Чи допоможе реалізувати батьківські мрії реформа освіти?..
Запитали про це у Сергія Мартинюка, начальника управління освіти Чернівців.
- Триває реформування освіти. Як вважаєте, наші школи вже адаптувалися до НУШ?
- Всі заклади освіти, які набирають початкову школу, адаптовані до НУШ, гарно працюють. Проблем, як таких, наразі немає. Заклади всі готові, виховують нових українців у новій українській школі.
- Чи вирішені всі питання із матеріальним забезпеченням нової української школи?
- Фінансування, яке виділяється з державного бюджету, співфінансування, яке дає місцевий бюджет, досить гарне. Для кожного першачка закуповувалася нова парта, маса дидактичного матеріалу, техніка для класу. Зрозуміло, що все можна покращувати. Але в останні роки ця сума для міста виходить порядку 10 млн. грн. Тобто більше, ніж 3 тис. грн. на учня.
Читайте ще: У садочках Чернівців катастрофічно бракує вихователів
- До першого класу дітей і надалі набиратимуть за пропискою?
- Першочергове право до зарахування у заклад мають діти, які проживають і зареєстровані на території обслуговування кожної конкретної школи. Але якщо батьки хочуть, щоб їхня дитина навчалася в іншому навчальному закладі, то за умови наявності вільних місць, це абсолютно можливо.
- Реформа загальної середньої освіти передбачає доволі серйозну трансформацію шкіл. Зокрема, перетворення їх виключно на гімназії та ліцеї. Тобто звичайних шкіл більше не буде?
- Це буде така собі революція. У нас з`явиться 7 типів навчальних закладів: звичайна початкова школа (1-4 класи), гімназії (5-9 клас), ліцей (10-12 клас), гімназія у своєму складі може мати початковий підрозділ (1-9 класи), ліцей може мати у своєму підрозділі гімназійні класи (5-12 клас), початкова школа може мати дошкільний підрозділ, гімназія може мати крім початкової школи ще й дошкільний підрозділ (з садочка до 9 класу).
Не передбачений єдиний заклад навчання від 1 до 12 класу.
Статистично, якщо порахувати за кількістю дітей, які є (а у ліцеї повинно бути не менше 100 дітей у паралелі – 3 повноцінних класи!), то у нас в місті залишиться не більше 13 закладів, у яких навчатимуться до 12 класу включно.
- Чи багато скарг на булінг? Як реагуєте на це?
- На щастя, ми маємо дуже рідкісні випадки булінгу. Лише в одному випадку комісія визнала факт булінгу. Ще в одному - була підозра, яка не підтвердилася.
- Сергію Васильовичу, чи не думаєте повернути до чернівецьких шкіл шведські столи? І що з тим обладнанням, яке було придбане для кількох навчальних закладів?
- Зараз проводиться величезна робота по переведенню закладів на фінансову автономію. Тоді адміністрація начального закладу разом з батьківською громадою, наглядовою радою, яка передбачена, буде приймати якісь кардинальні рішення про ремонтні роботи, закупівлю техніки і організацію харчування.
- Після скандалу щодо постачання неякісного масло до дитячих садків Чернівців, яка фірма тепер забезпечує молочними продуктами? І чи впевнені ви у їх якості?
- Всі дослідження які проводилися, жодних зауважень не було і немає зараз. Ситуація штучно створена. Постачальник масла залишився той самий, підстав розірвати договір з ним немає.
Вам буде цікаво: У Чернівцях можуть закрити школу через відсутність протипожежної сигналізації
- Ви підтримуєте благодійні внески у садочках та школах?
- Якби держава забезпечила всім, то це питання відпало би автоматично. У мене самого, коли дитина навчалася, я був головою батьківського комітету, очолював цей рух.
Якщо батьки готові в розумних межах добровільно співфінансувати покращення умов навчального процесу для своїх же дітей, то я вважаю, що це досить нормально.
У нас в усіх навчальних закладах створені благодійні організації, які цими питаннями займаються.
- Цьогоріч вперше випускники здаватимуть обов`язкове ЗНО з математики. Як гадаєте, чи готові чернівецькі учні до цього?
- Звісно, готові. Якщо живі-здорові, то готові. Інша справа – який результат буде.
Є заклади, які демонструють прекрасний результат. Минулого року ми мали двох 200-бальників з математики.
З іншого боку, за результатом ЗНО з математики Чернівці у всеукраїнському рейтингу в золотій середині. Тому на математику треба звертати увагу.
ЗНО з математики буде враховане, крім атестату, при вступі лише туди, де математика передбачена. Тобто якщо ти вступатимеш на філологію, то сертифікат з математики не подаєш. Але будеш знати свій рівень і це буде стимулом математику підучити.
Детальніше – у відео:
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами