Діти молодшого віку найчастіше отруюються випадково.
- У кожному будинку з року в рік зростає кількість засобів побутової хімії, сильнодіючих лікарських препаратів, екзотичних рослин. Разом з цим зростають частота і тяжкість отруєнь в дитячому віці і смертність від них (до 15%), - розповів Інформаційному агентству АСС Денис Андрійчук, асистент кафедри педіатрії та медичної генетики БДМУ, дитячий анестезіолог. - Наприклад, близько 40% отруєнь у дітей до 6-ти років пов`язані саме з вживанням ліків, вважаючи, що це цукерки.
Трапляється й таке, що дорослі дають дитині ліки, призначене для дорослого, перевищують кратність прийому і дозування «нешкідливих» з їх точки зору ліків. Наприклад, всім відомі нафтизин, називін та інші судинозвужувальні краплі в ніс. Проте при перевищенні дози чи використанні «дорослої» форми випуску призводять до тяжких отруєнь, що супроводжується порушенням серцевого ритму, зниженням артеріального тиску, втратою свідомості.
- Загальна летальність серед дітей з гострими отруєннями становить 1,1%, тобто 1 дитина зі 100 помирає, - наголошує Денис Андрійчук.
Читайте ще: На Хотинщині діти отруїлися пігулками
Батькам варто насторожитися, якщо:
- дитина заснула в незвичний для неї час;
- довго спить під час денного сну без видимої причини;
- загальмована або надмірно збуджена, неспокійна;
- невиразно говорить, якщо раніше мова була виразна;
- раптово порушилася координація рухів;
- дитина незвично бліда, спітніла або, навпаки, шкіра суха;
- у дитини знижена температура тіла;
- у дитини рясне слиновиділення або сухість у роті;
- звужені чи надмірно розширені зіниці;
- виявлені порожні упаковки з-під ліків або розкидані, розламані пігулки.
Основне завдання першої допомоги при отруєнні – постаратися видалити отруту, яка ще не встигла всмоктатися (полоскання рота, промиванням шлунка), і знешкодити токсини, які не вдалося видалити (з цією метою дитині вводять антидоти і дають сорбенти).
Подальша тактика, зазвичай вже в лікарні, спрямована на підтримку життєво важливих функцій організму (стабілізація артеріального тиску, серцевої діяльності, дихання, купування судом тощо).
Вам буде цікаво: Впливовий АССпект: Багато активованого вугілля і до лікаря – як діяти при отруєнні грибами
При отруєнні або найменшій підозрі на нього:
- негайно викличте «швидку», ні в якому разі не займайтеся самолікуванням;
- спробуйте з’ясувати можливу причину отруєння, якщо ви не знаєте її достовірно;
- якщо дитина з'їла або випила отруту, звільніть його рот від таблеток і прополощіть рот водою;
- у дитини старше 5 років викличте блювання, постарайтеся промити шлунок «ресторанним способом» (дати випити 2 склянки води великими ковтками і натиснути ложкою на корінь язика);
- якщо дитина без свідомості, у неї може ускладнитися дихання від западання язика або від потрапляння блювотних мас в дихальні шляхи. У цьому випадку краще покладіть дитину на бік, контролюйте пульс і дихання до приїзду «швидкої»;
- зберіть і порахуйте таблетки, що залишилися, збережіть упаковку від них, інструкцію, зберіть необхідні для госпіталізації дитини речі.
Чого робити не можна
Не можна самостійно викликати блювання у дітей без свідомості і у випадках, якщо Ви зовсім не знаєте, чим могла отруїтися дитина, і не бачите ознак, що вказують на можливу причину.
Не можна займатися самолікуванням при отруєннях. У разі отруєнь завжди краще викликати лікаря.
Не можна давати антидоти без консультації лікаря.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами