Про це в ефірі «НаВсеСвійЛікар», що на Радіо 10, розповіла терапевтка вищої категорії та лікарка сімейної медицини Елла Замфір, пише Медіа агентство АСС.
Фахівчиня зазначила, що зараз, у період епідсезону, найчастіше до лікарів люди звертаються з простудними захворюваннями: грипом, ковідом, вірусними інфекціями та захворюваннями верхніх дихальних шляхів.
«Від 2022 року, коли люди були у сильному стресі, перелякані, лікарі дуже відчули різницю в емоційному стані пацієнтів. На жаль, немає такої родини, яка б не стикнулась з горем, болем, страхом чи відчаєм. Це дуже впливає на здоров'я, така емоційна складова спричиняє загострення всіх хронічних захворювань, їх перебіг стає важким, загалом стан людини погіршується», - пояснила лікарка.
Багато людей через війну втратили зв'язок зі своїми лікарями. Зокрема, це стосується внутрішньопереміщених осіб, які приїхали на Буковину та були вимушені шукати нових спеціалістів.
«Деякі з них перезаключили декларації з нашими установами, і особисто у мене є такі пацієнти. Проте отримати допомогу можна у будь-якого лікаря навіть без декларації з ним. Якщо йдеться про планову консультацію, лікування або обстеження, можна отримати послуги у повному обсязі, - пояснює Елла Замфір. - Але декларація, як така, все одно має бути. Вона може бути заключена з іншим лікарем, проте документ обов'язковий».
Військові, які повертаються у Чернівці під час відрядження, відпустки або ротації, можуть як зазвичай користуватись послугами лікаря, проте, як зазначає Елла Замфір, комунікація повинна відбуватись через ТЦК та СП:
Медіа агентство АСС є в Instagram
«Це все підлягає обліку, воїни під контролем у своїх командирів, і вже разом з ними ми здійснюємо консультативну методику, бо для військових має бути спеціалізована медична допомога, у тому числі й психологічна».
Терапевтка зазначила, що вакцинація є обов'язковою, як для дорослих, так і для дітей особливо:
«Я закликаю всіх батьків не бути байдужими до своїх дітей, планова вакцинація є обов'язковою, потрібно дотримуватись її графіків та рекомендацій лікарів.
Якщо брати питання більш дорослого віку, після 16 років, коли закінчується основна вакцинація, далі йде ревакцинація. Зараз, звичайно, провідну роль у цьому плані відіграє ковід, від нього є бустерні дози, якими рекомендується щеплюватись щорічно.
Також є додаткова сезонна вакцинація, зокрема від грипу, і багато хто в епідсезон, коли починає хворіти, жалкує, що не вакцинувався завчасно. Також зараз дуже актуальна вакцина проти дифтерії та правця. У Чернівецькій області зареєстровані випадки правця і є нагальна проблема у вакцинуванні. Вона захищає організм на 10 років».
Публікація підготовлена за фінансової підтримки Німецького фонду Маршалла Сполучених Штатів Америки. Її зміст є виключною відповідальністю автора і не обов'язково відображає позицію Німецького фонду Маршалла.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами