Як і говорили, ми зустрілися для інтерв'ю з головою Чернівецької обласної ради Олексієм Бойком у рамках проєкту Медіа агентства АСС «Хочу знати».
Звідки гроші в Чернівецької обласної ради, на що їх витрачають, як розпоряджаються комунальною власністю, а також відповіді на запитання наших читачів - далі в інтерв'ю.
Дивіться нас на YouTube
- Чи змінила повномасштабна війна роботу обласної ради. Які сфери зараз вважаєте пріоритетними? Можливо додалися нові напрями в роботі?
- Я думаю, що війна кардинально змінює будь-які плани державної структури, органу управління чи навіть наших громадян, як воно і відбулося. Звичайно, що зараз в пріоритеті питання оборони країни, підтримка наших військових, допомога волонтерам і сама волонтерська діяльність обласної ради як така, адже в нас багато депутатів, які воюють. Думаю, що кожен з наших депутатів долучається до волонтерської діяльності або допомоги ЗСУ чи тим військовим, які мають каліцтва, поранення, чи внутрішньо переміщеним особам. Це також може бути і суто громадська, чи будь-яка інша міжнародна діяльність, яку депутати проявляють і яка допомагає сьогодні нашій державі.
Тому, звичайно, в першу чергу маємо такі пріоритети, але й ніхто не скасовував планів, які були до війни. Це в першу чергу охорона здоров’я. Це дитяча медицина, це освітня галузь, ну і сьогодні ми не повинні забувати про культуру, спорт та те, чим живе область. Тому роботи стало набагато більше, адже ми відповідально підходимо до тих функцій та повноважень, які поклала на нас держава. Окрім того, що ми маємо основні функціональні обов’язки – це комунальні наші заклади, проведення сесій, прийняття важливих рішень для наших громад, для наших громадян, тепер маємо обов’язок – допомогти нашій державі.
- З початком повномасштабного вторгнення депутатам обласної ради на сесіях, в робочих групах стало легше досягти консенсусу чи, можливо, навпаки виникає більше розбіжностей у поглядах, обговорень?
- Збоку здається, що легше, що все гладко. Але насправді все не так. Обговорюється доцільність кожного питання, доцільність саме в цей час. Кожна позиція, кожна фракція, а таких - 8, мають свою думку. В принципі, скільки людей, скільки депутатів, стільки й думок, тому не так просто воно дається, але хочу відзначити, що в більшості вони всі керуються об’єктивними обставинами та хочуть зробити якнайкраще для громад.
- Як працює депутатський корпус, чи можете сказати, що сесії, засідання відвідують 100% депутатів - всі ті, хто там мав би бути? Чи можливо є й такі, хто має багато пропусків?
- Стається по-різному, але хочу відзначити, що більша згрупованість є саме з початку повномасштабного вторгнення. У нас були питання, коли нам за день потрібно було зібрати позачергову сесію, у нас не було жодного разу, коли ми взагалі не змогли зібратися. Це свідчить про відповідальність тих людей, які сьогодні обрані депутатами.
- Чи є депутати обласної ради, які з початком повномасштабного вторгнення чи, можливо, через певний час виїхали за кордон?
- Є депутати, які виїхали ще до повномасштабного вторгнення. Є депутати, які виїхали та повернулися. Є депутати, які хворіють і через свій стан не можуть з’являтися, але це одиниці, це не критично важливо.
- Чи не було ситуацій, коли підіймалося питання про відсторонення депутатів від повноважень?
Отримуйте новини в Telegram
- Це не в повноваженнях обласної ради. Ми можемо задовольняти, розглядати або брати до відома рішення виборчих комісій. А туди, відповідно, повинні були б звертатися партійні осередки. Ми не вправі й це не наша компетенція.
- Хотіли б перейти від депутатського корпусу до питання роботи апарату обласної ради, чи не впливають на неї мобілізаційні процеси, чи не маєте ситуацій з браком працівників?
- Я думаю, ситуація з нестачею працівників зараз спостерігається всюди, а з браком професійних тим більше. Хочу зазначити, що як і до війни в нас зберігається найменша штатна чисельність з обласних рад в Україні. 4 працівників призвані до лав Збройних Сил. Зараз також маємо працівників, які воюють. Маємо працівників, чиї сини або чоловіки воюють. Їх досить багато. Ми чим можемо допомагаємо. За спільним рішенням нашого колективу, одноденний заробіток ми відправляємо на допомогу, купуємо дрони. Це не так багато, два дрони, але це внесок апарату окрім тієї допомоги, яку ми щодня робимо, щоб підтримати військових, які мають родинні зв’язки з працівниками обласної ради.
- Хотілось би дізнатися більше про меценатів з-за кордону. Розкажіть, будь ласка, про співпрацю з такими донорами, благодійниками.
Не має жодного донора чи благодійної установи, з якою ми б не знайшли порозуміння, всі дуже гарно відгукуються про роботу з нами. Хочу зазначити, що всю допомогу, яку ми отримуємо, намагаємося використати тільки на ті регіони, де вона найбільш необхідна, наші партнери дуже це цінують і поважають. Допомогу направляємо на регіони, де вона є нагальною, як от медикаменти на Харківщину чи Херсонщину.
Це співпраця із представництвом дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. У рамках співпраці відкрито Центр захисту та соціально-психологічної підтримки дітей, які постраждали або стали свідками насильства (за моделлю Барнахус). Із Національною асоціацією адвокатів Румунії, за допомогою яких отримали гуманітарну допомогу для медичних комунальних закладів області. Також з Міжнародною організацією RoAid, за сприяння яких комунальні заклади та громади отримали генератори. Міжнародна організація MdM-Греція, у співпраці з якою реалізовувались проєкти у сфері надзвичайних ситуацій та охорони здоровʼя. З міжнародною Асоціацією «Лікарі за права людини» (MEDU) Італія. У рамках співпраці реалізовуються проєкти у сфері охорони здоровʼя (відновлення фізичного та ментального здоровʼя та допомоги вразливим громадам). З Міжнародною неурядовою організацією ACTED (Франція) та IMPACT (Швейцарія) щодо надання гуманітарної допомоги постраждалому від збройного конфлікту населенню України. Програмою UA Habitat program, Міжнародною фінансовою корпорацією щодо реалізації проєкту житла в Чернівецькій області для внутрішньо переміщених осіб та іншими організаціями.
Наші новини є у Facebook
Наприкінці вересня у місті Страсбург відбувся Конгрес французьких регіонів, у якому вперше взяла участь представницька делегація Української асоціації районних та обласних рад (УАРОР). МИ представили Буковину на цьому міжнародному майданчику.
Під час 17-ї сесії обласної ради депутати погодили текст Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво із Клужською повітовою радою.
Також на сесії обласної ради депутати погодили Угоди про співпрацю між Чернівецькою обласною радою та законодавчим органом округу Ольстер (штат Нью-Йорк, США). Йдеться про співпрацю у сферах місцевого самоврядування, освіти, правопорядку, охорони здоров’я та соціального захисту.
У нашій області вже є досвід роботи громад з американськими партнерами з цього ж округу за підтримки Чернівецької обласної ради. Так, у 2024 році місто Сокиряни підписало угоду про побратимство із містом Кінгстон. Вони вже реалізували спільний проєкт із виготовлення сонячних батарей. Тож зараз ми працюємо над тим, щоб підписати Меморандум про співробітництво з округом Ольстер, як регіони-побратими.
Співпраця з американцями передбачає також спільні проєкти у сфері екології, енергоефективності, освіти, культури, туризму та переробної промисловості.
Передбачається, що один із регіонів Франції, а також Клужська повітова рада й законодавчий орган штату Ольстер, затвердять Меморандуми про співробітництво найближчим часом.
- Допомога ЗСУ: як долучається обласна рада та ви особисто?
За ініціативи 107 бригади Сил територіальної оборони депутати обласної ради проголосували щодо виділення коштів на придбання великої кількості дронів.
Ми можемо вносити і звертатися до ОВА, щоб вони ухвалювали відповідні розпорядження про виділення коштів. Ми не можемо, на жаль, зараз приймати це бюджетом. Поки все що робимо – робимо за позабюджетні кошти або за ті, які заробляють наші комунальні підприємства.
Перед нами була поставлена задача, що всі комунальні заклади, що можуть отримати прибутки, йдеться не про заклади охорони здоров’я, повинні заробляти або будемо думати, що з ними робити. Висновок зробила в тому числі й Буковинська книга, вони вже другий рік виділяють по 100 тисяч гривень. Комунальне підприємство за свої зароблені кошти з продажу книг купує машини, передають їх ЗСУ. Тобто з продажу книг ми допомагаємо ще армії.
Особистих поїздок на фронт було дуже багато, особливо на початках, адже тоді й ресурсів було більше. Ми відвозимо автівки людям, які безпосередньо цього потребують. В основному їздимо до тих самих, але це різні підрозділи, різні території. Їздимо на всі державні свята, щоб вони відчували, що їх не забули, я би порадив усім чиновникам обласного рівня поїздити, тому що тоді ти розумієш, що цей час, який тут просиджується в кабінетах, там для когось вартує життя і здоров’я. Тому коли ти туди поїхав, поспав під тривогу, побачив, як прилітає – приходиш в кабінет і вже по-другому до цього відносишся: до прийняття рішень, формування планів, бачення.
Борова, Покровськ, Слов’янськ, Дружківка, Костянтинівка, Суми, Харків, Шевченкове, що за 10 кілометрів до Білгорода, Запоріжжя, поблизу Енергодара, Херсон, де постійно над тобою висить дрон, і якщо зібратися понад 5 осіб - одразу прилітає.
Медіа агентство АСС є в Instagram
- Реструктуризація медзакладів обласного підпорядкування, їхнє об'єднання. Розкажіть про вдалі приклади об'єднань, для чого це роблять?
- Це робиться не з волі когось. Є багато факторів, і перший з них – це завдання перед державою і друге – реформа, яка зумовлює буде працювати заклад чи ні, в тій структурі чи в іншій. Тому відповідальними особами ухвалюються рішення, які ми вже виносимо щодо об’єднання одного чи іншого закладу. Процес реформації – він перехідний, тому що пріоритети постійно змінюються. Працюємо над дитячими лікарнями, зараз відкрили онкогематологічне відділення, робимо ремонти.
Діагностичний центр має бальнеологічне відділення. Зараз будемо возити лікувальну воду з Брусниці, отримали ліцензію, плюс відкрили там бювет, люди лікуються. Шукаємо можливості, в тому числі через залучення кредитних коштів, щодо розширення, там є фізична площа, де можна зробити велику кількість ванн. Можна сказати, ми зробили Брусницю в центрі міста.
Буковинський онкоцентр вже отримав один лінійний прискорювач, про який раніше ми могли просто мріяти. Нам повинна була надати дозвіл держава та МАГАТЕ. Велика проблема була пов’язана з навчанням наших лікарів, адже вони призовного віку і не могли виїжджати, а умова, що навчання тільки за кордоном мають пройти.
Держава надала лінійний прискорювач, його отримали, але в нас потреба в більшій кількості. Коли робили ремонт передбачили все на два прискорювачі. Ще робимо там задній дворик. Вважаю, що наш онкоцентр зроблений на 9,5 з 10 балів.
По обласній лікарні проблема зі стоянками частково вирішена, а частково ще ні. А взагалі я маю мрію перенести обласну клінічну лікарню в інше місце, тому що ці приміщення підлаштовані, скільки грошей не дай, що не міняй, ті коридори більші не будуть, поверховість не збільшиться, а ліфти ширшими не стануть. Це купа незручностей. Але поки це не в наших силах.
Планували позабирати метрові паркани, щоб надати людям доступ до парків, скверів.
Є ідея зробити там хорошу реабілітацію, там відділення відкрите, якісні освічені лікарі, якими я надзвичайно дорожу, приємно з ними працювати, там багато і наших, а багато й з Харкова. Хочу будь-яким способом їх тут втримати, а для цього потрібно їм надати комфортні умови. Шукаємо приміщення, щоб це зробити там.
Є проблематика з інфекційним відділенням. Приймальне там взагалі не відповідає будь-яким нормам, у відділенні потрібно зробити ремонт, на жаль, мушу сказати, що воно на найнижчому рівні і я вдячний тим людям, які там працюють в тих умовах кожного дня і знаходять в собі сили туди заходити. Ще одна мрія – розвиток трансплантології в області, підняття іміджу лікарні та лікарів.
Зробити повноцінне, функціональне трансплантологічне відділення. Зараз ми шукаємо приміщення, шукаємо фінансування під це. Ми їздили для цього в Європейський інвестиційний банк, надали список пропозицій, ідей. Чекаємо від них погодження, де ми можемо вже робити кошторис, а де ні.
Якщо брати наші медзаклади і інші об’єкти нерухомості – то там, де обдерті стіни, фасад, не поміняні вікна, чи тече дах - то це комунальна власність обласної ради. На жаль, так склалося, ми стараємося це змінити. Зараз в пріоритеті заклади, де ми сьогодні маємо бути. Шукаємо приміщення, куди перемістити тубдиспансер на вулиці Богуна. Бо в центрі міста розташовується дореволюційна будівля – це неможливо. Роботи багато – ще на дві каденції (посміхається - ред.).
- Розпорядником яких коштів є обласна рада, що саме наповнює бюджет, яким послуговується обласна рада, та на що впродовж останніх років спрямовується найбільше грошей?
- Як ви знаєте, з початку повномасштабної війни обласний бюджет приймає Чернівецька ОВА. Звичайно, ми його розглядаємо, ми розглядаємо виконання бюджету. Фінансується апарат з обласного бюджету. До речі, я особисто відмовився від отримання премій з початком війни, були один чи два випадки, коли ми їхали на фронт і потрібно було чи машину заправити, чи допомогти придбати, то ми оформили ці премії і я їх віддав. Намагаємося мінімізувати будь-які витрати, які були. Лишніх затрат ми точно не маємо, все доволі мінімізовано.
Всі заходи соціальні, у сфері охорони здоров’я, де ми не можемо залучати обласний бюджет, адже пріоритетом є оборона країни, фінансуються за позабюджетні кошти. Це люди, це меценати, це ті ж самі депутати обласної ради, які підтримують нашу діяльність, хочуть нас підтримати таким чином, бо бачать гарні проєкти. А в нас гарна команда людей, які мають сучасні та потрібні ідеї.
- Скільки об'єктів нерухомості має обласна рада на Буковині, як ними розпоряджається (оренда, передача в підпорядкування) чи плануються певні зміни?
- Я офіційно можу сказати, що за моєї каденції приміщення продаватися не будуть. Ми можемо передавати їх в державні структури, у пріоритеті правоохоронні органи, можемо дати в оренду. Багато майна було втрачено, продано. Зараз ми можемо лиш прийняти приміщення на баланс, а продавати точно не будемо. Ніяких відторгнень комунального майна Чернівецької обласної ради не буде, можлива лише передача державним органам, як було з міністерством охорони здоров’я, коли ми передали цілісний майновий комплекс і взагалі установу, нашу медекспертизу. Був з візитом міністр, у них велике навантаження зараз через війну, а міністерство пообіцяло збільшити працівникам суттєво зарплату, підтримати їх.
Загальна кількість обʼєктів комунальної власності - 162 на загальну площу 365077 кв.м. Кількість установ спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області 91.
Завдяки проведеним прозорим аукціонам на оренду комунального майна спільної власності та належній організації роботи з питань оренди відносин у 2023 році обласний бюджет поповнився на суму 6,1 млн. грн. Це на 600 тис. грн більше, ніж за попередній рік і удвічі більше від запланованого. Разом із балансоутримувачами загальна сума орендних надходжень становила у 2023 році 19,3 млн. грн.
За 9 місяців поточного року надходження до обласного бюджету склали вже 4,7 млн грн.
- Дитяча лікарня на Дубінській у жахливому стані. І нещодавні дощі це вкотре показали, дах протікає, холодно. Коли вже корпуси переїдуть на Руську?
- У нас був план забрати їх вже давно, у нас не було фінансування і ми будували корпус за рахунок меценатських коштів на території обласної дитячої лікарні, ми чекали два роки, але не брали кошти з бюджету. Коли добудували корпус, туди переселили дітей, які борються з онкологією, адже це пріоритет номер 1. Тепер те приміщення, де вони лікувалися раніше, відремонтуємо, ведемо перемовини з закордонною громадською організацією. Дощі дійсно показали, що потрібно це робити вже, що ми й зробили - вирішили, що вже переводимо цих дітей. До кінця листопада, думаю, ми з Дубінської переїдемо повністю. Дощі нас спонукали не чекати ремонтів.
Саме приміщення належать профспілкам, з 1989 року ніхто не робив там ремонти.
- Які три книги ви радите прочитати кожному? Та яку читаєте зараз?
- Марина Шварцман – книга №.1 Книга «Вернон Кресс» Юрія Чорнея – хороша книга. Нариси української історії Грушевського.
Зараз такий час, коли дійсно варто читати історичні книги. Я читаю про Петра Федоровича Болбочана.
- Його віросповідання?
- Православний. Християнин.
Цей матеріал підготовлено за ініціативи Національної спілки журналістів України в межах Проєкту Ukrainian Media Fund з підтримки незалежних місцевих медіа в Україні за сприяння The German Marshall Fund of the United States.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами