Світ їх запам’ятав як перших. Кожна у своїй царині, кожна зі своїми досягненнями, кожна зі своєю харизмою. Історії цих харизматичних жінок непересічні, неповторні, варто знати. Вони можуть стати натхненними для когось, чи помічними, або й взірцевими. Це історії жінок, які досягли успіху й видерлись на вершину слави й визнання, всупереч законам, нормам і правилам, які побутували ще сотню років тому.
Сузі Ґлаубах
Вона була першою жінкою Австро-Угорщини, яка стала фармакологом. Вона досліджувала наркотичну залежність, вивчала інсулін, а також отруєння спричинене ціанамідом. Вона спілкувалася з видатними людьми того часу, серед яких були не лише хіміки, медики, фармакологи, але й поети, літератори, художники.
Вона, Сузі Ґлаубах, народилася в Чернівцях 5 вересня 1893 року. Її сім’я була єврейського походження. Батько працював адвокатом та помічником юриста. Своїй доньці зумів дати достойне навчання.
Дівчина з 1913 року поступила до Віденського університету. І взялася там вивчати хімію, особливу цікавість виказала до фармакології. Вже за три роки підготувала докторську дисертацію на тему «Über die Oxidation von 1,4- und 1,5-Oxyden».
В 1917 році отримала ступінь доктора наук. І таким чином стала першою в Австро-Угорській імперії жінкою у галузі фармакології. Відтоді розпочинає свій науковий та експериментальний шлях.
З 1922 року науковиця починає працювати над вивченням утворення гліцерину під час алкогольного бродіння. Їй допомагав у цьому дослідженні відомий швейцарський хімік Еміль Абдергальден.
З 1925 року Ґлаубах стала співробітником Інституту Хімії Віденського університету. Тоді ж розпочала дослідження з отруєння ціанамідом. Проводила експерименти з регулювання температури тироїдного гормону тироксином, а також гормонального регулювання виділення сечі.
Проте науковий запал молодої дослідниці був приглушений змінами на політичній мапі Європи. Коли в 30-их роках німецькомовні країни почала захоплювати нацистська влада, місця єврейським дослідникам в жодній з наукових інституцій не знайшлося. Доктор Сузі Ґлаубах вимушена була емігрувати з Австрії. І з 1938 року її новою домівкою стала заокеанська Америка.
Із 1949 року дослідниця розпочала роботу фармакологом в лікарні Бет Ізраель, що в Ньюарку.
Хімічні та фармакологічні дослідження Ґлаубах не покинула. Вона продовжила написання наукових статей на фізіологічно-хімічну тематику, продовжила й роботу в лабораторії.
Земний шлях завершився дослідниці Сузі Ґлаубах 11 серпня 1964 року. Похована в Прінстоні, що в Нью-Джерсі.
Ілюстрації: geschichtewiki.wien.gv.at; granger.com; picclick.co.uk; wikimedia.org; unimelb.edu.au; aspetjournals.org
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами