Тим, хто збирається на відпочинок на море чи річку, лікар-дерматологи радять обов`язково користуватися сонцезахисними засобами. Це допоможе захистити шкіру від опіків, злоякісних новоутворень і швидкого старіння. При чому небезпечна не тільки надмірна засмага, при якій ваша шкіра червоніє і сходить клаптями, а й цілком грамотна і поступова.
Сонцезахисних засобів є дуже багато. Вони відрізняються за ступенем захисту, компанією-виробником і ціною. Як обрати сонцезахисний засіб, який найкраще захистить шкіру від ультрафіолету? Що краще – крем чи лосьйон? Про це Інформаційному агентству АСС розповіла Юлія Карвацька, асистент кафедри дерматовенерології БДМУ, кандидат медичних наук.
Насправді найкраща антіедж-програма ‒ це регулярне використання сонцезахисного крему. Причому мазати ним відкриті ділянки шкіри потрібно постійно і щодня, а не тільки влітку на пляжі під час тропічних канікул.
Безпечної засмаги не існує. Те, що ви не отримали болючих сонячних опіків, не означає, що ультрафіолетове випромінювання не завдало вам ніякої шкоди. Будь-яка засмага ‒ наслідок травмуючої дії сонця на ваш організм. Близко 75% тих, хто засмагає в тіні пляжної парасольки без спеціальних сонячних блокаторів, отримують опіки. Так що відмовка "мені не потрібен крем ‒ я сиджу в затінку" не працює.
Тільки не думайте, що, користуючись сонцезахистом, ви зможете безбоязко лежати на сонці. Імовірність виникнення опіків у тих, хто використовує крем, але не ховається від сонця, становить 25%.
Бейсболка ‒ не заміна сонцезахисного засобу. Вдягнути бейсболку - все одно, що прикрити очі рукою. Її функція ‒ захищати очі від відблисків. Якщо ваша мета ‒ захистити голову і обличчя від впливу прямих сонячних променів, потрібно зовсім інший головний убір. Наприклад, панама з широкими полями або солом'яний капелюх.
Креми з SPF (sun protection factor - фактор захисту від сонця) блокують (відображають) ультрафіолетове випромінювання, захищаючи таким чином шкіру від його впливу. Не можна сказати, що ваша шкіра зовсім не засмагне: використовуючи дані засоби, ви все одно будете засмагати, але набагато повільніше (в залежності від величини SPF) і більш рівномірно.
Крім того, сонцезахисні креми перешкоджають обгоранню шкіри.
Деякі засоби з SPF відображають всі види УФ-променів (А і В-типів), а деякі блокують тільки В-ультрафіолетові промені, а промені типу А пропускають. Ясна річ, що засоби першої групи набагато ефективніші.
Фактор сонцезахисту ‒ це головна характеристика ефективності сонцезахисних засобів. Найнижчий SPF = 10-15, найвищий - 50 (зустрічаються також SPF 60, 75 і навіть 100, але багато фахівців дотримуються думки, що 50 - це максимум).
Найбільш поширені засоби з SPF 15, 30 і 45.
Читайте ще: Страждаєте від алергії на сонце? Перевірте печінку та змініть крем
Вибір рівня фактора захисту від сонця залежить від наступних факторів:
Косметика з SPF спочатку випускалася тільки у вигляді кремів для обличчя і тіла, але з кожним роком асортимент розширюється, що дає можливість вибору. Найпопулярніші і зручні форми сонцезахисних засобів - креми. Важливо тільки не економити засіб ‒ наносити його в достатній кількості. Креми для обличчя можна наносити під макіяж, вони не забивають пори і не «пливуть» під сонцем. Сонцезахисний крем потрібно наносити на все обличчя, а не тільки на ніс і щоки. Більшість людей пропускають ділянки біля коріння волосся, в тому числі біля скронь, і дуже даремно. Саме там часто виникають перші зони ураження на початкових етапах розвитку раку шкіри.
Для відпочинку на морі, якщо ви збираєтеся купатися, засмагати, довго гуляти (а значить, потіти), рекомендовано придбати водостійкий сонцезахисний крем: по-перше, він діє і в воді, по-друге, його не потрібно постійно оновлювати, на відміну від звичайного.
Спреї зручні способом нанесення, зазвичай в такому вигляді випускаються засоби для захисту шкіри тіла. Вони більш рідкі і вологі, ніж креми. Крем і сонцезахисний спрей можна і потрібно використовувати одночасно. В такому випадку спрей підсилює ефект.
Обираючи сонцезахист для дитини, надавайте перевагу засобу у формі молочка чи спрею з SPF не менше 30 та звертайте увагу, з якого віку дозволено застосовувати той чи інший засіб.
Вам буде цікаво: Єгипет, Туреччина та Греція. Куди українці планують поїхати влітку
Насправді, що б там не говорили виробники косметичних засобів, креми з SPF ‒ далеко не єдине вирішення проблеми. Люди захищали свою шкіру від сонця століттями і без усяких там чудес косметології: кілька століть назад засмага була абсолютно неприпустимою на обличчі знатної дами.
Ось кілька порад про те, як захиститися від ультрафіолету без залучення важкої артилерії у вигляді кремів з SPF 100:
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами