Прогулюючись Центральним парком культури і відпочинку імені Тараса Шевченка, ми вглядаємось у сутінки міждеревного простору, вслухаємось у спів пташок на фоні гулу міського транспорту, вдихаємо, як нам, міщанам, видається, свіже паркове повітря. Щоб відволіктися від буденних клопотів, від проблем і турбот, парк сьогодні пропонує розважитись на атракціонах, посмакувати напоями і наїдками в кавʼярнях та рестораціях, відвідати зіркові концерти в Літньому театрі. Або й просто посидіти на котрійсь лавиці в затінку поруч з одним із памʼятників. Сьогодні ми сприймаємо парк комплексно з усіма його атракціями, рестораціями, танцювальними майданчиками.
А був же він колись іншим. І були тут колись купальня з курсалоном, про яких нині нічогісінько не нагадує.
Читайте ще: Центр Чернівців - це колишнє кладовище. Історична розвідка
Парк, який з 1830 року називався Народним садом, або ж Volksgarten, створювався для народу і був дійсно народним місцем відпочинку. Окрім прохолоди від тіні дерев, невеличкої річки та озерця, для містян збудували тут і місце для тілесної й духовної рекреації.
Одноповерхова будівля купальні класицистичного стилю понад століття приймала чернівчан у своїх стінах, щоб ті могли насолодитися купальними процедурами. На фасаді відвідувачів зустрічав барельєф від скульптора Легерлутца «Діани у ванні», а над центральним входом височіла статуя грецької богині Гігіеї.
Купальню звели за добровільні пожертви. Місце її розташування визначила наявність невеличкої річки Мольниці, яка протікала парком.
Якщо купальня була місцем тілесного відпочинку, то курсалон – духовного. Тут знаходилася досить простора зала, в якій проводили бали, з концертами виступали тодішні співаки й артисти.
Вам буде цікаво: Готель «Молдавія»: де грав Ліст і жив театр. Історична розвідка
Відомо, що в 1893 році в курсалоні чернівчани розважалися на балі-маскараді, а наступного року тут же слухали виступ оперного співака Феммінгера.
Зникла купальня з курсалоном в 40-их роках ХХ століття. На карті Чернівців за 1941 рік спа-центр по-австрійськи вже зник із території парку. Народний сад змінив Парк культури і відпочинку імені Калініна, в якому місця для водних процедур не знайшлося.
Нині тут відкритий майданчик, на якому за радянщини проводили танці, пізніше це було місцем для приїжджих цирків-шапіто.
Фото – зі сторінки Едварда Туркевича, Google
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами