Очільниця обласного центру зайнятості розповіла про ринок праці на Буковині під час війни: стрімке збільшення вакансій, брак працівників «чоловічих професій», працевлаштування внутрішньо переміщених осіб, кому пропонують зарплати по 40 тисяч гривень та як змінити професію.
Про все це та більше, а ще відповіді на запитання читачів Медіа агентства АСС - далі у форматі інтерв'ю, що виходить на нашому сайті в рамках проєкту «Хочу знати».
- Розкажіть, будь ласка, про ринок праці на Буковині під час повномасштабної війни?
- Війна суттєво вплинула на ринок праці: спостерігається брак кадрів, особливо через мобілізацію та еміграцію. Це створює труднощі для підприємств у залученні кваліфікованих спеціалістів. Однак Державна служба зайнятості пропонує такі основні напрямки допомоги: працевлаштування, навчання та гранти на відкриття бізнесу, що допомагає людям адаптуватися до нових умов ринку. З початку року Чернівецький обласний центр зайнятості допоміг знайти роботу для 7119 осіб, з них 61% - це жінки.
Початок повномасштабного вторгнення став значним викликом для всіх українців, багато підприємців припинили діяльність, окремі змінили напрям діяльності, а окремі не лише започаткували, але і розвивають власну справу.
У цьому році у Чернівецькій області 283 заявників отримали позитивні рішення на отримання мікрогранту на суму до 250 тис.грн в рамках урядової програми єРобота «Власна справа». В області буде створено 535 нових робочих місць, а сума грантових коштів складає понад 67 млн грн.
- Чи збільшується з роками кількість вакансій у Чернівецькій області, на скільки? Яких найбільше не вистачає?
- Упродовж 2024 року 2,7 тис. роботодавців проінформували про потребу у кваліфікованих працівниках в області. В базі даних Чернівецького ОЦЗ з початку року було 9,2 тис. вакансій, що на 19,2% (на 1483 вакансії) більше ніж у 2023 році.
У 2024 році найбільше людей працевлаштували в сферах освіти, торгівлі, переробній промисловості та сільському господарстві. Найбільше працевлаштували в галузі освіти — 1703 людини. Друге місце посіла сфера торгівлі, де працевлаштували приблизно 1300 людей. На третьому місці — переробна промисловість із 593 працевлаштованими, а сільське, лісове та рибне господарство забезпечило роботою понад 580 людей.
Наші новини є у Facebook
- Чи є брак працівників «чоловічих професій»? Розкажіть, кого саме не вистачає, чи можуть замінити їх жінки?
- Кадровий голод відчувають дуже багато галузей. Це проблема всеукраїнського масштабу. Через мобілізацію та еміграцію на так звані «чоловічі професії» важко знайти працівників. Якусь частину таких пропозицій роботи закривають жінки, проте не у всіх професіях, які ми відносимо до «чоловічих», можуть працювати жінки. Це стосується тих вакансій, де потрібна фізична сила, якісь специфічні знання та вміння. Частково роботодавці закривають такі вакансії за рахунок осіб пенсійного віку, якщо люди в змозі виконувати таку працю. За таку роботу і відповідна висока заробітна плата.
Водночас Державна служба зайнятості розширює програми навчання для жінок у традиційно «чоловічих професіях». Жінки зможуть опанувати понад 30 професій та працевлаштуватись в сферах, де вони були менше представлені. Серед професій, які жінки зможуть опанувати:
- Водійка трамвая, тролейбуса, навантажувача;
- Операторка верстатів з програмним керуванням;
- Фрезерувальниця;
- Майстерка з монтажу та обслуговування систем відновлювальної енергетики та інші.
Щоб замовити навчання, роботодавець має звернутись до центру зайнятості. Фахівчиня зможе обрати заклад освіти самостійно з переліку закладів, які здійснюють навчання за професією.
- Скільки ВПО працевлаштувалися в Чернівцях та області за цей рік, чи маєте такі цифри?
- У 2024 році отримали послуги Чернівецької обласної служби зайнятості 1 785 внутрішньо переміщених осіб, з них отримали статус безробітного 1 540 осіб. Допомогу по безробіттю отримували 1 085 осіб даної категорії. За сприянням обласної служби зайнятості працевлаштовані 368 внутрішньо переміщених осіб, проходили профнавчання 68 осіб, отримали ваучер на навчання 30 внутрішньо переміщених осіб, 21 – брала участь у громадських та інших роботах тимчасового характеру. Отримали гранти та мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 12 внутрішньо переміщених осіб.
- Кому зараз роботодавці Буковини пропонують найвищу заробітну плату, скільки?
- Станом на 30 грудня 2024 року у базі даних служби зайнятості актуальні понад 600 вакансій. Найбільш оплачувані вакансії швачки, таких вакансій десять, їм пропонують 45 тис.грн. Вже тривалий час у базі дві вакансії асистента у неурядову громадську організацію із зарплатою 43 тис.грн, проте ця вакансія для людей з інвалідністю.
Роботодавцям потрібні головний бухгалтер, головний інженер та закрійник, їм пропонують оплату 40 тис.грн, на заробітну плату 34 тис.грн – головний механік, на 33 тис.грн – начальник відділу, на 32 тис.грн – завідувач сектору.
30 тис.грн пропонують водіям автотранспортних засобів, водіям тролейбуса, клеїльникам на швейне виробництво та технологу.
Від 20 до 30 тис.грн пропонують адміністратору, агентам торгівельним, інженеру з якості, менеджерам, модельєру-конструктору, обвалювальнику м'яса, контролеру якості, монтажникам-складальникам металопластикових конструкцій, оператору виробничої дільниці, продавцям продовольчих товарів, різальнику скла, та інші професії.
Протягом року середня зарплата за вакансіями області зросла з 10 424 гривень у січні до 12 612 гривень у листопаді.
З початку року до Чернівецької обласної служби зайнятості надійшли запити роботодавців на укомплектування 9,2 тис.вакансій, з них мали заробітну плату понад 20 тис.грн 229 вакансій.
Служба зайнятості допомогла підібрати працівників на посади, зокрема керуючого відділенням (заробітна плата 28,8 тис.грн), менеджера (заробітна плата 28 тис.грн), бухгалтера (заробітна плата 25 тис.грн, головного бухгалтера (заробітна плата 24 тис.грн), юрисконсульта (заробітна плата 23,2 тис.грн).
Оплату понад 20 тис.грн отримали електромонтер охоронно-пожежної сигналізації, завідувач відділу, інженер, лікарі за різними напрямами діяльності, заступник директора, керуючі магазинами, бухгалтери, в'язальники схемних джгутів, кабелів та шнурів та інші.
- Скільки безробітних в області?
- З початку року статус безробітного мали 7064 особи, на сьогодні – 1723 особи.
- Як формується заробітна плата на Буковині, від чого залежить? Яка зараз середня заробітна плата по області?
- Це питання, на жаль, не входить до компетенції Чернівецької обласної служби зайнятості.
Служба зайнятості не впливає на розмір заробітної плати, і неодноразово стикається з проблемою укомплектування вакансії з низькою заробітною платою. До прикладу є вакансія бухгалтера на 29 тис.грн та 8 тис.грн
Середній розмір заробітної плати по всіх вакансіях складає 12 671 грн.
- Чому не скасують регіональні ставки на заробітні плати яку СРСР запровадив 1956-1962 роках?
- Це питання, на жаль, не входить до компетенції Чернівецької обласної служби зайнятості.
Скільки зараз отримують безробітні на Буковині від держави?
- Станом на 30 грудня 2024 року 820 осіб у Чернівецькій області отримують допомогу по безробіттю. Допомогу понад 6 тис.грн отримують 22%, а 20% - отримують максимальну виплату допомоги по безробіттю 7100 грн.
Допомога по безробіттю призначається з першого дня після надання людині відповідного статусу. Поки діє воєнний стан тривалість допомоги не може перевищувати 90 календарних днів.
Особи передпенсійного віку (за рік до настання права на пенсію) можуть розраховувати на виплату такої допомоги до 360 календарних днів.
Медіа агентство АСС є в Instagram
- Чи є якісь курси, щоб змінити професію чи навчитися чогось потрібного?
Служба зайнятості здійснює навчання безробітних у навчальних закладах, зокрема, в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості за 95 робітничими професіями та близько 400 освітніми програмами.
Для безробітних таке навчання безоплатне, воно здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття
Також є можливість отримати ваучер. До прикладу з початку року понад 500 осіб отримали ваучери на навчання для підвищення своєї конкурентоспроможності.
Серед тих хто отримав ваучер 450 осіб старші 45 років, 30 внутрішньо переміщених осіб, 13 учасників бойових дій та 12 осіб з інвалідністю. Ваучери на перепідготовку здебільшого надавали за спеціальностями «Кухар», «Плодоовочівник», «Сапер (розмінувальник)», «Екстрений медичний технік» та «Тракторист-машиніст с/г (лісогосподарського) виробництва».
Ваучер дає людині право пройти навчання у закладах освіти чи у роботодавця. Його вартість не може перевищувати 10-кратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а це – 30 280 грн.
Ваучер видається одноразово. Його оплата здійснюється коштом Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
На підставі ваучера здійснюються:
- перепідготовка за робітничою професією;
- підготовка за спеціальністю для здобуття ступеня магістра на основі ступеня бакалавра або магістра, здобутих за іншою спеціальністю;
- підготовка на наступному рівні освіти;
- спеціалізація та підвищення кваліфікації за професіями і спеціальностями.
Право на одноразове отримання ваучера, мають окремі категорії громадян.
Ознайомитися з умовами та подати заявку на отримання ваучера можна на сайті Державного центру зайнятості або у найближчому центрі зайнятості.
Цей матеріал підготовлено за ініціативи Національної спілки журналістів України в межах Проєкту Ukrainian Media Fund з підтримки незалежних місцевих медіа в Україні за сприяння The German Marshall Fund of the United States.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами