- Василь Сафронович, ви знову виконуєте обов`язки міського голови. Які першочергові завдання ставите перед собою?
- Звичайно, це активізувати роботу по дорогам, розібратися з роботою комунальних підприємств – водоканалом, теплокомуненерго, спецкомунтранс. Ви ж бачите, яка ситуація зі сміттям у місті.
Також треба готувати місто до опалювального сезону.
- Чи варто очікувати кадрових змін?
- Я спілкувався з працівниками міської ради. Особливих кадрових змін не буде. Звичайно, можливо, ті люди, які не хочуть працювати, не можуть, не встигають, тим будемо дякувати і прощатися. Але на сьогоднішній день я не бачу особливих проблем із цим.
- Чернівчани мали змогу кожної сесії спостерігати за конфліктами у сесійній залі. Скажіть, чи намагалися з Олексієм Каспруком дійти до якогось компромісу, домовитися?
- Мабуть, перших три роки намагалися шукати компромісів, домовлятися, навіть були певні зустрічі. Але не склалося. Можливо, ситуація була несприятлива, можливо, Олексій Павлович не був самостійний у прийнятті рішень. Вважаю негативним на місцевому рівні, коли партії впливають на своїх представників. Можливо, саме тому в нас і не вийшло діалогу.
- Якщо ваша політична сила проходить у міську раду, а мером стає знову ваш політичний опонент, чи будете пробувати домовлятися та співпрацювати?
- Звичайно. Компроміси треба шукати завжди. Ми ж не прийшли сюди красуватися. Це – наше місто, ми тут живемо, тут живуть наші батьки і діти, тому нам треба тут робити життя комфортним.
- Ви часто критикуєте роботу комунальних підприємств на сесіях та засіданнях виконкому. Яке загалом ваше ставлення до існування комунальних підприємств? Як ви думаєте, чи є майбутнє в комунальних підприємств?
- Є комунальні підприємства, від яких суттєво залежить життєдіяльність міста. І є певні ризики і небезпека, якщо би та чи інша сфера переходила у приватні руки. Але, з іншого боку, маємо приклад «Альтфатера», який уже 25 років показує успішну роботу в місті. Тобто навіть такі стратегічно важливі напрямки можна віддавати у приватні руки.
У кожному конкретному випадку треба дивитися, наскільки це відома фірма, наскільки вона має успішний досвід в інших країнах чи містах. І якщо ця фірма гарно себе зарекомендувала, до прикладу, в Польщі, у Франції, Києві і Тернополі, то чому б ні. Але це питання дуже делікатне. Коли переходить у приватні руки та чи інша сфера (транспорт, водоканал чи теплокомуненерго), це не може бути рішенні ні мера, ні депутатів. Якщо є спільна згода громади на це, і ми бачимо, що це було би набагато ефективніше, то тільки в такому випадку можна звертатись до цих речей.
- У скрутному становищі зараз аеропорт «Чернівці». Чи маєте план, як має діяти місто, аби не втратити летовище?
- Місто без летовища втрачає дуже багато. Тому це не тільки завдання керівництва міста, місцевих депутатів, це в тому числі і завдання держави – утримувати аеропорти ті, які є, у належному стані і не дати жодному аеропорту припинити свою роботу. Я думаю, спільно із Кабінетом Міністрів і всіма державними структурами треба підтримувати аеропорт.
У нас є програма підтримки аеропортів, розрахована до 2023 року. Також є програма підтримки невеликих міст – таких як ми, Херсон. Тому я впевнений, що в нас із аеропортом буде все гаразд.
- Чернівецьку область поділили на три райони. Навколо такого поділу точилося чимало дискусій, люди протестували та перекривали дорогу. Як ви оцінюєте саме такий поділ області?
- Все нове часто сприймається в штики. Я не думаю, що це сильно вплине на якість життя буковинців і не вважаю, що через це може погіршитися якість життя. Ми будемо мати Чернівецький район, а Хмельницький район давно існує. Тобто є багато обласних центрів, які при цьому є і районними центрами. Важливо, щоб життя ставало комфортнішим, зручнішим.
Якщо поділ на 3 райони призведе до того, що стане менше чиновників, нічого страшного. Було 11 районів – стане 3. Значить менше буде і депутатів районних рад. Ми бачимо, що депутати районні з тим, як почали розвиватися ОТГ, втратили свої функції. Тому в зменшенні районів Чернівецької області я не бачу жодних проблем.
- Чому ви виступали проти отримання кредиту від ЄБРР для закупівлі нових тролейбусів, натомість купували, зокрема і в лізинг, вживані?
- Кредит – це небезпека. Небезпека у тому, що ти можеш не виплатити кредит. У нас є міста, в тому числі і Львів, які не змогли виплатити кредит на транспорт, - у них забирали транспорт. Це міста з набагато більшими можливостями, ніж Чернівці. Така ситуація була в Луцьку, у Харкові. Харків і Львів є набагато більше економічно спроможними, ніж Чернівці. І все-одно ці кредитні програми призводили до того, що у них цей транспорт забирали.
Тому купувати транспорт в кредит, мені здається, це неправильно і небезпечно. Кредити можна брати на ті сфери, які будуть приносити прибуток або суттєву економію. А у нас тролейбусне управління приносить на сьогоднішній день близько 80-100 млн збитків місту.
Якщо взяти для порівняння оці «гармошки», які приїхали з Австрії, вони набагато більше людей перевозять і при цьому коштують в 5 разів дешевше, ніж один новий тролейбус.
А нові тролейбуси не можуть їздити бруківкою. За рік з 4-х тролейбусів, які придбали, у 2-х тріснула рама. Вони постійно виходили з ладу.
Якби ми взяли цих 40 нових тролейбусів, ми би 13 років повертали відсотки і платили би тіло кредиту. При чому повертали би гроші в євро. Це ризики несумісні з перевагами.
Читайте ще: Чернівецька міськрада шукає банки, що готові надати кредити міському бюджету
- Ви часто наголошуєте на тому, що Олексій Каспрук усунутий з посади міського голови за бездіяльність. Проте, депутати часто дуже довго могли приймати важливі для міста рішення: реалізація проектів Nefco, ремонт проспекту Незалежності… Як ви в даному разі оцінюєте роботу депутатів і чи не були вони надто пасивними в прийнятті цих рішень?
- Кредит Nefco – це був перший кредит, який був прийнятий на першій же сесії. Ми, як фракція, були категорично проти. Тоді привели вчителів і керівників закладів освіти на сесію, які по суті змусили депутатів взяти цей кредит. Але от пройшло 5 років – і ми бачимо, як робиться 22 школа. Якщо нам обіцяли, що у 2016 році ми не впізнаємо заклади освіти, 33 школи будуть модернізовані, то насправді все виходить не так, як обіцялося.
Якщо взяти кредит по теплокомуненерго: у 2015 році за нього проголосували – на сьогоднішній день ще не приступило до реалізації. Вже сплачено багато мільйонів гривень за невикористані кредити. Тобто ми, як міська рада, підписались під них, а вони не використовуються. Тому казати, що ми затримали щось із кредитами – це неправда.
Я вас запевняю, що всі ці депутати, які проголосували за муніципальні гарантії, собі би так кредит не брав.
Я буду далі пропонувати проект рішення про персональну відповідальність в тому числі депутатів за неефективні рішення. Дуже важливо, щоби рішення чиновників і депутатів, які призводять до збитків громади, відшкодовувалися з зарплат цих чиновників, їхнім майном. Тому що зараз за прийняття неефективних рішень, жодної відповідальності ніхто не несе.
- Чи будете ви балотуватися на міського голову чи, можливо, маєте амбіції народного депутата?
- Коли ми підійдемо до висування кандидатур, то будемо визначатися, хто від «Рідного міста» буде балотуватися на посуду міського голови. Звичайно, це має бути людина, яка і спроможна це робити, і буде користуватися найбільшою підтримкою чернівчан на момент, коли оголосять вибори. І тоді це не буде таємницею і всі дізнаються, хто буде іти від «Рідного міста».
Новини ІА АСС є у Viber
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами