- Сьогодні одне з найболючіших питання міста – транспортне сполучення. Через карантин у транспорт набирають лише пасажирів на сидячі місця. При цьому транспорту не вистачає, особливо у години пік. Чи не розглядаєте можливість збільшення кількості тролейбусів та маршруток?
- Виходячи із розрахунків, які ще раніше надавали перевізники, середня завантаженість транспорту – 50-60%, в залежності від маршруту. Тому з однієї сторони, нічого не змінилося: кількість пасажиромісць є в 2 рази меншою, ніж загальна місткість автобуса. Але мова йде про середній показник. Водночас, у час пік маємо 100% завантаженість, а може і 110%, в непікові періоди кількість пасажирів суттєво зменшується.
Коли ми говорили з перевізниками про графіки їхньої роботи, вони казали, що не можуть забезпечити ту саму заробітну плату працівникам в частині виконання ранішніх і вечірніх рейсів. Тобто має виплачуватися вся заробітна плата, а той простій, який є в обідній період, не компенсується. Тому при тарифі 5 грн, згідно розрахунків, можливості збільшити кількість тролейбусів немає. Тому визначили маршрути, які не покриваються тролейбусним сполученням, для того, щоб забезпечити довезення працівників.
- Якщо тролейбусне управління отримує фінансування з міського бюджету, то приватні перевізники розраховують лише на себе. Скажіть, після закінчення карантину чи підвищиться ціна на проїзд у маршрутках?
- Через тиждень після того, як маршрутки відновили роботу за тарифом 7 грн, вони вже зверталися до нас зі своїми розрахунками, які показують, що отриманих грошей їм майже вистачає на те, аби заправити автобуси. При цьому заробітна плата, податки і т. д. у них не перекривається.
Перевізники пропонували, щоби їм, на кшталт тролейбусного управління, відшкодовували збитки, або компенсовували різницю між платним пасажиром і затратами на обслуговування цього рейсу. На жаль, при нинішньому стані бюджету і наявній законодавчій базі це реалізувати неможливо. Це приватні перевізники – ми не можемо їм компенсовувати з бюджету.
- У тролейбусах запровадили електронний квиток. Розкажіть, чи прижився він у Чернівцях та що, власне, із цього отримує місто?
- Ми спочатку працювали з програмою Visa, нам були надані безкоштовно мобільні валідатори, стандартизоване програмне забезпечення. Ми відпрацювали з ними пілотний проект, побачили всі переваги і недоліки. Після цього закупили стаціонарні валідатори. Для того, щоб це у системі працювало, має бути єдине програмне забезпечення, яке би підтримувало і мобільні, і стаціонарні валідатори. При цьому програмне забезпечення мобільних валідаторів не підтримує стаціонарні. І, відповідно, доступ до програмного забезпечення власник не надає. Постало питання перед підрядником забезпечити можливість роботи і стаціонарних, і мобільних валідаторів.
Нам на допомогу прийшла компанія MasterCart. Вони надали нам безкоштовно мобільні валідатори. Але їх програмне забезпечення виявилося прописаним під банківські розрахунки. А наше завдання стояло, крім розрахунку банківською карткою, впровадити ще транспортну картку. Тож це новий виклик, над яким ми працюємо.
Очікуємо, що з відкриттям громадського транспорту ми запустимо ще стаціонарні валідатори.
Це буде ментальний відхід від готівки до безготівкової оплати проїзду. До того ж, ми матимемо можливість контролювати пасажиропотік.
Читайте ще: Думка дня: Про збитковість спецперевезень у Чернівцях
- Якщо говорити загалом про дороги – це питання проблемне. Особливо останнім часом чернівчани скаржаться на затори у місті. Як вирішити цю проблему?
- У Чернівцях – велика кількість транспорту. І це підсилив карантин: через обмеження громадського транспорту люди пересіли у власні автівки.
На затори впливає погана якість дорожного покриття. І, звісно, капремонт центральної вулиці Руської вніс свої корективи.
- А що, до речі, з чернівецьким тунелем, проект якого розробили ще на початку 2017 року?
- Далі залишається проектом. Вартість реалізації – це мільйони гривень, яких у бюджеті міста немає. Переконаний, що без підтримки Фонду регіонального розвитку і держави за кошти міста реалізувати це неможливо.
Наразі у нас розроблене ТЕО продовження проспекту до вулиці Винниченка, облаштування мосту через залізничний переїзд. Це дозволить розвантажити дороги. Гадаю, цей проект цікавіший для міста, ніж тунель. І вартість реалізації його на порядок нижча.
- Як, на вашу думку, розвивати туризм в умовах карантину, адже зараз узагалі відсутнє сполучення з Чернівцями?
- Це велика проблема. Плюс – у нас не відновили роботу готелі і готельні комплекси. Але ми спостерігаємо, що туристи більше орієнтовані зараз на зелений туризм. Тому на сьогодні говорити про розвиток туризму саме в місті Чернівці не доводиться, на жаль.
Відновлення життєдіяльності і пониження рівня страху перед коронавірусу – це тривалий процес.
- Ми всі є свідками неефективної роботи міської ради. Бачимо, що депутати збираються на сесії, проте злободенні питання по суті так і не вирішують. Як гадаєте, політика заважає ефективно працювати у Чернівцях?
- Я би сказав, що роботі міста заважають постійні конфлікти і зосередженість сторін конфлікту на боротьбі. На жаль, у нас не йде боротьба стратегій, бачень, а йде боротьба за вплив.
Політика сама по собі – це не є зло. Це є можливість консолідувати навколо своїх ідей людей, які будуть підтримувати один одного і рухатися разом. Тому в даному випадку краще залишатися при своїх цінностях і позиціях і змінювати десь політичні шляхи, ніж змінювати свою позицію.
- Плануєте іти на місцеві вибори?
- Посада заступника міського голови – це політична посада. Тому, щоб далі продовжити працювати, я повинен рухатися в напрямку виборів. Так, рішення прийнято, я буду балотуватися в депутати міської ради. Наразі про посаду міського голови не йдеться.
Вам буде цікаво: Вулиця Кармелюка у Чернівцях: коли нарешті відремонтують дорогу?..
- Чим закінчилася гучна справа проти вас із підозрою в отриманні хабара? Чи вона ще триває?
- Вона ще не завершилася. До цієї справи був втрачений інтерес. Тому що перше судове засідання, яке мало відбутися ще в серпні 2019 року, досі не відбулося. Його 6 чи 7 разів переносили. І жодного разу це не було з причини когось із фігурантів справи. А нас там 4-ро плюс адвокати. Одного разу лише мій адвокат був обраний до Верховної Ради і не міг далі супроводжувати мене. Тоді була зміна адвоката і клопотання про перенесення справи для ознайомлення.
Мене повідомили, що ця справа може затягнутися на кілька років.
- Ким ви себе зараз відчуваєте більше: політиком чи чиновником?
- Я себе більше відчуваю працівником виконавчих органів місцевого самоврядування. У першу чергу це пов`язано з тим, що щодня ти стикаєшся з проблемами, які стосуються твого міста. І результат своїх рішень я можу бачити і відчувати. Наприклад, знаковим для мене є проект NEFKO з енергоефективності. Коли проїжджаю попри 24 школу, садочки №8 і №20, бачу капітально відремонтовані термомодернізовані будівлі – тоді розумію, що недаремно пропрацював 4 роки. Тобто це один із тих факторів, від яких більше одержую задоволення, ніж, напевно, відвідуючи, як депутат, сесії міської ради і голосуючи за якісь проекти.
Отримуйте новини в Telegram
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами