Про Алею Зірок у Чернівцях знають і мешканці міста, і його гості. 18 років тому на Театральній площі «запалали» перші імена видатних людей, які творили музичну, літературну, театральну культуру Чернівців, Буковини, України, світу.
Пропонуємо освіжити в памʼяті, або ж познаймитися з тими особистостями, які назавжди увійшли в плеяду творців нашого культурного світу.
Микола Бакай
Видатний український поет-пісняр, а також публіцист і казкар. На його вірші писали музику неповторні Анатолій Кос-Анатольський, Олександр Білаш, Андрій Кушніренко, Павло Дворський та інші.
«Смерекова хата» - пісня, слова і мелодія якої одразу виринають в памʼяті, почувши лише ці два слова. Чи не найвідоміший поетичний твір Миколи Бакая. Музику до пісні написав і заспівав її Павло Дворський.
З Дворським у Бакая була особливо плідна співпраця. Спільно вони наповнили українську музичну скарбницю неперевершеними піснями «Будуймо храм», «Горнусь до тебе, Україно», «Відлітають лелеки», «Змилуйся, Боже», «Мамині очі» тощо.
Пісні на вірші Миколи Бакая виконували Лілія Сандулеса, Назарій Яремчук, Микола Мозговий, Павло Дворський, Василь Зінкевич, Дмитро Гнатюк.
Поет-пісняр народився 2 березня 1931 року в селі Виноград, тепер Коломийського району Івано-Франківської області. Коли йому було 16 років, родину Бакаїв вивезли до Сибіру. Великого бажання жити в холодних краях хлопець не мав, тому намагався будь-що втекти звідти. Та марно.
У 1950 році завдяки гарному голосу поступив до Омського музичного училища. А після закінчення Миколу запросили до Омського театру оперети.
Читайте ще: Театральна площа для пішоходів. Чернівчани пропонують обмежити рух на цій площі
У 1960 році повернувся до України. Однак прописатися в рідному селі на Прикарпатті не зміг, йому просто не дозволили це зробити. Тому оселився поруч, на Буковині, в Чернівцях.
Працював Микола Бакай у заслуженому Буковинському ансамблі пісні і танцю співаком та ведучим. Заочно закінчив Київський інститут театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого.
Серце митця перестало битися 28 липня 1998 у Чернівцях. Похований у рідному селі на Коломийщині.
Микола Бакай написав більше сотні мелодійних віршів, автор книг «Жива вода», «Смерекова хата», «Підхоплені полум'ям», «Славкові казки: Для дітей шкільного віку» (вийшла по смерті), а також «Рицар української естради» – художньо-документальну повість про життя і творчу діяльність співака і композитора Народного артиста України Павла Дворського.
Валентина Безпольотова
Артистка театру в Чернівцях. За три десятки років роботи на сцені Валентина Безпольотова створила низку різнопланових образів жінок у різних виставах. Вона була Марією з «Марії Тюдор» Віктора Гюго, Настею з «Титарівни» Тараса Шевченка, Марусею з «Житейського моря» Івана Карпенка-Карого, Христею з «Повії» Панаса Мирного тощо.
А ще Безпольотова зобразила чимало героїнь у виставах сценічного літопису Буковини. Зокрема, вона зіграла роль Рахіри в «Землі» Ольги Кобилянської, Анниці в «Лукʼяні Кобилиці» Балковенка та Мізюна, Килини в «Лесі» Андрієвича та інших.
Валентина Безпольотова народилася 20 жовтня 1920 року в Миколаєві. Її батьки працювали в театрі. Тому театральним духом артистка була пройнята з раннього дитинства.
Після незавершеного навчання в Одеському університеті, яке перервала війна, почала працювати в Миколаєві: спершу в українському театрі драми і комедії, згодом у філармонії і театрі юного глядача.
Вам буде цікаво: Один день у Чернівцях: архітектурно-парковий маршрут
З 1952 року переїздить до Чернівців. Тут вливається в сценічне життя з головою і саме тут розкриває весь свій талант.
Вже за 10 років отримала звання Заслуженої артистки УССР.
Поряд із акторською діяльністю керувала дитячим театром міського Палацу піонерів та народним театром «Юна творчість» Будинку культури залізничників. Саме на сцені останнього здійснила понад 50 постановок різних жанрів.
Життя Валентини Безпольотової обірвалося 15 жовтня 1973 року.
На сцені артистка зіграла у понад 200 роботах. Валентина Безпольотова була артисткою, яка творила ліричне обличчя чернівецького театру.
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами