовослужбовців, підтримка ветеранів, ремонтні роботи в укриттях, забезпечення безпекової ситуації для населення.
Окрім прямого перерахування коштів ОВА спільно з закордонними організаціями, меценатами та підприємцями передає автівки на фронт, комплекси для прання, душових та інші важливі речі.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами