Тепер сфера її роботи значно розширилася – вона відповідає за гуманітарні питання як заступник голови Чернівецької ОДА. Реформування освіти, трансформація музеїв, бренд Буковини – далеко не все, над чим зараз працює посадовиця.
Які зміни чекають на освіту в 2020 році та як розвиватимуться музеї Буковини, Ірина Ісопенко розповіла «Впливовому АССпекту».
- Реформування освітньої галузі в Україні продовжиться у 2020 році. Із прийняттям Закону України «Про повну загальну середню освіту» перед нами стоятимуть нові завдання, зокрема, привести у відповідність до потреб мережу закладів освіти, створюючи опорні заклади, сформувати мережу академічних ліцеїв – закладів старшої профільної школи. Окрім цього, плануємо імплементувати основні положення закону - це формування індивідуальної освітньої траєкторії учня, педагогічна інтернатура для вчителів, перехід на строкові угоди директорів, - каже Ірина Ісопенко. - Приємно, що цього року ми продовжимо інвестувати в дитину. Міністерство освіти і науки України виділило потужну державну субвенцію для покращення умов навчання і виховання та рівного доступу до якісної освіти. Зокрема, ми отримаємо кошти на Нову українську школу, інклюзивну освіту, внутрішні вбиральні, навчально-практичні центри, придбання шкільних автобусів, і вперше за історію України – на STEM-лабараторїї, обладнання для харчоблоків шкіл.
- Назвіть найбільші проблеми в освіті Буковини?
- Звісно, найбільше нас турбує якість освіти. Частково пов`язуємо це з тим, що у нас в області 19% шкіл з румунською мовою навчання, багато батьків виїжджають на заробітки за кордон, залишаючи своїх дітей-школярів на старших братів і сестер, бабусь і дідусів. У дітей відсутня мотивація до навчання, а закінчивши школу вони теж часто-густо виїжджають за кордон.
Ще одна проблема – нестача кадрів. Найбільше наявні вакансії вчителів іноземної мови, природничо-математичних дисциплін і вихователів закладів дошкільної освіти у сільській місцевості. Ці проблеми поступово зникатимуть, оскільки Концепцією нової української школи передбачено новий зміст навчання. Це нові державні стандарти, програми, побудовані на ключових компетентностях, підготовка вчителя за новими методиками.
Також на рівні МОН для врегулювання кадрових питань запропоновано майбутнім абітурієнтам сільської місцевості вступ у виші за правилами першочергового зарахування та безкоштовне навчання з подальшим працевлаштуванням, а молодим вчителям, які мають стаж роботи до 10 років, одноразову грошову допомогу у розмірі 10 прожиткових мінімумів.
- Ірино Юліанівно, а чи планується оптимізація малокомплектних шкіл?
- У Чернівецькій області так званих малокомплектних навчальних закладів небагато. Зокрема, шкіл І ступеня, в яких навчається до 10-ти учнів - 2, І-ІІ ступеня (до 40 учнів) – 7, шкіл І-ІІІ ступеня – 4. Усі вони враховані у перспективній мережі щодо створення на їхній базі філій, або пониження ступеню.
Окрім того, новим законодавством передбачено створення класів-комплектів. У такому класі можуть навчатися, до прикладу, кілька учнів першокласників із третьокласниками з одним класоводом. Уроки можуть бути однопредметного змісту та різнопредметного. До прикладу, коли в першокласників малювання, то у третьокласників – читання. Такий клас передбачає наповнюваність 5-12 учнів. Щоправда, я не думаю, що в нашій області буде багато класів-комплектів, оскільки заклади освіти забезпечені шкільними автобусами, тому дітей довозитимуть до опорних закладів.
Читайте ще: Школи, дитсадки і лікарні: цього року на Буковині реалізують 12 проєктів на майже 200 мільйонів гривен
- Із чого розпочали вивчення проблем культури, яка нині теж входитиме у сферу вашої відповідальності?
- Найперше – зустрілася з директорами музеїв, філармонії, театру ляльок, а також відвідала деякі з установ. Разом ми плануємо розробити концепцію розвитку музеїв, яка дасть можливість значно розширити спектр послуг, що надають музеї. Головний акцент концепції - це створення нових перманентних експозицій та оновлення вже діючих; інтеграція музеїв у сучасний інтерактивний простір , що дасть можливість створити додаткові комунікативні майданчики для громадськості краю. Також хочемо налагодити співпрацю з закладами освіти, оскільки це є наша історія, наша культура, традиції.
Сьогодні глядач потребує якісного культурно-мистецького продукту, тому плануємо переглянути та створити якісні концертні програми, вистави. Мова йде про обласні мистецькі установи. На сьогодні ми маємо максимально вивчити і врахувати потреби і запити наших споживачів на культурні послуги. Є багато ідей, наразі все в роботі.
- Було анонсовано створення музейної ради. Хто до неї увійде та які функції рада виконуватиме?
- У Чернівецькій області музейна рада буде створена вперше. Ми зараз працюємо над розробкою відповідного положення, яке буде певним регламентом про її роботу. Це буде постійно діючий консультативно-дорадчий орган, який визначатиме пріоритетні напрямки формування і реалізації регіональної музейної політики. Гадаю, до музейної ради увійдуть знані музейники, науковці, представники туристичної галузі, творчих спілок, громадських організацій. Уже з 11 лютого щомісячно започатковано День відкритих дверей в усіх музеях області. В ці дні і вхід, і екскурсії будуть безкоштовними. Переглянемо також і графіки роботи музеїв, щоби люди могли відвідувати їх у будь-який зручний для них час.
- Тобто музеї певним чином перетворяться на мультифункіональні центри?
- Скажімо так, маємо на меті дати нове життя існуючим музеям, значно розширити їх функції. Щодо створення мультифункціональних інноваційних закладів, то плануємо створити такі центри надання культурних послуг у ОТГ Чернівецької області. Вони діятимуть на базі закладів культури Усть-Путильської сільської, а також Вижницької, Новоселицької та Сторожинецької міських ОТГ. Це будуть пілотні проекти. Маємо надію, що такі установи дадуть можливість жителям громад не тільки творчо розвиватися, а й забезпечити свої потреби у читанні, навчанні у мистецьких школах, тощо.
Вам буде цікаво: Учням у школах даватимуть безкоштовні індивідуальні заняття - Новосад
- Ірино Юліанівно, якщо говорити про туризм, то чи думали вже, як привабити туристів на Буковину?
- В області діє програма «Розвитку туризму». Але ми плануємо переглянути заходи цієї програми. Наразі провели декілька зустрічей з фахівцями у цій галузі, є слушні зауваження і пропозиції.
Дуже хочеться, щоб Буковина стала привабливою для туриста, готові втілювати нові туристичні маршрути, туристичні послуги, фестивалі, розробити туристичний календар. У цій галузі роботи не менше, ніж у будь-якій іншій.
Брендом Буковини і є Буковинський край, тому наше завдання відкрити його для всіх! Наразі окреслили коло завдань і планів, над якими працюватимемо.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами