Чернівці для світу «запалили» багато «зірок» в літературі, музиці, науці. Видатні й легендарні сьогодні постаті зайняли свої гідні місця на світовому Олімпі визнання і шани.
Та багато «зірок» свого часу приїхали до Чернівців, щоб «запалити» цей край своєю творчістю, роботою, натхненням. Вони – світочі науки і культури, вони – творці світу, в якому ми живемо сьогодні.
Ріхард Вале, філософ, психолог
Один з найяскравіших представників позитивізму. Філософ, який заявив про кінець філософії.
Він був учнем видатного мислителя ХІХ століття Ернста Маха. У своїх висловлюваннях щодо майбутнього філософії був дотепним, але й категоричним. Філософ був вірний ідеям позитивізму, вважав, що традиційна філософія вже не потрібна людству, бо займається лише доведенням того, що вона потрібна людству. І він напророчив їй кінець.
А ще він був близьким другом засновника психоаналізу Зіґмунда Фройда.
На формування філософського світогляду Ріхарда Вале, до речі, повпливали саме новітні дослідження в галузі психології й фізіології. Філософ дійшов висновку про марність філософування як такого через певну куцість людського мислення й сприйняття всього в світі через відчуття. Так як філософія до кінця ХІХ століття занурилася в метафізику, в те, чого думкою не осягнути, Вале дійшов висновку, що така філософія просто непотрібна.
Читайте ще: Історична розвідка: Микола Боголюбов
Значного впливу на думки Вале спричинило вчення голландського мислителя ХVIII століття Бенедикта Баруха Спінози. Австрійський філософ написав ґрунтовну працю про «Етику» Спінози. Саме цю працю згодом прочитав російський письменник Лев Толстой і відмітив у своєму щоденнику, що книга Вале змусила переосмислити філософію Спінози.
Ріхард Вале народився 14 лютого 1857 року у Відні. У столиці Австро-Угорської імперії отримав освіту. Навчався у Віденському університеті. Студіював філософію у знаного вже тоді мислителя Ернста Маха, представника другої хвилі науково-філософської течії позитивізму.
І в своїх поглядах перевершив вчителя, заявивши згодом, що традиційній філософії прийшов кінець. Такий діагноз він поставив у праці «Загальна філософія та її кінець», яка була опублікована у 1894 році.
Вам буде цікаво: Історична розвідка: Ґеорґ Еліас Мюллер
За рік після появи фундаментальної праці Ріхард Вале приїхав до Чернівців, щоб обійняти посаду ординарного професора філософії та педагогіки в місцевому університеті. Тут він пропрацював до 1917 року.
У Чернівцях написав ще одну свою потужну працю «Про механізм духовного життя». А також тут впорядкував «Коротке розʼяснення Етики Спінози й презентація завершеної Філософії».
Опісля роботи в Чернівецькому університеті «пішов на пенсію» й перебрався до рідного Відня. Однак наукову роботу не полишив й поновився на посаді доцента у Віденському університеті.
У 1931 році 74-річний Вале, який «розправився» з філософією, написав цікаву працю про «Основи нової психіатрії».
Помер Ріхард Вале 21 жовтня 1935 року у Відні.
Вони, Генії цього світу, колись приїхали до Чернівців, щоб працювати. І своєю працею вони підняли рівень освіти, науки й культури в місті до європейського й світового рівня. Вони заслуговують на знання й пошану.
Ілюстрації - tribune-files.imagefortress.com; zvab.com; wikipedia.org; lvivcenter.org
Якщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter
Дякую, я вже з вами