Тепер відповідає за чи не найважчий відділ роботи – соціальну та медичну сфери області. Якими були перші тижні роботи на новій посаді та які проблеми потребують термінового вирішення, Наталя Гусак розповіла «Впливовому АССпекту».
- Найскладніше емоційно в теперішній роботі - це пропускати всі біди і проблеми дорослих людей і дітей через себе. Соціальний блок він такий - сотні звернень на лікування важкохворих людей, історії про сім`ї, де діти не завжди мають захист, думки про підопічних інтернатів, які їдять рибну консерву на вечерю... – розповідає Наталя Гусак. – Перші тижні роботи – це адаптація. Але в моєму випадку вона проходить досить швидко завдяки потужній командній роботі.
- Медицина – та сфера, проблеми якої вам відомі чи не найкраще. Над чим працюєте саме зараз?
- Найважливіше, над чим працюємо зараз, - це входження у реформу всіх медичних закладів. Райони Чернівецької області впоралися із цим майже на 100%. Із закладами охорони здоров`я обласного підпорядкування ще немає такої готовності, тож інтенсивно працюємо. Було прийняте управлінське рішення, що кожен працівник Департаменту охорони здоров`я відповідає за конкретний заклад щодо входження у реформу. Таким чином, хочеться продемонструвати, що реформа стосується всіх, незалежно від того, хто яку функцію виконує у відомстві.
Окрім того, у той час, як інші області створили КНП «Центр громадського здоров`я» і готуються з 1 квітня отримувати фінансування від НСЗУ, в нашій області навіть юридичної особи не створено! Забули у нас також про фізкультурно-спортивний диспансер, хоча і на нього НСЗУ передбачає фінансування. Аби виправити це, за погодження голів ОДА та облради, у лютому відбудеться позачергова сесія з медичних питань. Саме на ній пропонуємо депутатам прийняти рішення про створення КНП «Центр громадського здоров`я». Він об`єднає у своєму складі три заклади - медичну бібліотеку, Чернівецький обласний інформаційно-аналітичний центр і Центр здоров`я, який вже існував. Буде також створена міжгалузева робоча група, яка розробить потужну програму громадського здоров`я, аби уже з 2020 року займатися збереженням здоров`я буковинців, а не тільки лікуванням.
Звісно, посилена робота ведеться і в перинатальному центрі, який плануємо відкрити вже до кінця першого кварталу.
- Серед менш глобальних, але не менш важливих проблем – переведення так званих благодійних внесків у лікарнях на офіційну оплату платних послуг, створення спостережувальних рад при медзакладах. Також збираємо і систематизуємо інформацію про наявність медичного обладнання, дату його виготовлення та придбання, аби розуміти, які заклади і якого обладнання потребують в подальшому, - продовжує Наталя Гусак.
- Наталю, чи готуєтесь до прийняття непопулярних рішень, зокрема, оптимізації чи закриття якихось медичних закладів?
- Так, готуємося. Маємо в області три санаторії – «Садгора», «Щербинці» та «Красноїльськ», складні рішення про ліквідацію яких досі не були прийняті. Хоча не секрет, що ці санаторії вже давно не надають якісної санаторно-медичної допомоги. А з 1 квітня фінансувати їх у тій організаційно-правовій формі і виді діяльності, яку вони здійснюють, неможливо. Навіть з обласного бюджету Бюджетний кодекс не дозволяє цього робити. Тому необхідно приймати непопулярні рішення щодо їх закриття. При цьому розуміємо, що все майно, яке належить цим санаторіям, повинно приносити користь медичній галузі.
Наша команда запропонує рішення стосовно санаторію «Садгора». Зокрема, у нас є багаторічна проблема поділу приміщення між двома реабілітаційними центрами – медичним і медико-соціальним. Будемо працювати з обласною радою над тим, щоби на території санаторію «Садгора» розташувати медико-соціальний центр «Особлива дитина».
- В області є ще одна проблема – відсутність хоспісу та якісної паліативної допомоги. Для вирішення цієї проблеми теж потрібно приміщення?
- Уряд дав можливість готуватися до реформи 3 роки. Анонсувалося, що реформа на вторинній-третинній ланках запрацює в 2020 році. Але в Чернівецькій області чомусь не достатньо якісно готувалися до цього. Наприклад, у сусідній Хмельницькій області всі обласні та центральні районні лікарні створили відділення паліативної допомоги і вже цього року отримуватимуть на них фінансування від Національної служби здоров`я. Більше того: НСЗУ буде підписувати контракти не лише зі стаціонарними, а й з мобільними хоспісами! І на останні виділятиме навіть більше коштів. А Чернівецька область цей вид медичної допомоги населенню взагалі відсунула на задній план.
Зараз на доручення голови облдержадміністрації створена робоча група, у якій працюють онкологи, лікарі первинки, позаштатні спеціалісти Департаменту охорони здоров`я. Вивчаємо можливість запуску паліативної і хоспісної допомоги в нашій області. Адже близько 700 буковинців щороку потребують цього виду допомоги.
Припускаю, що при поліклініках, амбулаторіях створюватимемо мобільні хоспіси, а в Чернівцях, у Вижницькому та Кельменецько-Сокирянському напрямках – стаціонарні відділення.
Читайте ще: Кабмін погодив заступників голови Чернівецької ОДА
- А які напрацювання маєте щодо захисту прав дітей?
- Роботу в цьому напрямку розпочала зі спілкування із волонтерами, зокрема, Мартою Левченко. Я мала уявлення про проблеми, про села, куди ніхто не доїжджає, про брак соцпрацівників… Але волонтери, які безпосередньо працюють із проблемними сім`ями та дітьми, допомогли мені дізнатися про проблему глибше. Зокрема, в ОТГ не створюються служби у справах дітей, тобто якщо дитинка потрапляє у складну ситуацію – ніхто за це не несе відповідальності. І от результат: в одній з ОТГ у новорічну ніч гола і боса дитина ходила вулицею. Ще одна – одномісячна – плакала голодна у холодній хаті. При цьому вилучити цих дітей із сім`ї змогли тільки фахівці, яких чекали з району, бо власної служби ОТГ не має. Це – катастрофа!
Якщо об`єднується громада, хоче бути незалежною і самостійно господарювати, то має в обов`язковому порядку брати на себе повну відповідальність із захисту найнезахищеніших – дітей. Бо інакше для чого потрібна така ОТГ?.. Саме над цим питанням ми зараз працюємо.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами