У програмі "Суть Речей" Неля Малько, виконавчий директор агенції «Розвиток громад Буковини» розповіла, що є проекти, які в Україні не використовуються лише тому, що європейці не дають "живих" грошей.
Людмила Григорчук: Розкажіть трохи, ще з чим можемо працювати і в чому є рух або навпаки нічого немає, а треба
Неля Малько: Я думаю, що те, де є рух, де мусить бути, особливо враховуючи двократне підняття цін на енергоносії з 1 травня. Всі енергоносії: освітлення, опалення. На перший план виходить питання енергоефективності, тому що власне, якщо порівнювати з сусідньою Польщею, то енергоефективність наших будівель, в тому числі і громадських будівель (школи, садочки, лікарні) в три рази нижче, ніж в наших сусідів. І безумовно, що це питання номер один. Є розуміння на центральному рівні, тому що всі ті проекти, які фінансуються з державного бюджету, якщо це будівельні чи ремонтні роботи, то однією з умов є заходи з енергоефективності. Якщо говорити про інші можливості, то сьогодні існують теж різні ресурси, які треба використовувати. Ми вище говорили про активність громади. Варто говорити про активність і органів місцевого самоврядування, активність виконавчої влади, бо травень надворі. Ми маємо кошти кіотського протоколу, які на превеликий жаль на центральному рівні не були використані. Суттєва частина коштів була повернена назад. Ми знову будемо ходити з простягнутою рукою по світу, казати «дайте гроші». А це ті кошти, які варто використовувати. Тому варто думати де діставати, телефонувати в Міністерство екології та туризму, нагадувати, що вже травень 2016. В нас є дуже багато готовий проектів, написаний в минулому році, які покликані зменшити енергоспоживання і не тільки, бо ми повинні говорити, що енергоспоживання пов’язане з суттєвими проблемами екології. Зменшення споживання тягне за собою зменшення викидів СО2, відповідно зменшення забруднення навколишнього середовища. І саме Кошти кіотського протоколу – це два пов’язані між собою заходи.
Людмила Григорчук : Але в чому складність? Чому так виходить? Ніби прекрасний проект, дуже потрібний. Десь не зуміли спрацювати? Не встигли?
Неля Малько: Тут приходиться говорити, в першу чергу я спостерігаю це не тільки на місцевому рівні, а і на рівні міністерств – це невміння використовувати кошти. Це не те, що неякісне, а дуже часто – взагалі відсутність фінансового менеджменту. Такі моменти часто приводять до того, що кошти втрачаються, треба повертати їх назад. Зрозуміло, що кошти мають використовуватися швидко, вони мають здатність обезцінюватися, втрачати купівельну спроможність. На жаль, ми маємо це на рівні міністерств. Саме кошти, які були протоколу в минулому році, це була проблема саме в міністерстві. Хоча на рівні області було подано дуже багато проектів. Це було і вуличне освітлення, і енергоефективність будівель. Проекти готові, дуже хотілося, щоб вони були профінансовані в 2016 році. Є інші ресурси, інші можливості, які не завжди використовуються. Є така чудова ініціатива, яка працює на теренах України – угода мерів. На теренах Чернівецької області це угода підписана на місто Чернівці, і не так давно Глибокою. Інші чомусь тягнуть, думають, але ця угода передбачає розробку плану сталого енергетичного розвитку міста, який передбачає зменшення викидів СО2 на 20%. І, власне кажучи, під цей план під ці заходи, також існує грантове фінансування
Людмила Григорчук: А як пояснюють? Не вірять? Не розуміють важливість? Чи не бачать великої потреби?
Неля Малько: Хтось не володіє інформацією, хтось не бачить проблеми, хтось не зовсім розуміє яким чином це можна використати. Дуже часто, на жаль, ми маємо підхід споживацький: «ага, якщо немає прямого фінансування, то нам це непотрібно». Угода не передбачає «гроші в руки», вона передбачає, що ти береш на себе певні зобов’язання, ти маєш підготувати план заходів сталого енергетичного розвитку, ти повинен його захистити. Але з іншого боку, це потрібне не Європейському Союзу, а для громади, бо він, по-перше, зменшує споживання енергоресурсів, покращує екологічну ситуацію, бо має зменшити кількість СО2, а по-друге, це є інструмент під який також можна отримати фінансування. І міста, які це зрозуміли, отримують певні ресурси. І навіть Глибока, яка завдячуючи, певно, директору ліцею, підписала цю угоду. Вони отримали невеличкий проект, але Глибоцький ліцей має сьогодні обладнання. Бо говорити дітям, що ви вимикайте з розетки телевізор, не залишайте в сплячому режимі, бо він при цьому споживає електроенергію, вони не вірять. Але коли ти це перевіряєш і тобі калькулятор зразу рахує, в що це виливається в рік, то сприйняття дітей стає зовсім іншим і діти беруть додому, щоб дома виміряти, показати батькам. Тобто якість такі ідеї вони не тільки дають фінансовий ресурс, вони активізують саме населення, в першу чергу учнівську, студентську молодь і це дуже важливо.
Читати ще: 9 квартир чекають своїх господарів. Є ще нерозподілені відремонтовані квартири для переселенців
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами