Про кількість виготовлених свічок, їх призначення та проблеми говорили сьогодні у програмі «Надійний Тил», що на Радіо10, пише Медіа агентство АСС.
Окопна свічка – це похідний засіб для зігрівання, для приготування мінімальної їжі. Вона складається з бляшанки, картону, гніту та парафіну. Окопну свічку можна використовувати при будь-якій погоді.
«Коли почалася повномасштабна війна, у мене було повне несприйняття реальності. Звичайно ж паніка, не знаєш куди бігти й що робити. Але коли вже близькі та рідні пішли хтось у ТрО, хтось у ЗСУ, з'явилось розуміння, що діватися нема куди, потрібно допомагати, бо без забезпеченого тилу не буде битого ворога», - розповідає Ольга Топиркіна.
Волонтерка почала виготовляти окопні свічки за прикладом своєї подруги з Франківська:
«Я подумала: якщо у Франківську це змогли зробити, то у Чернівцях також зможуть! Перші свічки почали робити з сином на лавиці перед під'їздом. З цього почалася історія вогню перемоги у Чернівцях.
Далі Міський палац дітей та юнацтва запропонував розмістити збір бляшанок та згарків та їх території. Це дуже зручно, адже вони знаходяться в центрі, працюють до 20-ї години. Сюди люди можуть досі приносити бляшанки. Власне там ми почали заливати свічки.
А в листопаді минулого року, коли почалися перебої зі світлом, постало питання, що нам потрібне більше приміщення та більші потужності. Тоді волонтерська група ФСТ надала нам приміщення кузні, де ми вже близько року заливаємо великі партії свічок та віддаємо на фронт».
За мінімальними підрахунками волонтери передали військовим вже 32 тисячі готових окопних свічок. Передають переважно через волонтерів. Часом приходять родичі бійців, які збирають їм посилки. Того року передавали свічки й цивільним у східні регіони, бо людям не було, де зігрітися.
«Мій сусід Андрій, військовий, сказав мені: «Якби не ці свічки, я б замерз на смерть», - пригадує Ольга Топиркіна.
Наразі Ольга Топиркіна запрошує усіх охочих допомогти у виготовленні окопних свічок, адже наближається зима, а нашим бійцям потрібна підтримка та тепло:
«Якщо минулого року ми думали, що це спринтерський забіг, що ми все порішаємо і воно закінчиться, то цього року приходить усвідомлення, що це марафонський біг, потрібно бути завчасно готовим до будь-яких змін та умов. Наразі є проблема у помічній силі, не всі можуть працювати у вихідні безкоштовно. У всіх є своє життя. Але варто пам’ятати, що якщо ми не будемо забезпечувати тепло військовим, така біда як зараз на сході, може бути і у нас.
Я завжди потребую вільних рук, щоб робити заготовки, заливати свічки, сортувати бляшанки – роботи багато».
Щодо матеріалів – бляшанок та картону є вдосталь, каже волонтерка. А от проблема – це наявність парафіну та згарків, адже вартість харчового парафіну, який не пахне – 110 грн за кг. З одного кілограму можна виготовити 3-4 бляшанки окопних свічок. Це великі кошти:
«За літо вдалося по волонтерських організаціях за мінімальні кошти зібрати 2 тонни матеріалів (згарки, парафін, стеарин). Але це все закінчується. Не бачу потреби збирати кошти, адже в людей зараз ресурс обмежений. Я намагаюсь здешевити цей процес. Знайти такий собі «непотріб», щоб він був використаний з користю.
Благодійні організації нам також передають матеріали. Наприклад, з Німеччини надіслали нам тонну згарків, які розсортували діти та люди похилого віку. З Польщі ми отримали 75 кг стеарину, ми оплатили дорогу та роботу водія.
Постійно кажу людям – приносьте згарки, які є у вас дома, вони будуть всі оброблені. Бодай це кілька згарків чи маленький мішечок – вони складаються у купку і роблять загальну картину».
Наші новини є у Facebook
Щоб долучитися – потрібне бажання та вільний час. Для цього слід сконтактуватися з Ольгою Топиркіною у Facebook.
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами