Крім того, є ще один Всесвітній день шоколаду, який святкують 11 липня.
Історія цього продукту почалася десь у 600 році до н.е. на берегах Мексиканської затоки. На думку дослідників, саме в цей час стародавні майя та ацтеки стали культивувати какао-дерево й готувати з його плодів напій «чоколатль», який додавав сил та енергії . На смак він дуже відрізнявся від звичного гарячого шоколаду, оскільки складався з розмолотих какао-бобів, пекучого перцю чилі та меду, тому був дуже гірким.
Читати ще: Цікаві факти про літаки та авіацію. 26 серпня - День авіації України
У Старому світі про шоколад дізналися лише через 2000 років. Спочатку Колумб отримав у дар від індійців какао-боби, а через декілька років Ернан Кортес підніс їх у дар королю Карлу V. У супровідному листі йшлося, що одна чашка шоколадного напою допомагає боротися із втомою і додає сил. Але іспанцям гіркий і незвичний на смак напій не сподобався. Тому кухарі вирішили вдосконалити творіння ацтеків: замінили чилі на корицю і мускатний горіх, замість меду щедро додали цукру і подали шоколад гарячим. Напій сподобався королю. Згодом шоколад став настільки популярним, що був обов’язковим ранковим напоєм іспанських аристократів, він став дуже модним досить швидко.
Мешканці Іспанії виявилися не тільки справжніми ласунчиками, а ще й жаднюгами! Іспанці нікому не розповідали, як саме готувати шоколад. Аж ось іспанська принцеса Анна Австрійська, вийшла заміж за французького короля, до Парижа прихопила не тільки сукні, а й спеціалістів із приготування шоколаду. І розпочався в Європі справжній шоколадний бум!
У Франції почали готувати шоколадний напій і навіть винайшли рецепт твердого шоколаду. Щоправда, смак цього винаходу був не дуже … воно й зрозуміло, це ж були просто розтовчені боби какао.
Тільки в другій половині 12 століття шоколад стали додавати у печиво – тістечка та рулети. Це відкрило новий етап в історії продукту – тепер його можна було не тільки пити, а й їсти. Про те, що шоколад можна робити в плитках, першими здогадались англійці (у 1847 році). Англійці і першу фабрику з виробництва цих солодощів відкрили, між іншим, дуже схожу на сучасну. В Англії настільки полюбили шоколад, що навіть почали будувати «шоколадні будинки» – «предки» сучасних кондитерських і кав’ярень. У Бельгії один аптекар так захопився, вигадуючи смачні ліки, що винайшов… шоколадні цукерки!
Читати ще: День державного прапора: найцікавіші факти про український стяг
А справжній молочний шоколад винайшли далеко від батьківщини дерев какао – у гірській європейській країні Швейцарії.
В Україні першими скуштували шоколад львів’яни. Їм він одразу припав до смаку (це й не дивно). От вони й почали частувати ним відвідувачів численних львівських кав’ярень.
Цікаві факти про шоколад
1. Шоколадні солодощі покращують роботу серцево судинної системи і сприяють очищенню судин.
2. Здавна шоколаду приписували не тільки цілющі, але й магічні і навіть містичні властивості. Що вже казати, якщо в перекладі з латинської мови дерева какао називаються «їжею богів» («Theobroma Cacao»).
3. Згідно зі статистикою, обсяги продажів шоколаду в 2011 році склали більше 83 мільярдів доларів. Судячи з цього, в 2016 році дана цифра зросте ще на 15%.
4. Найбільшою плиткою шоколаду, яка була занесена в Книгу рекордів Гіннеса, була шоколадка вагою 4,41 тонни і з розмірами 5,6 х 2,75 х 0,25 метрів.
5. Кожне деревце какао виробляє близько двох з половиною тисяч какао-бобів. Щоб стати плодоносним, дереву має бути не менше 4-5 років. Але чи знали ви, що для виготовлення фунта шоколаду необхідно 400 бобів?
6. Найдорожчим шоколадом визнаний шоколад «Chocopologie by Knipschildt». Вартість фунта цих ласощів (453 грамів) складає 2600 доларів.
7. Мексиканці з іменами Мокая і Омелька були першими людьми, які спробували какао. Сталося це близько тисячі років до нашої ери.
8. Цікаві факти про шоколад стосуються дивних властивостей його компонентів. Так, якщо шоколад вживати постійно, а потім різко відмовитися від даного задоволення, у людини буде невелика «ломка».
9. На землю, згідно з легендою ацтеків, какао приніс бог Кетцалькоатль, за що і був незабаром вигнаний з небес.
10. Через таку речовину як «теобромін», шоколад є отруйним продуктом для тварин.
11. Незвичайну символіку знайшли жителі Японії в назві шоколаду «Кіт Кат». У цій країні воно співзвучне з японським «кіттокацу», що означає «обов’язково перемогти». Саме з цієї причини японці вживають шоколад «Кіт Кат» перед важливою справою.
12. Шоколадний ринок у всьому світі становить близько 85 мільярдів доларів.
13. Латиноамериканські цілителі курандерос застосують шоколад в лікувальних цілях, наприклад, для лікування бронхіту. А в деяких регіонах щоранку діти вживають гарячий шоколад для профілактики укусів бджіл і скорпіонів.
14. Какао-дерева можуть рости 200 і більше років. А ось приносять плоди вони тільки чверть століття.
15. Сама назва «шоколад» походить від слова майа «xocolatl», що означає «гірка вода».
16. У раціон солдатів Другої Світової Війни обов’язково входив шоколад. Але його виготовляли таким чином, щоб за смаковими якостями продукт виходив трохи краще, «чим варена картопля». Це робилося для того, щоб солдати не відразу з’їдали ці корисні ласощі.
17. Вік какао, як рослинної культури, становить кілька мільйонів років.
18. На відміну від чорного, при виготовленні білого шоколаду замість твердого какао використовується його масло.
19. Відчуття від таяння у роті шоколаду здатні викликати у людини більш сильний стан ейфорії, ніж від поцілунку....
«Рідна країна» За матеріалами http://nbukids.wordpress.com та http://ostriv.in.ua